Köpeklerin Beden Dili: Sizi Sevdiğine Dair 8 İşaret

Evcil hayvanınızın sizi düşündüğünüzden daha çok sevdiğini köpeklerin beden dili ve davranışları açığa çıkarabilir.
Köpeklerin Beden Dili: Sizi Sevdiğine Dair 8 İşaret

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2018

Köpeğinizin konuşmayı bilmemesi önemli değildir; çünkü köpeklerin beden dili vardır ve duygularını ifade etmek için kelimelere ihtiyaçları yoktur. O halde, evcil hayvanınızın sizi sevip sevmediğini öğrenmek ister misiniz?

Eğer öyleyse, köpeklerin beden dili ve sevgi gösterme şekilleri ile ilgili bazı işaret ve belirtileri paylaştığımız bu makalemizi okumaya devam edin.

Evcil Hayvanınız Aşağıdakileri Yapıyorsa, Sizi Seviyor Demektir:

Evcil hayvanınız muhtemelen sizi hayal edebileceğinizden daha çok seviyor. Ve bunu sadece onlara yiyecek ve kalacak bir yer sağladığınız için değil; aynı zamanda köpeğinizin sahip olduğu en önemli şey olduğunuz için de size karşı güzel duygular besliyor.

Fakat çoğu evcil hayvan sahibinin köpeklerinin onları sevip sevmediği ile ilgili şüpheleri bulunuyor. Evcil hayvanlar, sahiplerine karşı hissettiklerini kelimeler kullanmaya dahi ihtiyaç duymadan her gün gösterebilir.

Köpeklerin beden dilini bilmek ve anlayabilmek olmazsa olmazdır. Bunu yapabilmek için de köpeklerin bazı davranışlarını analiz etmeye ihtiyacınız olacak demektir:

1. Sizi Gördüklerinde Mutlu Oldukları Zaman

Siz bütün günü dışarıda geçirdikten sonra eve geldiğinizde köpeğiniz kuyruğunu sallıyorsa, sizi itekliyorsa ve hatta mutluluktan havlıyor ya da zıplıyorsa; bu davranışlar köpeğinizin sizi sevdiğine dair mutlak bir işarettir.

2. Sizin Yanınızda Uyurlar

Bunun sebebi köpeğinizin yalnızca sizin rahat yatağınızı sevmesi değil; aynı zamanda mümkün olduğu kadar sizin yanı başınızda olmak istemesidir. Yatağa çıkmasına izin vermeseniz de, köpeğiniz sizin yanınızda yatarken de size olan sevgisini gösteriyor demektir.

köpekler sevgisini nasıl gösterir

3. Köpeklerin Beden Dili: Onlar Sizin Koşulsuz Arkadaşlarınızdır

Siz banyoya gittiğinizde, köpeğiniz de banyoya gider. Siz ne zaman koltuğa otursanız, onlar da ayak ucunuza uzanırlar. Ne zaman hasta olup yatağa düşerseniz, onlar da daima sizin yanı başınızda dururlar.

Köpekler her zaman sahiplerinin yanında olmaya ve onları rahat ettirmeye çalışırlar. Siz nereye giderseniz, onlar da adeta sizin gölgeniz gibi, sizi takip ederler.

Belki bazen köpeğinizin her zaman çok yakınınızda olması sizi biraz sıkabilir; ama bu aslında köpeğinizin sizi ne kadar çok sevdiğine dair göstermeye çalıştığı yollardan bir tanesidir.

4. Sizin Yaptığınız Şeylere Karşı Dikkat Kesilirler

Köpeğinizin sizi bir oraya bir buraya takip etmesine ek olarak, eğer hayvan sizi çok dikkatli bir şekilde izliyorsa; bu sizi sevdiği anlamına gelir. Bir köpek için sahibinin, onun rehberi, örnek aldığı kişi ve sürüsünün lideri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle, sizin ne ile meşgul olduğunuza dikkat etmeleri ve sizden, ne yapıyorsanız onu öğrenmeleri gerekir.

5. Kuyruklarını Sallamaları

Köpekler, kuyrukları sayesinde mutluluklarını ve ne kadar rahat olduklarını gösterebilir. Böylece, bir kez sahibini gördükleri zaman kuyruklarını heyecandan sallamaya başlarlar.

Bunu sadece işten eve geldiğinizde değil; her zaman yapabilirler. Siz duşunuzu alıp banyodan çıktığınızda ya da odanızda kapı kapalı bir şekilde otururken, kalkıp mutfağa gittiğinizde bile kuyruklarını sallarlar.

6. Köpeklerin Beden Dili: Köpeğinizin Sizi Yalaması ve Sarılması Sizi Sevdiği Anlamına Gelir

Köpekler, sizi sevdiğinin ve aynı zamanda koruduğunun bir işareti olarak sizi öpmek yerine yalarlar. Anne köpekler yavrularını temizlemek için de yalar; ancak aynı zamanda yavruları henüz gözlerini açamıyorken onlara annelerini tanımalarına yardım etmek için de bunu yapar.

Bu nedenle, köpeğiniz her fırsatta sizi ne kadar çok sevdiğini söylemek için sizi coşkuyla yalar ve onlar için yaptığınız her şey için size teşekkür eder. Aynı zamanda dizlerinizi bükerseniz, arka ayakları üzerinde durmakta ve ön ayaklarıyla size sarılmakta da hiçbir sorun yaşamayacaklardır.

7. Kıyafetlerinizi Alıp Götürüyorsa Köpeğiniz Sizi Seviyor Demektir

Köpeklerin beden dili size biraz garip görünebilir ve bu davranışın kötü bir davranış ya da yaramazlık olduğunu düşünebilirsiniz; ancak aslında bu, köpeğinizin sizi sevdiği anlamına gelir.

Eğer çoraplarınızı, iç çamaşırınızı, bluzünüzü ya da eteğinizi alır ve kendi yataklarına götürürlerse; bunun anlamı köpeğinizin bu kıyafetleri kendisine hazine olarak almasıdır. Çünkü kıyafetleriniz sizin gibi kokar ve bu da hayvanın kendisini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlar.

8. Oyunlar ve Daha Fazla Oyunlar

Kaç yaşında olursanız olun ya da günün hangi saatinde olursa olsun, köpeğiniz sizin geldiğinizi her gördüğünde, en sevdiği oyuncağı, bir topu ya da parkta bulduğu bir dalı getirecektir.

Tüm bu davranışlar köpeğin sizinle oynamak istediğini gösterir. Bu, evcil hayvanınızın sizi gerçekten çok sevdiğinin en büyük işaretidir. Köpeğiniz bütün bunları yaparsa, ortada şüphe edecek hiçbir şey yok demektir.

Bu, köpeğiniz için sizin düşündüğünüzden daha önemli olduğunuz anlamına gelir. Tüm bu işaretlerle birlikte, köpeklerin şefkatlerini ve koşulsuz sevgilerini göstermenin yolu budur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Framis. (1959). Los perros, amigos. La Vanguardia Española.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.