Köpekler Neden Sahiplerine Çok Benzer?

Köpekler Neden Sahiplerine Çok Benzer?

Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2018

Köpeğini sokakta gezdiren birini gördüğünüzde ve bu insanların köpeklerine ne kadar benzediklerini fark edince çok şaşırabilirsiniz. Peki bu mümkün olabilir mi? Evet, bu, bilim adamlarına göre oldukça mümkün bir durum. Ve bunu birkaç farklı sebebe bağlıyorlar.  Bu makalede size köpekler neden sahiplerine çok benzer sorusunun cevabını anlatacağız.

Anne Baba Nasılsa, Evcil Hayvan da Öyle

Köpeğiniz tembel bir hayvan mı? Peki ya endişesi? Yoksa çok mu iştahlı? Yerinde duramıyor mu? Evcil hayvanınızı tanımlamak için kullandığınız  bu tür sıfatların sizin için de geçerli olması çok olası bir durumdur. Evcil hayvanlarına, onların davranışları ve kişilik özellikleri bakımından çok benzediğini belirten insanlar, daha çok açık alanlarda değil de, ev, apartmak dairesi gibi  kapalı alanlarda yaşayabilen köpeklere sahip olan insanlar olmaktadır.

Terapi hayvanları konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olan Carmen Castro’ya göre, insanlar iç güdüsel olarak kendi özellikleriyle uyumlu olan hayvanları seçiyorlar. Eğer siz doğal olarak gergin bir insansanız, evcil hayvanınız da kolayca heyecanlanabilen bir hayvan olabilir. Eğer siz sakin yapıda bir insansanız, köpeğiniz büyük olasılıkla gün boyu uyuyacaktır.

Bir köpeğin doğal olarak geliştirdiği taklit becerileri, evresine ve günlük rutinlerine ne kadar iyi adapte olabileceği gibi konular da dahil olmak üzere, birçok konuda hayatında büyük bir rol oynayabilir.

Tüm bu özellikleri bir araya getirdiğinizde, köpeklerin uzun süre birlikte olan çiftlerde olduğu gibi, sahiplerini taklit edebileceğini fark edebilirsiniz. Köpekler bir şeylerin onlara ilginç görünmesi halinde, sahiplerinin bazı hareketlerini, örneğin başlarını bir tarafa eğmeleri gibi, hatırlayabilir ve daha sonra bu hareketleri tekrarlayabilir.

Bir Köpek Seçerken Nelere Dikkat Ediyoruz?

köpeklere benzeyen insanlar

Köpeğinizin neden sizinle çok fazla ortak noktası olabileceğini anlamanız için bilmeniz gereken daha pek çok şey var. Gelin her şeye en baştan başlayalım: Neden özellikle bu evcil hayvanı kendimiz için seçtik? Uzmanların çalışmalarına göre, insanlar, karşılarındaki hayvan ile sahip oldukları ortak özelliklerin miktarına bağlı olarak bir hayvan seçiyorlar. 

Bir insanın sahiplenmek istediği evcil hayvanın, kişinin kendi yaşam tarzına adapte olma ihtimalinin daha yüksek olması için, kendisi ile benzer kişilik özelliklerine sahip olan köpeklere ilgi duyması muhtemel bir durumdur. Yapılan araştırmaya göre:

  • Mükemmeliyetçi bir insansanız, Alman Çoban Köpekleri sizin için idealdir.
  • Arkadaş canlısı, dışa dönük olan insanlar Golden Retriever cinsi köpekleri tercih edebilirler.
  • En göz kamaştırıcı insanlar ise Toy Poodle ya da Yorkshire’ları tercih edebilirler.
  • Atletik erkekler Pitbul ya da Doberman cinsi köpekleri evlat edinebilir.
  • Atletik kadınlar için sunduğumuz seçenek ise Afgan Tazıları olacaktır.
  • Sürekli meşgul olan insanlar Chihuahua (Çivava) ya da Cocker Spaniel edinebilirler.
  • Hipster’lar Collie ya da Saint Bernard cinsi köpekleri tercih edebilir.

Çoğu durumda, hangi hayvanın  hangi insana ait olduğunu sadece onlara bakarak da tahmin edebilirsiniz. Psikologlar, bir evcil hayvan arayışının, birbirine uyumlu olma açısından bir insanın hayat arkadaşı arayışı ile benzer olduğu şeklinde bir kıyaslama yapmaktadırlar.

Köpekler Neden Sahiplerine Çok Benzer?

insana benzeyen köpek

Avusturya’da bulunan Viyana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, köpeklerin sahiplerinin kişiliklerine ve karakter özelliklerine sahip olduğunu kanıtladıAraştırmacılar 132 köpek ve köpek sahibi üzerinde davranışlar ile ilgili testler yaptılar.

Bununla birlikte evcil hayvanların tehdit içeren durumlara ya da sert sözlere karşı oluşturdukları tepkilerini gözlemlediler. Bu bilim insanları, hayvanlarının salyaları aracılığı ile, kalp atış hızlarını ve kortizol hormon seviyelerini (stres seviyesini test etmek için) ölçtüler. Daha sonra, insanlar beş en güçlü kişilik özelliğini belirlemek için bir anket doldurmaya tabi tutuldular: sempati, dışadönüklük, nevrotiklik (duygusal dengesizlik) açık sözlülük ve vicdan. Daha sonra da bu anketi dolduran insanlardan sahip olduğu evcil hayvanların davranışları ile ilgili bir dizi soruya cevap vermeleri istendi.

Sonuçlar, örneğin, köpeğin sahibi ne kadar çok endişe duyarsa, köpeğin de o kadar endişe duyma ihtimali olduğunu ortaya çıkardı. Alternatif olarak verebileceğimiz bir diğer örnek ise, sahibi ne kadar rahat olursa, köpek de o kadar rahat ve sakin oluyordu.

Bu araştırma, köpekler ve insanlar arasında çok özel bir benzerliğin varlığını sonunda doğrulamış oldu. Herkesin duyguları ve davranışları, diğer bireylerin kişiliğini ve karakterini etkileyebilir. Bununla birlikte, evcil hayvan sahibinin hayvan üzerindeki etkisinin, hayvanın sahibi üzerindeki etkisinden daha fazla olduğu da bir diğer gerçektir.

Fotoğrafın kaynağı: www.elpaisdelosjovenes.com ve asusta2.com.ar


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.