Köpeğiniz Neden Yemek Düşünmekten Vazgeçemiyor?

Köpekler, diğer canlıların arasından öne çıkan çok güzel özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, onları çok özel bir şekilde tanımlayan çok tuhaf özelliklere de sahiptirler. Bunlardan biri oburluk. Evet, bu tüylü yaratıklar doğası gereği iştahlı yiyicilerdir. Bu içlerinde doğuştan gelen bir şey. Köpeğiniz yemek düşünmekten vazgeçemez.
Köpeğiniz Neden Yemek Düşünmekten Vazgeçemiyor?

Son Güncelleme: 24 Mart, 2022

Elbette birçok kez evdeyken, yemek pişirirken köpek arkadaşınız yere düşen küçük parçaları almak için bir elektrikli süpürge gibi koşar. Zaten tok olup olmadığı önemli değil, bunu her zaman yapacaktır. Bir köpek neden yemek düşünmeyi bırakmaz? Bugün Benim Hayvanlarım’da bu sorunun cevabını öğreneceksiniz.

Bir araştırma, köpeğin yemek yemeyi düşünmekten biyolojik bir amaç için vazgeçemediğini gösteriyor

yemek yiyen köpek

Köpek obezitesi ile ilişkili bir gendeki değişiklik, köpeklerin buldukları her şeyi yemeye dair sahip oldukları anksiyete ile ilişkili olduğu görülmektedir. Görünüşe göre, bu genetik değişiklik Labradorlarda daha fazla gerçekleşiyor. Kullanılan deney, bu köpeklerin sadece bir ödülle kolayca eğitilebildiğini de keşfetti.

Cambridge Üniversitesi’nden bir veteriner olan Eleanor Raffan, çiftlik köpeklerini kullanan bu çalışmadan sorumluydu. Bu çalışmada kullanılan tüm köpeklerden Labradorlar en obezdi ve diğer köpek ırklarından daha fazla yemek yeme kaygısına sahipler.

Bu çalışmada 18 obez ve 15 ince köpek seçildi. İlk olarak, obezite ile ilgili genler tanımlanmış ve POMC genindeki bir varyasyonun anksiyete ve obezitenin nedeni olabileceği keşfedilmiştir. Peki ya neden?

Bu gen, beyne ve mideye vücudun beslendiğini ve daha fazla yiyeceğe gerek olmadığını söylemekten sorumludur. Bunu, yemek için yer olmadığına dair bir tokluk hissi yaratarak yapar. Bununla birlikte, bu genin varyasyonu, tokluk emrini vermekle sorumlu nöropeptitlerin ve endorfinlerin üretilmesini önler, böylece kaygı yaratır.

Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, bu genetik anomali Labradorların neden yardım için kullanılacak en eğitilebilir köpekler olduğunu açıklayabilir.

En iyi destek köpekleri?

Rehber köpek, terapi köpeği ya da yardımcı olmak için yapılan eğitim, her zaman köpeklerin sevdiği yiyecekleri içerir. Bu, bu görevlere atanan köpeklerin çoğunun neden Labrador olduğunu açıklayabilir.

Raffan’a göre, “yiyeceklerden daha fazla motive olduklarını ve bu yüzden yardım ya da terapi için seçilme şanslarının farklı ırklardan köpeklere kıyasla çok daha yüksek olması şaşırtıcı” dedi. Ancak Raffan kesin olarak bir şey söylemek istemiyor. Çok mantıklı bir hipotez olmasına rağmen, çok fazla şey söylenebilir ve herhangi bir bilimsel temel ile kanıtlanmamıştır.

Köpeğimin genleri onu yemek düşünmekten alıkoyamazsa ne olur?

mama tasını taşıyan yavru köpek

Köpeğinizin bu genetik anomalisi varsa endişelenmenize gerek yoktur çünkü normal bir yaşam sürebilirler. Ancak, biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Örneğin;

  • Normalden daha fazla egzersiz yapmalılar ve her zaman yiyecek porsiyonlarını takip etmelisiniz.
  • Obez olmamaları için harcadıklarından daha fazla kalori almamalılar.
  • İster kendinizin, ister ailenizin, ister köpeklerinki olsun, yiyecekleri güvende tutmanız gerekir. Yiyecek torbalarını açık bırakmayın, çünkü bir gün eve gelirsiniz ve hiçbir şey kalmamış olabilir.
  • Yemek yaparken onları mutfağa sokmayın. Gerekirse, girmelerini önlemek için ayrı bir yere koyun. İşiniz bittiğinde, onu serbest bırakmadan önce zemini iyice süpürün.
  • Mamasında çok fazla yağ varsa, kilo vermelerine ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı sunmalarına yardımcı olacak daha fazla protein içeren bir mama ile değiştirin.

Umarım, bu makaleyi okuduktan sonra, köpeğinizin neden yemek düşünmeyi bırakmadığını öğrenmişsinizdir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Obezlik Durumunu Zerdeçal Önleyebilir Mi?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Obezlik Durumunu Zerdeçal Önleyebilir Mi?

Zerdeçalın hangi sorunları önleyebileceği konusuna girmeden önce, biraz köpeklerde obezlik hakkında konuşalım. Yazımızı okumaya devam edin.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.