Köpeklerde Yiyecek ile Bağlantılı Saldırganlık Nedir?

Köpeklerde yiyecek ile bağlantılı saldırganlık genellikle hayatta kalma içgüdüleri ile alakalıdır. Hakimiyet kurma çabası gibi görünse de, genellikle anksiyete veya korkudan ötürü ortaya çıkar. Bu yazımızda daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Köpeklerde Yiyecek ile Bağlantılı Saldırganlık Nedir?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler yiyeceklerini korumak için agresif olabilirler ve bu ciddi bir problem haline dönüşebilir. Böyle bir durumda, diğer köpeklerin veya insanların ısırılma riski vardır. Dahası, yiyecek ile bağlantılı saldırganlık dediğimiz bu problem zamanla kötüleşir ve köpeğin sahiplenici bir tavır belirlemesine sebep olur.

Köpekler için, kendilerine ait olan şeyleri korumaları normal bir davranıştır. Yiyecek, eş ve bölge gibi değerli şeylerini koruyan vahşi hayvanların, doğada hayatta kalma şansı daha yüksektir.

Fakat konu evcil hayvanlar olduğunda, yiyecek ve diğer değerli şeylere karşı aşırı korumacı olmaları, istenen bir davranış değildir.

Yiyecek ile Bağlantılı Saldırganlık Nasıl Fark Edilir?

Yiyecek ile bağlantılı saldırganlık köpeklerin kaynaklarını korumasının bir yöntemidir. Bazı köpekler yemek yerken aşırı savunmacı olur ve diğerlerini uzakta tutmak için tehdit yöntemlerine başvurur.

Bu saldırganlığı diğer hayvanlara veya insanlara karşı, hatta ikisine birden gösterebilir. Eğer köpek çok az hırlıyorsa veya sadece dişlerini gösteriyorsa, saldırganlık az seviyelerde diyebiliriz. Birisi yaklaştığında üzerine atılan köpekler için orta dereceli saldırganlığa sahip diyebiliriz. En ciddi durumlarda ise, köpek tehdit olarak algıladığı şeyleri ısırır.

diş gösteren köpek

Yiyecek ile Bağlantılı Saldırganlık: Kaynağı Nedir?

Bu saldırganlık tipinin hakimiyet kurma göstergesi olduğunu düşünmek kolaydır, fakat bu her zaman doğru değildir. Sürünün diğer üyeleri ile yiyecek için rekabet etmek bu davranışın esas sebebidir.

Genelde, yaşları küçükken, yemek zamanında kaseyi domine eden ve bunu yapabilmek için saldırganlığı kullanan bir veya iki yavru olabilir. 16 haftalık olmadan önce yiyeceğe karşı korumacı tavır sergileyen köpekler bir veteriner tarafından görülmelidir. Bu, saldırgan davranışın gelişeceğinin ilk işaretlerinden biridir.

Yiyecek ile Bağlantılı Saldırganlık: Köpeklerin Değerli Gördüğü Çeşitli Şeyler

Çoğu köpek sadece yiyecek saklasa da, bazı köpekler çiğneme kemiklerine ve oyuncaklara karşı da sahiplenici bir davranış geliştirebilir. Çöpten aldığı gıda ambalajları, çoraplar vs. köpeklerin çaldığı ve sakladığı bazı nesnelerdir.

Bazı durumlarda, köpekler etraflarında sadece spesifik kişiler olduğunda (genellikle yabancılar) korumacı bir tavır sergiler. Diğer bazı durumlarda ise köpekler sahip olduğu şeyleri bütün insanlardan korurlar.

Saldırganlığın Yiyecek ile Alakalı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Öncelikle, yemek yerken köpeğinizin beden dilini gözlemleyin. Vücudunun daha dik bir şekil aldığını ve başının yiyeceğe yakın, aşağıya doğru eğildiğini fark edebilirsiniz.

Yemek yerken gözlerinin beyaz kısmının görünmesi de diğer işaretlerden biridir. Kulaklarını geriye yatırmış, kuyruğunu yerde sabitlemiş ve tüylerini kabartmış olabilir. Son olarak ise, bahsettiğimiz bu işaretlerin hepsinin üstünde olan hırlama, karşısındaki kişinin üzerine atılma veya ısırma vardır.

yiyecek ile bağlantılı saldırganlık

Bir Köpeğin Yiyecekle İlgili Saldırganlığını Kontrol Etmek Mümkün Müdür?

İlk adım, köpeğinizin tüm davranışlarını değerlendirmektir. Köpeğiniz sadece yiyeceğe karşı mı sahiplenici davranıyor? Yoksa saldırgan tavrı oyuncaklar, yattığı yer ve sürüdeki diğer üyeler gibi şeylere kadar uzanıyor mu?

Eğer köpeğinizin davranışı sadece yiyecek ile sınırlı kalmıyorsa, bütün kaynaklarını korumak için genel bir korumacı tavır sergiliyor demektir. Bu durumu ve köpeğinizin güdülerini anlamak çok önemlidir.

Özgüvenini ve Genel Davranışlarını Değerlendirin

Eğer dominant olmak köpeğinizin doğasında varsa, siz kendinizi sakin ve kararlı bir şekilde sürünün lideri ilan etmelisiniz. Eğer köpeğiniz utangaç veya korkaksa, onun özgüvenini geliştirmesine yardımcı olmalısınız. Dahası, köpeğinize diğer insanlar etrafta olduğunda da güvende olduğunu öğretmelisiniz.

Son olarak, bu saldırgan davranışın hangi seviyede olduğunu belirlemek de önemlidir. Şiddetli saldırganlık durumunda doğru tedaviyi uygulayabilmek için bir profesyonele danışmalısınız.

Köpeklerde Saldırgan Tavrı Değiştirmek için Basit Teknikler

Yemek zamanlarını belirleyin. Bazı köpeklerin bu saldırganlığı geliştirmesinin sebebi bir sonraki yemek vaktinin ne zaman olduğunu bilmemek olabilir. Eğer durum bu ise, yemek vakitlerinde tutarlı olmak size çok yardımcı olacaktır. Her gün bu rutinde kaldığınıza emin olun.

Köpeklerin biyolojik saati çok iyi çalışır. Bu yüzden, onlar için uyanma vakti, yürüyüş zamanı, sahibinin eve geleceği zaman vs. gibi şeyleri öğrenmek çok kolaydır. Yemek zamanlarını bir rutine dönüştürmek köpeğinizin anksiyetesini azaltmasına yardımcı olacaktır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Snitcofsky, M. (2017).Desarrollo comportamental y crianza adecuada en caninos. eukanuba.com.ar
  • Fernández Foruny, A. (2008). Agresividad por dominancia. ETCAN. Etología Canina. Voraus.com El Perro de Utilidad y de Deporte.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.