Köpeklerde Beyaz Kıl Neden Çıkar?

Bu muhteşem makalemizde köpeğinizin tüylerinin neden beyazladığını keşfedin!
Köpeklerde Beyaz Kıl Neden Çıkar?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her ne kadar köpeklerde çıkan beyaz kıl yaşla ilgili olsa da, birçok farklı etkenden dolayı beyaz kıllar erken çıkabilir.

Köpeklerde beyaz kıl çıkması oldukça yaygındır. İnsanlarda olduğu gibi, hayvanlarda da beyaz kıl, yaşlanma sonucu gerçekleşmektedir. Ancak, bu durum erken yaşlanmanın da bir sonucu olabilir.

Eğer bir köpek beş yaşından küçükse ve tüyleri beyazlamışsa, bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Bu durumun nedenlerini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Köpeklerde erken yaşlanma

Köpeklerde beyaz kıl çıkmasının ana sebebi yaşlanmadır. Ancak, genç bir hayvanın tüyleri beyazlıyorsa, bu durumda erken yaşlanma söz konusudur. Bunun birçok sebebi vardır ancak genelde bir sağlık sorununa işaret eder.

Çok fazla beyaz kılı olan genç bir köpeğin genelde başka sağlık sorunları vardır. Bu durumda, kilo kaybı, iştahsızlık ya da tüy dökme gibi belirtiler de görülebilir. Ayrıca, kimi durumlarda stresle de ilişkilendirilmektedir. Stresten dolayı, köpek endişeli veya agresif olacaktır.

Son olarak, bazı durumlarda, tüylerin erken beyazlaması genetik olabilir. Örneğin, siyah tüylü köpekler, beyazlamaya daha yatkındır. Ayrıca, ırk da bu durumda etkilidir.

beyaz tüylü siyah köpek

Köpeklerde beyaz kıl neden çıkar?

Eğer köpeğinizin ağız çevresinde beyaz tüyler varsa, bunlar yaşlanmaya bağlı tüylerdir. Bu beyaz tüyler vücudun farklı bölgelerinde de olabilir. Örneğin, göz çevresi gibi.

Sağlık sorunlarından farklı olarak, köpekler belirli bir yaşa geldiklerinde asıl renklerini kaybederler. Normalde bu durum, yaklaşık olarak 10 ya da 11 yaşına geldiklerinde görülür.

Bir köpeğin tüylerinin rengini, foliküler kılcal damarlarda üretilen melanin adı verilen moleküler pigment belirler. Yaşlandıkça DNA, melanin üretmekten sorumlu olan hücreleri üretmeyi yavaşlatır.

Beyaz kılların kaynağını açıklayan başka hipotezler de ortaya atılmıştır. Genelde bu hipotezler erken beyazlama durumları için geçerlidir. Örneğin, bazen saç folikülleri normalden daha fazla hidrojen peroksit üretir. Bu da, tüylerin beyazlamasına neden olur.

Köpeklerde neden erken beyazlama görülür?

Önceden bahsettiğimiz üzere, köpeklerde erken beyazlamanın birçok farklı sebebi olabilir. Bu durumun farkında olmak ve vaktinde önlemler alarak olası sağlık sorunlarını önlemek önemlidir.

Tüylerin erken beyazlamasının bir sebebi, kötü beslenmedir. Bazen yetersiz besin alımı, renk bozukluğuna neden olur. Bu durum genelde, yeterli et yemeyen köpeklerde görülür. 

papillon

Beyazlamanın yanı sıra, eğer köpeğinizde tüy dökülmesi, iştahsızlık ve kilo kaybı da görülüyorsa, vücudunda parazit olabilir ya da daha ciddi bir durumu olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde tedavi için veterinere başvurmanız gerekebilir.

Esas olarak, köpeklerde beyaz kılın erken görünmesinin sebebi strestir. 

Köpeklerde strese bağlı beyaz kıl artışı

Köpeklerde erken beyazlama ile anksiyete arasında çok yakın bir ilişki vardır. Bu işaretlere dikkat etmek önemlidir. Bu sayede, evcil hayvanınızın iyiliği için gerekli değişikliklikleri yapabilirsiniz.

Köpeklerde anksiyete ve stres belirtilerini, yalnız kaldıklarında çevrelerindeki eşyaları parçalamalarından anlayabilirsiniz.

Bu psikolojik durum, egzersiz yaptıktan sonra bile bir köpeğin hiperaktif davranmasına neden olmaktadır. Sakinleşmesi neredeyse imkansızdır ve sürekli aşırı derecede gergindir.

Köpekler, evde yalnız başına çok zaman harcadıklarında veya yeterince dışarı çıkamadıklarında endişeli olabilirler. Ya da çok stresli insanlarla birlikte yaşadıklarında ve çok gergin bir ortama maruz kaldıklarında da stresli olabilirler.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri

Köpeklerin yaşlanma belirtileri gösterip göstermediğine dikkat etmek köpeğinize koruyucu tedaviler ve bakım sağlayabilmeniz için olmazsa olmazdır.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.