Köpeğinizle Konuşmak İçin İpuçları

6 Eylül 2019
Evet, köpeğinizle konuşabilirsiniz. Aslına bakarsanız, onu eğitmek ve komutlar öğretebilmek için konuşmanız gerekir. 

Köpek sahiplerinin en çok merak ettiği şeylerden birisi de, köpeklerini eğitebilmek ve onlara istediklerini yaptırabilmek için onlarla nasıl iletişim kurabilecekleridir. Bu makalede, köpeğinizle konuşmak ve onunla iletişim kurabilmek için kullanabileceğiniz bazı etkili ipuçları paylaşacağız.

Eğitim sırasında köpeğinizle konuşmak

Köpek eğitiminde iletişim önemli bir rol oynar. Eğitim anında, köpeğinizin iyi konsantre olmasını ve dediklerinizi tam olarak ona anlatmak istersiniz.

Bunun için her bir komutu ya da görevi ifade edebilecek doğru kelimeleri seçmek önemlidir. Köpeğinizle konuşmak istiyorsanız, aynı zamanda kelimelerin dışına çıkmalısınız. Yani, köpeğinizle iletişim kurarken beden dilinizi de kullanmalısınız.

Bu ipuçları köpeğinizin eğitimini kolaylaştırmak amacıyla verilmiştir ancak köpeğinizle olan günlük iletişiminizi de bunlarla geliştirebilirsiniz.

Köpeğinizle konuşmak ve etkili iletişim kurmak için ipuçları

Köpeğinizin dikkatini çekin

Köpeğinizi eğitmeye başlamadan önce onun dikkatini çekmek ve size odaklandığından emin olmak önemlidir. En ideali, ona seslendiğinizde ya da onu çağırmak için başka bir komut kullandığınızda yanınıza gelmeyi çoktan öğrenmiş olmasıdır.

Eğer köpeğiniz sağırsa dikkatini çekmek için yere hafifçe vurabilirsiniz. İşitme engelli köpekler sesleri işitemese bile, çevrelerindeki titreşimleri algılamada çok iyidirler.

Ancak, işitme engelli köpeğinizle dışarıdaysanız, titreşimli bir tasma kullanmanızı öneririz. Bu tasmalar elektrik akımı iletmezler, sadece köpeğinizin dikkatini çekmek için titreşirler.

köpeğiniz kulağına fısıldayan kadın

Eğer tanımadığınız bir köpeğin dikkatini çekmek istiyorsanız, kısık sesler çıkarmayı ya da ödül vermeyi deneyin. Bunu başardığınız zaman, size gelmesini sağlayacak bir komut öğreterek aranızdaki iletişimi kolaylaştırabilirsiniz.

Her bir komut için belli bir kelime seçin

Köpekler, onlara öğrettiğimiz kelimeleri anlamak gibi harika bir yeteneğe sahipler. Ancak, genel olarak köpeklerin vücut dili kullandığını hatırlatırız. Bu durumun tek istisnası havlamaları, sızlanmaları ya da ulumalarıdır. Bu yüzden, evcil hayvanınızı eğitirken açık, basit ve amaca yönelik kelimeler kullanmanız önemlidir.

Köpeğinize öğretmek istediğiniz her komut tek kelimelik olmalıdır. Kolay anlaşılan ve diğer kelimelerle kolayca karıştırılmayacak kısa kelimeler seçmek en iyisidir. Bazı eğitmenler köpekleri eğitirken kafalarını karıştırmamak adına başka bir dilden kelimeler kullanmayı tercih etmektedir.

Köpeğinizle konuşmak için vücut dilinizi kullanın

Eğitim sırasında, her sözlü komutunuzun ardına, hayvanınıza iletmek istediğiniz mesajı sembolize eden basit bir el hareketi yapmalısınız. Örneğin, “kal” komutunu verirken aynı zamanda elinizi uzatarak avucunuzu köpeğinizin yüzüne doğru kaldırabilirsiniz.

Günlük eğitimlerinizi kolaylaştırmak için, köpeğinizin vücut dilini ve yüz ifadesini anlamaya çalışmalısınız. Ayrıca, bu iletişim sürecini geliştirmek için kendi vücut dilinizi de kullanmaya özen göstermelisiniz.

köpeğini seven kadın

Komutları teker teker öğretin

Bazen köpeğimizin öğrenme kabiliyetinden o kadar çok etkileniyoruz ki, her şeyi o anda öğretmek istiyoruz. Ancak birden fazla uyaran köpeğinizin kafasını karıştırabilir ve her komutu anlamasını zorlaştırabilir.

Köpeğinizle konuştuğunuzda ve onu eğitirken, her defasında bir komut öğretmeye özen gösterin. Hem kelimeyi hem de o kelimeye eşlik eden el hareketini öğretin. Bundan sonra, köpeğiniz bu komutu çok rahat bir şekilde yerine getirmeye başladığında başka komutlara geçebilirsiniz.

Haftanın bir günü öğrendiği bütün komutların üzerinden geçmek iyi bir fikirdir. Bu sayede, köpeğiniz ona öğrettiğiniz komutları unutmayacak ya da yanlış anlamayacaktır.

İletişim kurmak ya da öğretmek için asla şiddete başvurmayın

Bazı zamanlar köpeğiniz hoşunuza gitmeyen davranışlar sergileyecektir. Bu durumu özellikle yavrularda ya da eve alışmaya çalışan yeni sahiplenilmiş köpeklerde görürüz.

Yaramazlık yaptığı zaman köpeğinize asla fiziksel şiddet uygulamamalısınız. Azarlamak ya da cezalandırmak gibi negatif yöntemler, hayvanda korku ve stres gibi olumsuz duygular uyandıracaktır. Bu, tehlikeli ve etkisiz eğitim yöntemidir ve hayvanınızla olan iletişiminizi olumsuz etkiler.

Günlük olarak köpeğinizi eğitirken olumlu pekiştireç kullanmalısınız. İyi davranışı için onu ödüllendirerek, onu sürekli gelişmesi için teşvik etmiş olursunuz. Bu durum hem köpeğinizle aranızdaki bağı hem de arkadaşlığınızı güçlendirir.