Köpeklerin Duyguları Var Mıdır Yok Mudur?

Köpeklerin Duyguları Var Mıdır Yok Mudur?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şuan ya da bir zamanlar köpek sahibi olanlar köpeklerin de duyguları olduğunu bilir. Saf ve bencil olmayan bir sevgi beslerler. Bazı insanlara göre, hayvanların duygularının olması masaldan ibarettir. Bazıları ise, duygulara sahip olmalarının, binlerce yıllık evcilleştirmeden sonra köpeklerin ortaya çıkardığı bir çeşit eksiklik olduğunu iddia ediyor. Duyguların, insanların onları beslemeleri ve onlara bakmalarını sağlamak için bir tür öğrenilmiş davranış olduğunu savunuyorlar. Gelin, köpeklerin duyguları var mıdır yok mudur, öğrenelim!

köpeklerin duyguları var mıdır

Köpeklerin duyguları var mıdır? Çalışmalar ve araştırmalar başladı

Bilim insanları, köpeklerin, davranışlarıyla paralel olarak gerçek duygular hissetmediklerini söylüyorlardı. Ancak, 20.yy’da etoloji(hayvan davranışlarını inceleyen bilim dalı) alanının ortaya çıkmasıyla, bu konu baştan aşağı incelenmeye başlandı.

Araştırmalar köpeklerin sevgi hissedebildiklerini gösterse de çoğu insan bu sonuçları tamamıyla kabul etmiyor. Köpekler aynı zamanda, neşe ve üzüntü gibi diğer duyguları da hissedebiliyor. Buna ek olarak, köpekler bu duyguları başka köpeklerde ve hayvanlarda da ayırt edebiliyorlar.

Köpekler, pozitif veya negatif uyaranlara basit tepki vermekten daha fazlasını yapabilen karmaşık beyinlere sahiptir. En şaşırtıcı olan şey, bir köpeğin beynindeki duyguların işlenmesinin, insanların beyinlerinde işlenmesi kadar karmaşık olmasıdır.

Oksitoksin: “aşk” hormonu

En göze çarpan keşiflerden biri, köpeklerin (ve kedilerin) oksitoksin ürettiğiydi. Bu hormon, sevgi gibi hoş duygular ile ilgili nöral devrelerin aktivasyonu ile ilgilidir.

Bu hormonun hem hayvanların hem insanların beynindeki varlığı, annelerle çocuklarının arasındaki yakın ilişkinin kurulmasında rol oynuyor. Evcil köpeklerde, oksitoksin köpeklerin sahipleriyle aralarındaki bağı ve tatlı, sosyal mizaçlarını büyük ölçüde etkiliyor.

Köpekler sadece hak edenlere sevgi besliyor

Ayrıca etologlar, nörobiyoloji uzmanları ve diğer uzmanlar, köpeklerin sevme yeteneğinin köpeğin kendi isteğine bağlı olduğunu keşfettiler. Bu, bazı köpeklerin diğerlerine göre daha sevgi dolu olduğunu gösteriyor. Köpekler her karşılaştığı kişiye karşı eşit derecede sevgi gösterisinde bulunmuyorlar.

Köpeklerini eğitirken şiddete başvuran ya da kötü davranan köpek sahipleri, genelde köpeklerinde korku ve endişe uyandırırlar. Bu köpekler sahiplerine karşı sevgi hissetmezler.

Aile ve sürü aynı şeydir

Her ne kadar üzücü istisnalar olsa da, köpek sahiplenen ailelerin çoğu evcil hayvanlarını hanehalkının “bir parçası” olarak görmektedir. Bazı durumlarda, köpekler evdeki aile bireylerinden bile daha fazla ayrıcalığa sahip olabilirler.

Köpekler sahiplerine saygı duyarlar ve onlara sürü ya da aile üyesi gibi davranırlar. İşte bu yüzden köpeklerin, sahipleriyle olan bağları sağlamdır ve ömür boyu sürer. Birçok köpek sevdikleri için hayatlarını vermeye hazırdır.

Köpekler sevgi, neşe, üzüntü ve kıskançlık hissederler

Etologlar köpeklerin duyguları var mı, varsa nasıl ifade ediyorlar bunu belirlemeye çalışıyorlar. Aşk ve sevgilerinin arkasında ne yatıyor? Çalışmalar, köpeklerin çevreden gelen uyarıcılara tepki olarak sevindiklerini ve hüzünlendiklerini gösteriyor. Köpekler ayrıca, bu duyguları insanlarda da ayırt edebiliyorlar.

Bir köpeğin doğal içgüdüsü, çevresindeki bariz bir biçimde üzgün olan insanları rahatlatmak ve iyi hissettirmeye çalışmaktır. Köpekler, yabancı insanları bile rahatlatmaya çalışmaktadır.

Bir köpek sahibinin duyguları köpeği de etkileyebilir. Eğer köpeğin çevresindeki insanlar mutluysa, kendisi heyecanlanır ve hatta mutluluktan gülümsüyormuş gibi görünür. İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerin saklamakta zorlandığı duygulardan birisi ise kıskançlıktır.

köpeklerin duyguları var mıdır

Köpekler sevgilerini nasıl ifade ediyor

Bazı köpekler sevgi ve diğer duyguları göstermekten çekinmezler. Köpeğinizin sizi sevdiğine dair en belirgin işaretlerden bir tanesi, sizi karşılarken deli gibi salladığı kuyruğudur. Diğer belirgin işaret ise, elinizi ve yüzünüzü yalaması ve onunla oynamanız için size yalvarmasıdır.

Ailenin bir üyesi hastalandığında, köpek yatağın başından ayrılmayacaktır. Yanlarında olmak ve onları rahatlatmak isteyecektir.

İşte, köpeklerin duyguları var mıdır yok mudur sorusunun cevabı çok açık. Evet, köpeklerin duyguları vardır ve yeri geldiğinde duygularını ifade etmekten hiç çekinmezler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.