Köpeklerin Yaptığı Bazı Harika Şeyler

Her zaman zekaları, benzersiz sevgileri ve arkadaşlıkları ile bize dudak ısırtıyorlar. Ama her gün farkında bile olmadan köpeklerin yaptığı bazı harika şeyler olduğunu da biliyor muydunuz?
Köpeklerin Yaptığı Bazı Harika Şeyler

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2019

Köpekler bir harikalar. Bundan hiç kimsenin şüphesi olamaz. Ama eğer hala onların “süper güçlerinin” farkında değilseniz, bu yazıyı okumanızı öneriyoruz, böylelikle bu güçlerden haberdar olabilirsiniz. Haydi köpeklerin yaptığı ve hiç üzerinde düşünmeye bile gerek olmadan otomatik olarak hayata geçirdikleri şeylere göz atalım.

 Köpeklerin yaptığı inanılmaz şeyler

Buna sizi ikna etmesi için bir başkasına ihtiyacınız yok… Dünyanın en iyi hayvanları köpekler. Bu arkadaşınız sizinle her yere gider, size dikkat eder ve size karşılıksız bir sevgi verir. Fakat, bütün bunların yanında, köpeğiniz, kendisini özel bir varlığa dönüştüren bazı başka şeyleri de yapabiliyor:

1. Bir yetişkin gibi konuştuğunuzda dikkatlice dinler

Bir köpekle iletişime geçtiğinizde, sizin veya bir başkasının köpeği olsun, bunu engelleyemezsiniz… Onunla bir bebekle konuşuyormuş gibi konuşmaya başlarsınız! Hepimiz sesimizin tonunu değiştirip bir bebek ile konuşurken kullandığımız kelimeleri seçeriz.

Şu andan itibaren, bunu bir daha yapmamaya çalışın. Neden mi? Çünkü köpekler duyduklarına göre hareket ederler. Ve eğer ‘komik’ bir tonda konuşursanız dikkat göstermezler veya sizi dinlemezler. Böyle bir durumda sizin onunla konuşmadığınızı düşünürler ve aslında siz bebek gibi konuştuğunuzda ‘seçici duyma’ yöntemini uygularlar. Bu ister Kaniş ister Danua tipi olsun, bütün köpekler için aynıdır.

2. Köpekler yüz ifadelerinizdeki değişimleri fark ederler

Aslında onlarla konuşmanıza bile gerek yoktur. Sadece gözleriniz, dudaklarınız veya yüz ifadeniz onlar için yeterlidir.

Köpeklerin yaptığı davranış sonrası tepkiniz önemli.

Yani, eğer köpeğiniz uygun olmayan bir davranış yaparsa ve siz ona sert bir bakış atarsanız, otomatik olarak yanlış bir şey yaptığının farkına varacaktır. Bu durumda ya bir yere saklanacak ya da bir şekilde kendi yöntemleriyle onu affetmenizi isteyecektir. Ama bu pişmanlıkla olmayacaktır, çünkü köpeklerde bu duygu bulunmaz. Bu daha çok, sahibinin yüzünde her kızgınlık gördüğünde göstermesi gereken tepkiyi göstereceğinden olacaktır.

3. Köpekler güler

Köpeklerin yüzlerinde kocaman birer gülümsemenin olduğu birçok video veya fotoğraf görmüşsünüzdür. Sizin köpeğinizin de neden aynısını yapmadığını merak ediyor olabilirsiniz (veya belki de siz henüz görmemişsinizdir).

Köpeklerin insanlara göre farklı sebeplerle güldüklerini biliyor muydunuz? Örneğin, sahiplerinden ilgi görmek veya şefkat göstermek için bunu yapıyorlar. Ancak, eğer köpeğinizin yüzünde bir gülümseme görüyorsanız, duruma göre, herhangi bir şeyin onu kaygılandırmış olabileceğini ve onu yatıştırmanızın gerekebileceğini unutmayın.

4. Köpeklerin yaptığı inanılmaz şeyler: sizi manipüle ederler

O Çizmeli Kedi’nin istediğini almak üzere yüzünde taşıdığı ‘ayyy’ bakışının sadece kendisine özgü birşey olduğunu düşünüyorsanız, büyük ihtimalle evinizde bir köpek yok. Köpekler harika aktörler ve aktrislerdir ve sizi nasıl ikna edeceklerini çok iyi bilirler.

Aklınızı çelmek için el sıkışmayı bile öğrenirler.

Köpekler sadece çok zeki birer canlı olmakla kalmazlar. Evin bütün fertlerinin zayıf tarafını bilirler. Köpeğiniz yiyecek birşeyler mi, oyuncağını mı, göbeğinin okşanmasını mı veya yatağınızın içine atlamak mı istiyor? İstediğini almak için her şeyi yapacaktır!

Köpekler sahiplerinden isteklerini gerçekleştirmesini doğrudan da isteyebilirler, çünkü bu isteklerine en son nasıl cevap aldıklarını hatırlayacaklardır. Örneğin, köpeğinize kendi tabağınızdan yemek vermişseniz ve eşiniz bunu yapmamışsa, doğrudan size gelecektir.

5. Köpekler ilgi göstermek için yalarlar.

Köpekler bizi sevdiklerini göstermek istediklerinde bunu insanlardan farklı şekilde yaparlar. Yalamak muhtemelen en yaygın olarak kullandıkları yöntemdir. Örneğin, aynı anne köpeklerin yavrularını temizlemek için yalamaları gibi, köpekler bunun sizin yanınızda yer aldıklarını göstermek için en doğru yol olduğunu öğrenerek büyürler.

Köpeğiniz muhtemelen yüzünüzü yalamak isteyecektir, ancak bunu vücudunuzun diğer kısımları için de yapacak, kollarınızı ve hatta ayaklarınızı bile yalayabilecektir. Bu durum, köpekler için kendi kendilerini sakinleştirmek ve sahipleriyle doğrudan bağlantı kurarak daha rahat hissetmek için kullanılan bir başka yoldur.

6. İnanılmaz köpekler sizin kişiliğinizi de taklit edeceklerdir

Muhtemelen şu deyişi duymuşsunuzdur: “Köpekler sahiplerine benzerler”. Bu sadece fiziksel anlamdaki benzerlik demek değil. Aynı zamanda kişilikleri de benzer oluyor. Köpekler en çok etkileşimde bulundukları insanlardan farklı özelliklerini alabiliyorlar. Neden peki? Çünkü biz insanlar, kaygıdan huzura duygularımızı hayvanlarımıza aktarıyoruz.

Bu nedenle, evinizde gerginlik varsa veya pek çok problemler yaşadığınız bir dönemdeyseniz, köpeğiniz de uygun olmayan davranışlar sergileyip dikkatinizi çekmeye çalışacaktır. Ama kanepede sakin sakin çayınızı içiyorsanız, bu durumda köpeğiniz de kendisini dizlerinizin üzerine bırakacak ve bir bebek gibi uyuyacaktır.

Köpeklerin yaptığı bütün bu harika şeyler hakkında bilginiz var mıydı? Onların hayatınızı tamamen değiştirmeyi başaracak harika yaratıklar olduğuyla ilgili en ufak bir şüpheye bile yer yok.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.