Köpekler Neden Esner?

Köpekler Neden Esner?

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2018

Eminiz ki ortada görünür hiçbir sebep yokken köpeğinizin esnediğine birden çok kez tanıklık etmişsinizdir. Köpekler neden esner? Sürekli uykuları mı vardır? Sizin için belki şaşırtıcı olacaktır; fakat köpeğinizin esnemesinin sebebi onun beden dilinin bir parçasıdır. Esnemeyi spesifik bir şey söylemek istedikleri zaman kullanırlar. Gelin bakalım bunlar nelermiş.

Daha önce köpeklerin beden dilini ve her hareketin özel ve farklı bir anlam içerdiğini birlikte gözden geçirmiştik. Bugün ise bu hareketleri inceleyeceğiz, özellikle de köpeklerin neden esnediğini.

Köpeklerin Beden Dili

yakın çekim köpek suratı

Köpeklerin vücutları ile gösterdiği işaretlerin hepsinin aslında bir anlamı var. Bu işaretlerden bazıları şunlardır:

  • Köpeğinizin burnunu yalaması. Eğer köpeğiniz kaygılı bir şekilde ve sık sık burnunu yalıyorsa bu, stresli olduğu, canının sıkıldığı ve endişeli olduğu anlamına gelir. Takıntılı ve sürekli tekrar eden bir şekilde bu hareketi yapmaya başlarsa, köpeğinizi bir veterinere götürmeniz gerekiyor demektir.
  • Kesik kesik nefes alma. Bir köpek, elbette ki bir süre hareket ettikten, koştuktan sonra kesik kesik ve hızlı hızlı soluyacaktır. Ancak bunun dışında bir zamanda köpeğimiz sanki boğuluyormuş gibi çok fazla ve hızlı bir şekilde nefes alıp veriyorsa, o halde köpeğimiz stres olmuş demektir. Evet, sevgili tüylü arkadaşlarımız da stres olabiliyorlar. Neden mi? Bu soruya en iyi cevap verebilecek olan kişi aslında bir veterinerdir.
  • Titreme. Köpeğimiz titriyorsa, bu bazen onların ıslak olduğu ya da bir yerlerinin kaşındığı anlamına gelir. Ancak eğer bu davranış bir takıntı halini alırsa, bu tedirgin olduğuna dair bir işarettir.
  • Yemek yememe. Bu birkaç farklı şey anlamına gelir: Ya mamayı sevmemiştir, ya tedirgindir ya da hastadır. Eğer mamasını değiştirmenize rağmen hala hiçbir şey yemek istemiyorsa, o halde köpeğinizi bir veterinere götürmenizde fayda var.

Bu bahsettiğimiz işaretler, köpeğinizin beden dilinin bize fiziksel ya da zihinsel sağlığı ile ilgili bazı bozukluklar olduğunu gösteren işaretlerdir. Ve bu işaretler köpeklerin gösterdiği işaretlerin tamamı değildir. Bu yüzden de, esneme de dahil olmak üzere üzerinde durmanız gereken daha pek çok belirti vardır. Gelin yapılan son araştırmalar ne gösteriyor bakalım.

Köpekler Neden Esner?

Köpeklerin neden esnediğine dair yapılmış bir bilimsel araştırma bulunuyor. Köpeklerde esneme onların kalp atışlarının hızlanmasına, beyinlerine daha fazla kan gitmesine ve akciğerlerine daha fazla oksijen girmesine sebep olur. Bu sayede de enerjilerini dengeleyebilir ve kaygı, tedirginlik ve stresin üstesinden gelebilirler.

Ancak, Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar çok daha ilgi çekici ve eğlenceli bir teori ortaya atmışlardır: Köpekler, empati yaptıkları için esner. Evet, köpeğiniz sizin esnediğinizi gördüğünde, sanki bu bulaşıcıymış gibi o da esnemeye başlar.  Bu da ikiniz arasında çok güçlü bir bağ oluşturur.

Aslında, eski bir deyiş olan esnemek bulaşıcıdır sözünü düşünürsek, araştırmacıların bu sözleri bize çok da garip gelmemeye başlıyor.  Eğer bizler de esnemeyi birbirimize geçirebiliyorsak, köpeğinizin de buna dahil olmasını ne önleyebilir ki?

esneyen köpek

Fakat yine de, söz konusu yabancılar olduğu zaman durum biraz değişiyor.  Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar esnemenin, köpeklerin sahiplerine karşılıksız sevgilerini göstermelerinin bir yolu olduğuna inanıyor. Bu nedenle, eğer esneyen kişi bir yabancı ise köpeklerin bu hareketi taklit etmeyeceğini, yani esnemeyeceğini öne sürüyorlar.

Eğer merak ettiyseniz ve arkadaşlarınıza köpeğinizin sizi taklit etmesini sağlamaya çalışarak hava atmak istiyorsanız başarılı olamayacaksınız. Çünkü hayvanların ne kadar zeki olduğunu ve ne yapmaya çalıştığınızı anlayacak kadar güçlü sezgileri olduğunu uzun zamandır biliyoruz.  Bu yüzden eğer köpeğinizle aranızda özel bir bağ kurmak istiyorsanız, gerçekten de esnemeniz gerekecek.

Hayvanlar bizi sürekli olarak şaşırtmaya devam ediyor. Çünkü bizler, onların bize karşı duyduğu karşılıksız sevgi ve sadakati göstermek için yaptığı davranışların neler olduğunu her geçen gün biraz daha keşfediyoruz. Köpeğinizi inceleyin ve beden dilini görmezden gelmeyin; çünkü her davranış, her bakış ve her hareket iyi ya da kötü size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.