Canaan Köpeği: Birkaç Nesildir Vahşi

Yakın geçmişleri sayesinde, bu ırk problemlerle karşılaştığında oldukça zekidir. Ayrıca, bu ırk bir yabancının yakınında olduğunda havlayarak sizi uyarmaktan çekinmez.
Canaan Köpeği: Birkaç Nesildir Vahşi

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2019

Beyaz bir çoban köpeği gibi görünebilir, ancak Canaan ırkının kuyrukları sırtlarının üstüne doğru kıvrılır, bu da bize onların çoban köpeği olmadıklarını düşündürür. İlginçtir ki, bu ırkın kendi has bir tarihi vardır.

Canaan ırkının tarihi

Canaan Köpeği ırkının hikayesi oldukça ilginçtir. Orta Doğu’da yaşayan ve çoban köpeklerinin olağan görevlerini üstlenen ilkel bir ırktır. Bu, sığırlara dağlara eşlik ettikleri, onları yırtıcılardan korudukları ve evi veya köyü davetsiz misafirlerden korudukları anlamına gelir.

Bununla birlikte, ikinci yüzyılda, Roma istilası bu alanın nüfusunu dağıttı ve insanlarla çalışmak için yetiştirilip şekillendirilen bu ırk vahşi hale geldi. Necev Çölü’nde özgürce yaşadılar ve uzun süre vahşi bir ırk olarak kaldılar.

Yaklaşık 2.000 yıl boyunca, Canaan ırkı vahşiydi fakat insanlara bağımlıydı. Bir kısmı kalan köylerin hayvanlarının yakınında yaşadı , diğerleri tekrar evcilleştirildi ve birçoğu çöp yiyerek hayatta kaldı.

20. yüzyılın başında, bu bölgelerin bazı sakinleri, iyi bir koruyucu olan sert, zeki köpeklerin yardımına ihtiyaç duyuyordu. Canaan köpeği en iyi seçimdi ve çalışan köpekler ve yoldaşlar olarak yeni yaşamlarına şaşırtıcı derecede iyi adapte oldular.

Canaan ırkının özellikleri

Canaan köpek ırkı ortalama 18 – 25 kilo arasındadır. Erkekleri genellikle dişilerinden daha büyüktür. Bununla birlikte, genel olarak, boyutları 50 ila 60 santimetre arasındadır. Bu köpeklerin kare bir gövdesi vardır ve diğer birçok çoban köpeği gibi çevik ve kaslı olmaktan ötürü dengeli bir görünüme sahiptir.

canaan dog yavrusu

Kare burunlu, dar dudaklıdır ve takoz şeklinde başları vardır. Başları olduğundan daha geniş gözükür çünkü kulakları alçak durur. Kulakları üçgen şeklindedir ve başlarının üst kısmında konumlanmıştır. Birçok yöne doğru kolayca hareket edebilir ve oldukça etkileyicidirler.

Bu ırkın en çarpıcı özelliklerinden biri de kuyruklarıdır çünkü sırtlarının üzerinden kıvrılır. İlk bakışta çoban köpeği gibi görünseler de, bu ırkın düz ve aşağıdan başlayan bir kuyruğu vardır. Canaan ırkı aslında S ibirya kurdu gibi ilkel bir ırktır.

Bu köpeklerde iki kat kürk vardır. İç katmanları yün gibi kalındır, bu da onları çölün aşırı sıcaklıklarından, gece boyunca soğuktan ve gündüz sıcaklığından korur. Kürkün dış tabakası orta uzunlukta ve oldukça kalındır.

Kürkleri farklı renklerde olabilir: açık kahverengi, kızılımsı veya siyah. Yüzünde maske benzeri bir işaret olabilir, ancak simetrik olması gerekir. Cinsin resmi standardı gri, çizgili veya tamamen siyah renkleri kabul etmemektedir. Maskeleri ve beyaz lekeleri diğer renklerle birlikte görünebilir.

Davranışları

Vahşi doğada yüzyıllar boyunca yaşayan bu cins davranışları üzerinde bir iz bırakmıştır. Onlar harika bir sorun çözme yeteneğine sahip bağımsız köpeklerdir. İnatçı olmak yerine, akıllılardır ve zaman ve enerjilerini istedikleri şeyler üzerine düşünmeye harcarlar.

yapraklar arasından çıkan beyaz köpek

Canaan Köpek ırkı can sıkıntısı ve hareketsizlikle iyi başa çıkmaz. Aktif olmaya, yiyecek aramaya ya da arkadaşlarıyla oynamaya alışkındırlar. Zihinsel stimülasyonun bu köpek ırkı için zorunlu olmasının nedeni budur.  Bu köpekler dağlarda uzun yürüyüşler yapmak için mükemmeldir. Günde en az üç iyi kalitede yürüyüşe ihtiyaç duyarlar.

Bağımsız ama koruyucu ruhları nedeniyle, yabancı olan köpeklere ve insanlara güvenmezler. Etraflarında garip bir şey olursa havlamaktan çekinmezler; ancak, nadiren saldırganlık gösterirler. Bu köpekler davetsiz misafirleri korkutmak içindir fakat onlara zarar vermezler.

Bakımı

Son zamanlarda günlük yaşama yeniden uyumlandırıldıkları ve bu nedenle yapay genetik seçilimleri çok kısa olduğu için, bu ırk içinde ortak olan kalıtsal hastalıklar yoktur. Buna rağmen, sağlık ve veteriner randevuları ihmal edilmemelidir.

Güvenilir veteriner hekiminiz tarafından önerilen aşılama programına uymanız gereklidir. Bu ırk ormanda koşmayı sevdiğinden, iç ve dış parazitlere karşı onları korumak gerekir. Aynı şekilde, vücutlarını sık sık bacaklarına veya kulaklarına sıkışmış parazitler, dikenler veya kıymıklar için kontrol etmelisiniz.

Canaan köpek ırkı, uzun süre yarı vahşi bir yaşam tarzı içerisinde hayatta kalan bin yıllık bir ırktır. Bununla birlikte, zekasını almanız ve zihinsel egzersiz yapma gereksinimini göz önünde bulundurmanız şartıyla insanlarla yaşamaya kolaylıkla uyum sağlayabilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.