6 Adımda Köpekler için Dayanıklı Çiğneme Oyuncakları Yapın

Çiğneme oyuncakları veya dişlikleri köpekler için mükemmel oyuncaklardır. Bunları emir komutları öğretmek ve av içgüdülerini tatmin etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca bu oyuncaklar ağız temizliği açısından da fiziksel fayda sağlarlar.
6 Adımda Köpekler için Dayanıklı Çiğneme Oyuncakları Yapın

Son Güncelleme: 09 Şubat, 2020

Evcil hayvanlar için mağazalardan satın aldığınız çiğneme oyuncakları genellikle pahalıdır ve neredeyse bir saat bile dayanmazlar. Bu nedenle, birçok evcil köpek sahibi bu oyuncakları evlerinde sahip oldukları eşyalarla kendileri yapmayı tercih ediyor. Bu yazıda, köpekler için nasıl çok dayanıklı çiğneme oyuncakları yapacağınızı anlatacağız.

Köpekler için çiğneme oyuncakları

Mağazalarda evcil hayvanlarımız için üretilmiş her türden oyuncağı ve nesneyi bulabiliriz, ancak çiğneme oyuncakları veya dişlikleri köpeğiniz için yapılmış en iyi ürünlerdir. Peki ya, neden? Çünkü bu ürünler köpeğinize farklı numaralar ve komutlar öğretmenize yardımcı olabilirler. Ayrıca normal eğitimleri için de harika malzemelerdirler.

İster boksör ister kaniş türü olsun, köpeğinizin türü her ne olursa olsun, köpeğinize komutlar verdiğinizde diş kaşıma ürünleri, köpeğinizin ürünü ısırmasına, eşyalar bir şeyleri tutma ve bırakma kabiliyetini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Elbette, oyuncağı uzağa bir yere attığınızda size getirmesini öğretmek için de mükemmel bir araçtır. Koşturma ve getirme egzersizleri, evcil hayvanızın dengeli ve itaatkar olmasını sağlamak için harika bir yoldur.

Evcil hayvanınızın av içgüdüsünü tatmin ettiği için çiğneme oyuncakları köpekler için mükemmel araçlardır. Oynarken köpeğiniz bu içgüdüyü kanalize edebilecektir. Ayrıca köpeğinizin mobilyalarınızı, ayakkabılarınızı veya kıyafetlerinizi tahrip etmesini önlemenize de yardımcı olurlar. Eşyaları ısırma davranışı, günde birkaç saat yalnız başına kalan köpekler arasında çok yaygın bir alışkanlıktır.

Ayrıca, çiğneme oyuncakları köpeğinizin çene, sırt ve boyun kaslarını da güçlendirir. Buna ek olarak, yiyecek kalıntılarını ortadan kaldırarak ağızdaki tartarı yok eder ve tükürük üretimine yardımcı olarak dişlerin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Köpek çiğneme oyuncağı ısırıyor

Köpekler için dayanıklı çiğneme oyuncağı nasıl yapılır

Isırma ve çiğneme etkinliklerinin köpeklerinizi daha rekabetçi ve saldırgan yaptığını iddia eden efsaneyi unutun. Köpeğiniz oyun oynarken çok fazla heyecanlanıyorsa ona sakinleşmesi veya bir süre oynamayı bırakması için bir uyarıcı vermelisiniz.

Artık bu oyuncakların  size sağladığı avantajları öğrendiğimize göre şimdi evcil hayvanınız için çiğneme oyuncağının nasıl yapıldığını öğrenelim. Tek ihtiyacınız olan biraz t-shirt veya kullanmadığınız artık kumaşlar ve bir makas. İzlenecek adımlar şunlardır:

1. Kumaşı eşit boyutta şeritler halinde kesin. Büyük bir köpeğiniz varsa, 18 şeride ihtiyacınız olacak; küçük olan köpekler için ise bunun yarısı yeterlidir. En önemlisi bu oyuncaktan üç tane elinizde olacak (nedenini öğreneceksiniz).

2. Daha uzun şeritler yapmak için her bir şeridi açın.

3. Üç adet şerit alın ve bir örgü oluşturun. Bunu diğer şeritler ile tekrarlayın. Her iki uca da düğüm atmayı unutmayın.

4. Üç örgüyü büyük bir örgü yaparak birleştirin. Köpeğiniz küçükse yapmanız gereken sadece bu kadardır. Ancak, köpeğiniz daha büyükse bunu iki kez daha yapmanız gerekir. Sonunda, üç büyük örgünüz olacak.

5. Son olarak, üç örgüyü alın ve daha büyük ve daha dayanıklı bir örgü yapın. Uçlarını düğümlemeyi ve uçlarında gevşek şeritler bırakmayı unutmayın.

6. Evcil hayvanınıza yeni hediyesini gösterin ve en kısa zamanda oyuncağıyla eğlenmesine olanak sağlayın. Oyun oynaması için parka, bahçeye gidebilir, hatta yeterli alanınız varsa evde bile oynabilirsiniz.

Köpek ipi taşıyor

Çiğneme oyuncağı yapımı için diğer fikirler

Eski kumaşla dayanıklı çiğneme oyuncakları yapmanın yanı sıra, evcil hayvanınızın oynayabileceği ve eğitim alabileceği başka diğer ev yapımı seçenekler de bulunuyor:

1. Plastik şişe oyuncağı

Plastik bir şişe alın, kapağını, etiketini ve halkasını çıkarın. Köpeğinize vermeden önce şişeyi iyice sıkın. Isırdığında kendine zarar vermediğinden emin olmak için onu gözlemleyin. Oyuncağı daha güvenli hale getirmek için üzerini çorapla örtmeyi deneyin.

2. İkramlı oyuncak

Şişeyi tamamen sıkmak yerine, biraz bastırın. Sonra, bisküvi veya gürültü yapan yenilebilir bir şeyi içine ikram olarak koyun. Evcil hayvanınız buna bayılacak! Kapağı şişeye takmayı unutmayın!

3. Havlulu oyuncak

Artık kullanmadığınız bir havlunuz varsa, silindir şeklinde yuvarlayın ve uçlarına iki şerit bağlayın.

Hangi oyuncakla oynarsa oynasın, evcil hayvanınızı gözünüzün altında tutmanızı öneririz. Bu şekilde onu herhangi bir kazaya karşı korumuş olur ve onu tehlikeden uzak tutarsınız.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Sevdiği 4 Ev Yapımı Oyuncak
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Sevdiği 4 Ev Yapımı Oyuncak

Köpekler neredeyse bütün hayatları boyunca oyun oynamaktan hoşlanırlar. Mağazalardan alınan oyuncaklar ise her zaman ucuz değildir ve kolayca da kı...  • FAGNANI, J. P., Barrera, G., & Bentosela, M. (2016). Control inhibitorio en perros domésticos:¿qué sabemos hasta ahora? Avances En Psicología Latinoamericana. https://doi.org/10.12804/apl34.3.2016.11