Farklı Köpek Havlamaları Ne Anlama Gelir?

Köpek havlaması, vücut duruşu ve kuyruk hareketi ile birbirine uyar. Köpek, içinde bulunduğu duruma bağlı olarak bir şey söylemeye çalışıyordur.
Farklı Köpek Havlamaları Ne Anlama Gelir?
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Köpeklerin iletişim kurarken kullandıkları en önemli unsur ses çıkarmaktır. Köpekler iletişim kurduğunda aslında bizlerin onları anlayabilme yeteneğimiz var; ancak çevremizde olup bitenleri hesaba katmamız lazım. Farklı köpek havlamaları ne anlama geliyor diye merak ediyorsanız, aşağıda sizler için paylaştığımız püf noktalarını inceleyebilirsiniz.

Köpek Havlamalarını Anlamak

Eğer belirli faktörler dikkate alınırsa, köpeklerin iletişim kurmalarını anlamak kolaydır. Aslında, köpekler kendi aralarında, bizle ya da çevrelerindeki kalan diğer her şeyle sürekli iletişim halindedirler. Hatta sadece ses çıkarak da iletişime geçmezler.

Ayrıca vücut hareketleri ve aynı zamanda da bedenlerinin nasıl durduğu da çok önemlidir.  Kuyruklarını hareket ettirme biçimleri bile bize sürekli bilgi vermelerinin farklı bir yoludur. Ancak tüm bu bilgileri anlamak için, köpeğin neye havladığını aklınızda tutmanız gerekir.

Yani, parkta arkadaşlarıyla oynarken, evde yalnızken ve kalabalık bir sokak gibi çok gürültülü bir yerdeyken olduğu gibi birbirinden farklı durumlara göre köpeklerin havlama sebepleri de farklı olur. Havlama sebeplerinin de önemli olduğunu aklınızda tutarak, köpek havlamaları ne anlama geliyor öğrenmek için okumaya devam edin.

Heyecan

Heyecanlı köpek havlamaları söz konusu olduğunda, köpek genellikle kuyruğunu ve vücudunu çok fazla hareket ettirir. Bu gibi durumlarda köpek bize pozitif ya da negatif anlamda çok gergin ya da heyecanlı olduğunu söylemeye çalışıyordur.

havlayan iki köpek

İçinde bulunduğunuz durum size köpeğinizin mutlu mu olduğunu yoksa gerginlikten mi bunaldığını söyleyecektir. Bu havlama, kısa , art arda ve genellikle oldukça keskin sesler olarak karakterize edilmiştir. Köpeklerin heyecan ve coşku içinde havlamaları insanları da geren bir havlamadır ve sinir bozucu olduğu zamanlar olabilir.

Moral Bozukluğu

Anlamını çok fazla sorguladığımız bir terim olan moral bozukluğu, köpeklerin iletişim kurmaları için kullandıkları köpek havlamaları arasında yer alan bir diğer havlama şeklidir. Bir köpek bir şey istediğinde, ona ulaşamadığında ve bu yüzden mutsuz olduğunda, uzun, sert ve art arda olmayacak şekilde havlayabilir.

Bu köpek havlamaları, köpeğinizin sizin dikkatinizi çekmek için yaptığı havlamalarla karışabilir. Ki zaten genelde böyle bir amaçları da vardır. Köpekler bu şekilde havlayarak almak istedikleri ama ulaşamadıkları bir şey olduğunu anlatmaya çalışır.

Korku

Her köpek korku karşısında farklı tepkiler verir. Bazıları donakalır; ancak bazıları da yerinde duramaz, etrafta dolaşır, havlar ve hatta zıplar. Buna bağlı olarak, korku sebebiyle çıkan havlamalar köpeğe ve o anki duruma göre değişiklik gösterebilir; ancak genel olarak özellikleri şu şekildedir:

  • Çok uzun havlamalar ya da çok yumuşak olanlar.
  • Uzun ve yavaş havlamalar ya da kısa ve hızlı olanlar.
  • Bazen havlamadan önce ağlamalar.

Uyarı

Bütün köpek havlamaları arasında bu havlama tespit etmesi en kolay olanı olabilir. Bunlar uzun ya da kısa havlamalar değildirler. Bu havlamalar art ardadır ve hızlı değillerdir. Bunlara ek olarak, köpeğiniz uyarı niteliğinde havlarken bir yandan da sizi arayacaktır. Ardından ise onu neyin endişelendirdiğini ya da bizi ne hakkında uyardığını göstermeye çalışacaktır.

Köpeğimizin bizi ne hakkında uyardığını anlamak için içinde bulunduğumuz duruma ve köpeğimizin işaret ettiği şeyin ne olduğuna bakmamız gerekir. Aynı zamanda, köpeğin başka bir insanı uyarıp uyarmadığını anlayabilmek için de, köpeğin bize havlayıp havlamadığını da görmemiz gerekecektir.

İlgi Çekmek İçin Yapılan Öğrenilmiş Havlamalar ya da Çağrılar

Köpekler ilgi çekmek için de havlayabilirler. Esasında, bu tarz havlamalar bizim gerçekten de en çok cevap verdiğimiz yöntemlerden biridir. Bu sesin tanımlayıcı özelliklerinden birisi, köpeğimiz havlarken ona baktığımız anda ya da istediği şeye ulaştığı anda havlamasını kesmesidir.

Tipik olarak öğrenilmiş bir havlama, çok yüksek olmayan (gerçi eğer dikkatimizi köpeğimize vermezsek bu havlamalar da yüksek sesli bir hale gelebilir) ve aralıklı seslerden meydana gelir.  Öyle ki, köpeğin havlamalarının arasında neredeyse “Sessiz ol!” ya da “Hayır!” demeye yetecek kadar bir ara olduğunu bile söyleyebilirsiniz.

Ancak bu havlama öğrenilmiş bir havlama olduğu için, zaman içerisinde değişime uğrayabilir. Çünkü köpeğin amacı bizim dikkatimizi ona vermemizdir ya da ona istediği bir şeyi vermemizdir. Bu nedenle, bizim tepki vermemizi sağlayan bir havlama bulana kadar farklı şekillerde havlamayı deneyecektir.

Yardım İçin Uluma

Bu tam olarak bir havlama değildir; fakat köpekler yardım çağrısı yaparken çok karakteristik bir ses kullanırlar: Ulumak. Ulumak, köpeğin insan ailesinden ya da diğer köpeklerden ona yardım etmeleri için yaptığı  bir çağrıdır. Bu sesi diğer başka seslerle karıştırmak çok zordur.

Köpekler birbirlerinin ulumalarına cevap verirler. Ve aslında köpekler bu nedenle ambulans geçerken ulurlar: Yardım çağrısında bulunan bir şeyle iletişime geçme ihtiyacı hissederler.

Köpek havlamaları, köpeklerin iletişim kurmaları için önemli bir parçadır; ancak önemli olan tek unsur bu değildir. Eğer köpeğinizi anlamak istiyorsanız vücut pozisyonları, beden hareketleri ve yüz ifadeleri gibi farklı unsurlara da dikkat etmeniz gerekir.  Ve hiçbir zaman olayların içeriğini unutmayın. Çünkü köpekler içinde bulundukları duruma göre havlama şekillerini değiştirebilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.