Köpeklerde Saklanma Davranışı: Köpekler Neden Saklanır?

Eğer köpeğinizin saklanma huyu varsa bu davranışının normal olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz. Köpeğinizin davranışını değerlendirirken göz önüne almanız gereken en önemli nokta, bunun bir hastalık ya da büyük bir çevresel değişimden mi kaynaklandığını anlamaktır.
Köpeklerde Saklanma Davranışı: Köpekler Neden Saklanır?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde saklanma davranışı olduğunda, bunun anksiyete ve hastalık gibi birçok farklı sebebi olabilir. Örneğin, köpeğiniz büyük bir acı içindeyse kendine bir süre saklanacak yer arayabilir.

Köpeklerin saklanma sebeplerinden biri de gök gürültüsü ya da gürültülü bir parti gibi onu anksiyeteye sokan bir ortamda olmasıdır. Yatak altına saklanarak kendi ile stres ya da gürültü arasına koruyucu bir bariyer kurmanın rahatlığıyla kendini daha güvende hissedebilir.

Bazı köpekler korkudan saklanır

Bazı köpekler korktuğunda kaçmak ya da saklanmak ister. Bunun sebebi dışarıdaki gürültülü fırtına ya da evdeki yabancı insanlar olabilir. Bu davranışın altında kendini güvende hissetme ihtiyacı yatar.

Karşı şartlandırma ya da duyarsızlaştırma gibi teknikler kullanarak bu davranışını bırakmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler köpeğin korkusunu yenmesi ve stresli durumlarda kendini daha rahat hissetmesi için yardımcı olabilir.

Örneğin; köpeğiniz gök gürüldediği ya da şimşek çaktığı zaman saklanma eğilimi gösteriyorsa, ona alçak sesle gök gürültüsü sesi dinletirken ödül maması, övgü ve sevgi vererek onu rahatlatabilirsiniz. Daha sonra, sese olan hassasiyeti azalana kadar yavaşça sesini arttırabilirsiniz.

Anksiyete ya da hastalık gibi durumlarda saklanmaya çalışan köpekler sahiplerini endişelendirebilir. Bu davranış sizi de endişelendiriyorsa köpeğinizi veterinere götürmekten çekinmeyin.

Acı ya da hastalık yüzünden saklanmak

Köpekler acı ya da hastalık sebebiyle de saklanma davranışı gösterir. Eğer bundan şüphe ediyorsanız başka semptomları olup olmadığını gözlemleyin. Örneğin, köpeğiniz normalden daha keyifsiz, halsiz ya da iştahsızsa bunlar bir işaret olabilir.

Eğer bu davranış birden ortaya çıktıysa köpeğinizi muayene için veterinere götürmeniz iyi olur. Birkaç test yaparak bu davranışın altında yatan bir sağlık problemi olup olmadığını öğreneceklerdir. Köpeğiniz daha iyi hissedince muhtemelen saklanmayı da bırakacaktır.

köpeklerde saklanma davranışı

Bazı köpekler stres karşısında saklanır

Köpeğiniz sadece rahatça uyuyacak sakin bir yer aradığı için de saklanıyor olabilir. Vahşi doğada da kurtlar mağaralarda uyumayı tercih eder. Evcil köpeklerde de bu içgüdüsel davranışın kalıntıları kalmışsa mağara veya ine benzeyen bir yere girmeye çalışabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey köpeğinizi bir süre kendi haline bırakmaktır. 

Köpeğiniz yakın zamanda travmatik bir deneyim yaşamışsa ya da eve yeni bir evcil hayvan gelmişse de yaşadığı stresle baş edebilmek için saklanıyor olabilir.

Köpeklerin tedirgin hissetmesinin birçok sebebi olabileceğini unutmayın. Yeni bir eve taşınmak, aile üyelerinden birini kaybetmek ya da aileye yeni birinin katılması gibi birçok durum köpeklerde anksiyete yaratabilir. Uzmanlar köpeğinizin stresle baş etmesine yardımcı olmak için çeşitli yollar bulmaya çalışmanın ve yeni durumlara alışması için ona zaman vermenin önemini vurguluyor.

ağacın arkasına saklanan köpek

Oyuncaklarını saklamak

Köpeğinizin en değerli eşyalarını, en sevdiği oyuncaklarını ve hatta ayakkabılarınızı bile sakladığını gözlemlemiş olabilirsiniz.

Köpeğiniz tıpkı kemikleri toprağa gömer gibi evdeki oyuncakları da saklayabilir. Bazı köpekler eşyalarını güvenli gördükleri yerlere saklamak gibi bir alışkanlığa sahiptir. 

Köpeklerde saklanma davranışı engellenebilir mi?

Bu davranışın sebebi anksiyete ise uzmanlar günlük bir rutin belirlemeyi öneriyor. Yani mama yeme, yürüyüş ve oyun gibi aktiviteleri belirlediğiniz zamanlarda yaptığınız bir plan oluşturmak. Bu planı uygularsanız ona anksiyetesini yenmesine yardımcı olacak istikrarlı bir ortam sağlamış olursunuz.

Ayrıca köpeğinize stresliyken kaçabileceği güvenli ve sessiz bir ortam yaratmak da iyi olacaktır. İstediği zaman gidebileceği sessiz bir odanın olması köpeğinizi rahatlatacaktır.

Son olarak, köpeğinizi yeni insanlarla ya da tanımadığı hayvanlarla sosyalleşmesi için asla zorlamayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Döring, D., Roscher, A., Scheipl, F., Küchenhoff, H., & Erhard, M. H. (2009). Fear-related behaviour of dogs in veterinary practice. The Veterinary Journal182(1), 38-43.
  • Walker, R., Fisher, J., & Neville, P. (1997). The treatment of phobias in the dog. Applied Animal Behaviour Science52(3-4), 275-289.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.