Köpeklerde Yanlış Yorumladığımız 8 Hareket

Köpeklerde biz insanların yanlış yorumladığı bazı hareketler kuyruk sallama ve esnemedir. Ancak, çok daha fazlası var ve onları burada keşfedebilirsiniz.
Köpeklerde Yanlış Yorumladığımız 8 Hareket

Son Güncelleme: 20 Ocak, 2022

İnsanlar ve köpekler arasındaki uzun süredir devam eden ilişki, iki tür arasındaki iletişimi sezgisel ve basit hale getirdi. Yine de köpeklerde bazı hareketler yanlış yorumlanabilir, çünkü insanlardaki benzer davranışlarla karıştırılmaları çok kolaydır.

Bu nedenle, bu hayvanlardan birini evinize kabul etmeden önce, köpeklerin iletişimi hakkında bazı temel araştırmalar yapmalısınız. Bu küçük çaba, konu köpekle sağlıklı bir ilişki kurmak ve akıcı bir iletişim kurmak olduğunda işleri çok daha kolaylaştıracaktır. İşte biz insanların yanlış yorumlamaya meyilli olduğu bazı davranış kalıpları ve jestler. Kaçırmayın!

Köpeklerde sıklıkla yanlış yorumladığımız hareketler

Genel kültürde, köpeklerin korktuklarında kuyruklarını bacaklarının arasına almaları, tehdit etmek için dişlerini göstermeleri ve korkutup uyarmak için havlamaları gibi köpek davranışının bazı temel yönlerinin farkındayız. Bununla birlikte, bu işaretlerin ve jestlerin çoğu göründüğünden daha karmaşıktır ve sıklıkla yanlış yorumlanır. İşte bunun birkaç örneği.

1. Yalama

Bir köpek kendini ya da dudaklarını yaladığında, onun etli bir tabak mamasına baktığını ya da hayal ettiğini düşünmek mantıklıdır. Köpekler yemek yiyeceklerini düşündüklerinde salya salgıladıkları ve dudaklarını yaladıkları için bu sezgisel bir ilişkidir.

Bununla birlikte, ağızlarını hızlı, kısa, tekrarlayan şekilde yalayadabilirler. Bu davranış aslında bir köpeğin içinde bulunduğu bir durumdan rahatsız olmasından kaynaklanmaktadır.

2. Hızlı yalamalar

Bazen, biz insanların köpeğimize şefkat göstermenin en içgüdüsel yolu, onu kucaklamak, öpmek ve hatta kollarımızda tutmaktır. Bu durumlardan bazılarında, köpek işlem sırasında bize hızlı ve keskin yalamalar yapacaktır.

Bazen bu hareketin anlamı, sevginize karşılık vermeleri değildir; aynı zamanda tehdit olarak gördükleri şeyleri yatıştırmanın bir yolu da olabilir. Köpekler, sevgilerini yanınızda dinlenmek gibi başka şekillerde dışa vururlar ve genellikle insanların sevgi gösterilerini istilacı ve rahatsız edici bulurlar.

sahibinin elini yalayan köpek

3. “Üzgün surat” yapmak

“Suratına bak, yanlış yaptığını biliyorlar” gibi şeyleri kaç kez söyledik veya başka birinin söylediğini duyduk? Köpeklerin “yanlış” davranışlarının sizden olumsuz bir tepki alacağını tahmin edebildikleri oldukça doğrudur, ancak “pişmanlık” terimi biraz yanlıştır.

Bir köpek, bir insan gibi yaptıklarından pişmanlık duymaz. Bunun yerine, uygunsuz davranışlarından dolayı onları azarladığınızda boyun eğmek isterler ve bu yüzden başlarını eğme, bakışlarını çevirme veya sızlanma gibi hareketler görürüz. Başka bir deyişle, sizi memnun etmeyen bir şey yaptıklarını biliyorlar ve bir şekilde tepkinizi yatıştırmaya çalışıyorlar.

Garip bir şekilde, köpeklerin belirli bir eylem için pişmanlık duyabilecekleri kanıtlanmamıştır.

4. Bakmak

İnsanlar için, birisinin sizinle göz teması kurması, hatta sadece bakması, yalnızca diğer kişide düşmanlık veya olası bir saldırgan tepki olduğunda bir tehdit olarak algılanır. Aksi takdirde, göz teması oldukça normaldir ve genellikle diğer insanlarda takdir ettiğimiz bir şeydir.

