Köpekler Neden Saldırganlaşır?

Köpekler Neden Saldırganlaşır?

Son Güncelleme: 12 Eylül, 2018

Esasında tüm hayvanların doğasında saldırgan içgüdüler vardır. Sadece belli başlı köpek cinslerini saldırganlıkla suçlamak haksızlık olur. Ancak saldırgan köpekler olmakla ün salmış bazı cinsler olduğu doğru. Köpeklerin dışarıya yansıttıkları içgüdüleriyle alakalı olan bu durum, doğru eğitim verilerek kontrol altına alınabilir.

Rottwiler ve Pitbull benzeri cinsler, pek çok insan tarafından tehlikeli köpekler olarak bilinir. Kimileri saldırganlık ve şiddetin bu köpeklerin genlerinde olduğunu bile söyler. Peki, bu doğru mu? Bugünkü yazımızda bu çok tartışılan konuya değineceğiz: Köpekler doğaları gereği mi saldırgandır, yoksa yetiştirilişleri sırasında yapılan hatalar sonucu mu saldırganlaşırlar?

Saldırganlık ve agresifliğin köpeklerin doğasında yattığına inanan pek çok kişi var. Yapılan bazı araştırmalarsa, durumun her zaman bu kadar basitçe açıklanamayacağını işaret ediyor. Bir köpeğin saldırganlaşmasına etki eden birden fazla faktör var.

Köpekleri saldırganlaştıran etkenler

Pitbull ve Rottweiler gibi birçok köpek türü, senelerce köpek dövüşlerinde kullanıldı. Bu durum onlara belli bir ün kazandırdı; insanlar saldırgan ya da fazla korumacı köpekler istediklerinde bu cins köpeklerden alır oldular. Günümüzde hala birçok insan, bu cins köpeklerin özel bir eğitimden geçmesi gerektiğini bilmiyor.

Aşağıda köpeklerin saldırgan olmasına sebep olan birkaç nedene değindik.

Genler

Tehlikeli denen bu cinslerin, gerçekten genleriyle gelen tabiatları gereği mi saldırgan oldukları her zaman tartışma konusu olmuştur. Nesiller boyunca sadece en saldırgan olanlarının çiftleştirilmesi sonucu, Pitbull ve Rottweiler gibi köpeklerin daha agresif oldukları doğrudur.

istismar mağduru

Ancak bu köpekler, yavruluktan itibaren diğer köpeklerle sosyalleşip uzman bir köpek eğitmeni gözetiminde doğru bir eğitimden geçerseler, saldırgan yönelimleri oldukça azalacaktır. Tarihte şiddete teşvik edilmiş köpeklerin, doğru yöntemlerle uysal arkadaşlara dönmemesi için hiçbir neden yok.

Kötü yetiştirilme

Yavru köpeklerin anne ve babalarının davranışlarını kopyaladığı ve gelişimlerinde çok önemli bir yer tutan belli bir dönem vardır. Bu dönem sırasında ya da öncesinde annelerinden ayrılırsalar zihinsel ya da davranışsal problemler yaşayabilirler.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de çocukluk, hayat boyu sahip olacakları alışkanlıkları kazandıkları bir süreçtir ve belki hayatlarının en önemli dönemidir.

Örnek alma

Yavru köpeklerin annesi ya da çevresindeki diğer köpekler, köpek dövüşlerinde kullanıldıysa ve saldırgan davranışlar gösteriyorsalar yavrular da bu davranışları örnek almaya başlayacaktır.

Yavru köpekler de çocuklar gibi büyüklerini örnek alırlar. Kötü davranışlar zamanında önlenmezse hayat boyu devam edebilir. Oysa doğru eğitim ve zamanında müdahale ile saldırganlığı önlemek mümkündür.

tehlikeli köpek cinsleri

Kötü eğitim

Belli başlı köpek cinslerinin şiddet eğilimi olmasının bir nedeni de sahiplerinin bu köpeklerin özellikle ihtiyacı olan eğitimi vermemesidir. Çevrelerinde şiddete şahit olarak büyüdükleri ve kendilerini ancak saldırgan oldukları derecede güvende hissettikleri için evdeki sürü liderinin kim olduğunu kesinlikle öğrenmeliler.

Başka bir deyişle, sizin sözünüzü dinlemesi gerektiğini ona öğretmelisiniz. Kontrolün sizde olduğunu anlamaları ve kabul etmeleri gerekiyor. Özellikle yavruyken bu eğitimi alırsa ileride karşılaşabileceğiniz birçok problemin önünü almış olursunuz. Köpeğinizi kendiniz eğitebileceğinize inansanız da profesyonel bir köpek eğitmenine danışmanız kesinlikle çok daha faydalı olacaktır.

İstismar

İstismara uğrayan köpekler şiddete meyilli olabilir. İstismar her yaştan köpeğin üstünde kalıcı bir etki bırakacaktır; yavru ya da yetişkin köpek almanızın yaratacağı büyük bir fark yoktur. Petshop’lardan köpek alırsanız, istismar ve şiddet konusunda özellikle dikkatli olmalısınız.

Petshop’larda satılan köpekler, köpek çiftliklerinde yetiştirilip mağazalara gönderiliyor. Bu köpeklerin sadece yolda yaşadıkları bile köpeğin psikolojisinde ağır hasar bırakabilir. Çiftlikten yola çıkan köpekler genelde hareket edemeyecekleri kadar küçük kafeslere konuyor. Hijyenik koşullarda seyahat etmiyorlar ve bazen kilometrelerce süren yol boyunca yiyecek ya da içecek hiçbir şey verilmiyor.

Çoğunlukla bu hayvanların yarısı yolda telef oluyor. Tüm bu yaşananlar, köpeğin karakterini etkileyip agresif davranışlar geliştirmesine neden olabilir.

Peki, başta sorduğumuz sorunun cevabı nedir: Köpekler doğaları gereği mi saldırgandır yoksa yetiştirme hatalarından dolayı mı saldırganlaşırlar? Bu soruya verilebilecek kısa bir yanıt yok çünkü üstünde durulması gereken birçok etken var. Bazı köpeklerin genlerinde saldırganlık var mı? Evet. Eğitim ya da yetiştirilme tarzı saldırganlığa yol açıyor mu? Evet. Hatta köpeğin kendi doğasından çok, yetiştirilme tarzının saldırganlık üstünde etkisi var. Ancak siz her koşulda önlem almayı ihmal etmeyin. Her köpek sahibi, köpeğinin başka insanlara ya da hayvanlara verebileceği zarardan sorumludur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.