Öte yandan köpekler için, biri onlara birkaç saniyeden fazla bakarsa, bunu bir meydan okuma biçimi olarak alabilirler. Yapmalarını istediğiniz şeyi yapmak konusunda isteksiz olduklarında bakışlarınızı fark edebilirler, ancak yoğun bir bakışı bir tehdit olarak yorumlamaları oldukça olasıdır.

5. Esneme

Tabii ki, köpekler uykulu olduklarında esnerler. Peki, siz onları azarlarken köpeğinizin bunu neden yaptığını hiç düşündünüz mü? Sözleriniz onların uykusunu getirdiği için değil! Bu, köpeklerde sıklıkla yanlış yorumladığımız hareketler listesinde bir diğer madde.

Esneme aynı zamanda köpeğin gergin durumlarda stresi azaltmak için kullandığı bir sakinlik belirtisidir. Bu eylem, özellikle dişlerini gösterme ve böylece köpeğin çatışmayı yatıştırmaya çalışırken bir uyarı mesajı göndermesi gibi ek bir işleve sahiptir. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için köpeklerde esnemeyle ilgili bu faydalı makaleye bir göz atın.

6. Havlama

Bir köpeğin havlaması o kadar çok nüansa ve anlama sahiptir ki, bazen onu yanlış yorumlamak kolaydır. Basit bir dikkat çağrısından bir tehlike uyarısına kadar , bu hayvanların sahip olduğu en kullanışlı ve çok yönlü iletişim şeklidir.

Bu nedenle, köpeğinizin nasıl ve ne zaman havladığını analiz etmek için zaman ayırın. Benim Hayvanlarım sayfamızda havlamanın anlamını ayrıntılı olarak inceleyen bu makaleye bir göz atın. Ayrıca, onlara havlamamalarını öğretmek istiyorsanız, önce bu davranışın nedenlerini bulmalısınız. Her ses, konuya ve onu yayan hayvana bağlı olarak farklı bir anlama sahiptir.

7. Sevgi istemek

Tıpkı esneme gibi, şefkat istemenin de açık bir anlamı vardır: Köpek şımartılmak ister. Ancak, bazen ortamda gerginlik olduğunda bu bir tür yatıştırmadır.

Bu başlı başına kötü bir şey değildir, çünkü bir çatışmayla karşı karşıya kalındığında yapılacak en sağlıklı şey, onu çözebilecek eylemlerde bulunmaktır. Dikkat etmeniz gereken tek şey, bu yatıştırmanın köpeğinize verdiğiniz eğitimi geçersiz kılmamasıdır.

Örneğin, köpeğinizden bir oyuncağı, onu kırdığı için aldıysanız, sizi sakinleştirme girişimlerini kabul edebilirsiniz, ancak çatışma geçene kadar oyuncağı geri vermeyin.

8. Kuyruk sallama

Son olarak, biz insanların sıklıkla yanlış yorumladığı köpeklerde en iyi bilinen hareketlerden birisi budur. Bir köpek kuyruğunu salladığında insanın aklına gelen ilk şey mutlu olduğudur. Bu doğrudur, ancak dikkate alınması gereken bir nüans vardır: Hayvanın hissettiği mutluluk değil, genel bir sinir aktivasyonudur.

Bir köpek yoğun bir neşe hissediyorsa, aynı zamanda gergin veya huzursuzsa kuyruğunu sallar. Bunun bir örneği, kan almak gibi bir tür prosedür için veteriner kliniğinde oldukları zamandır. O anda kuyruklarını salladıklarını görürseniz, iğne olmaktan hoşlanmadıkları kesindir. Hissettikleri şey gerginliktir.

Kuyruğunu ısıran bir köpek.

Gördüğünüz gibi, köpek davranışlarını doğru bir şekilde yorumlamak , bu hayvanlardan biriyle yaşarken gerekli bir iştir. Bu yıllar alabilen bir öğrenme sürecidir, bu yüzden sabırlı olun ve yaptıkları her hareketi dikkatle izleyin. Tabii ki, köpeklerde bu ve benzeri hareketler hakkında bilgi almak istiyorsanız, ne anlama geldiklerini anlamakta zorlanıyorsanız, profesyonel bir etologa danışmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.