Köpeklerde Parazit Temizliği Yöntemleri

Parazit temizleme işlemi köpeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için çok önemlidir; çünkü parazitler köpeklerde çok ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olabilirler.
Köpeklerde Parazit Temizliği Yöntemleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İç ve dış parazit temizliği köpeklere yapılan önleyici bakımın en önemli kısımlarından birini oluşturur. Günümüzde köpeğinizin parazit temizliği için onlarca çeşit tasma, sprey ya da ilaç vardır. Dolayısı ile köpeğiniz için hangisini seçmenizin akıllıca olacağını ya da seçtiğiniz ürüne güvenip güvenemeyeceğinizi bilmek çok önemlidir.

Aşağıda, şu an piyasada bulunabilen köpeklerin temel parazit temizliği için kısa bir karşılaştırma göreceğiz.  Ancak, köpeğinizin parazitlerden korunabilmesi için uygun hijyen alışkanlıklarının da son derece önemli olduğunu unutmayın.

Parazit temizleme tedavisine ek olarak, köpeğinizi sık sık taramalısınız ve ayrıca cildinin ve tüylerinin periyodik kontrolleri için onu veteriner hekime götürmelisiniz. Yaz aylarında, sıcaklık ve dış parazitlerdeki artış, çok fazla tüylü olan köpekleri kötü yönde etkileyebilir. Köpeğinizi temizleyebilecek bir kliniğe gitmeniz iyi bir fikir olabilir.

Parazitler ve Sağlık Açısından Yarattığı Riskler

Köpekleri etkileyen parazitler iki alt kategoriye ayrılır: Endoparazitler (iç parazitler) ve ektoparazitler (dış parazitler). Endoparazitler, isminden de anlaşılacağı gibi, hayvanın içinde yaşamaktadır. Genel olarak konuşmak gerekirse, bu organizmalar beslendikleri bağırsak yolunda kalırlar.

Endoparazitler (yani iç parazitler) , tenyalar ya da bağırsak kurtları gibi düz bir gövdeye, ya da yuvarlak kurtlar gibi yuvarlak bir gövdeye sahip olabilirler. İlk belirtiler ishal ya da kusma gibi sindirim sistemi ile ilgili bozukluklardır. Bu parazitler hızlı bir şekilde tedavi edilmedikleri zaman, anemiye, bağırsak tıkanmasına ve hatta nörolojik değişikliklere neden olabilirler.

Diğer bir yandan, dış parazitler köpeklerde en yaygın olarak görülen parazitlerdir ve köpeklerin cildini etkilerler. Temel olarak türleri pire, kene, bit ve uyuz böceği olarak da bilinen akarlardır.  Bunlara ek olarak sivrisinekler geçici ya da fırsatçı parazitlerdir.

köpeğin parazitlerini temizleyen veteriner

Bu parazit tipi genellikle hastalık için bir taşıyıcı olarak rol oynar. Pire tükürüğü yoğun kaşıntıya, alerjik reaksiyonlara ve deri döküntülerine neden olabilir. Sivrisinekler, şark çıbanı (leishmaniasis) ve filaryaz hastalığının ana taşıyıcılarıdır.

Keneler, kaşıntı ve deri iltihabına ve ayrıca da Ehrlichia  ve Babeziyoz gibi hastalıklara neden olabilir. Eğer zamanında tedavi edilmezse, köpek için bir kene istilası ölümcül olabilir.

Parazit Temizleyici İlaçlar ve Bu İlaçların İşe Yarama Yolları

Belirli bir ürünü veya markayı seçmeden önce, farklı parazit temizleme yöntemlerinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Parazit temizleyici haplar ağız yolu ile hayvana verilir; ardından bu haplar köpeğin sindirim sistemine doğru ilerlerler. Her köpek için gereken doz, hayvanın ağırlığına, yaşına ve sağlığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Akıtaçlar, tasmalar ve spreyler transdermal (deri içinden geçen) rotayı takip eder. Köpeğe verilen ilacı deri emikten sonra bu ilaçlar kan dolaşımına ulaşırlar. Bu yöntemlerden birini seçerseniz, kullandığınız şeyin yalnızca parazitleri uzak tutmadığından, aynı zamanda yok etme yeterliliği olduğundan da emin olmanız gerekir.

Bugün, birçok köpek sahibi dış parazitleri ortadan kaldırmak ve aynı zamanda önlemek için çiğnenebilir tabletleri tercih ediyor.  Bu tedavi yöntemleri gün geçtikçe daha da etkili bir hale geliyor.

Bu ürünlerin aktif bileşeni (Afoxolaner) sindirim sistemi tarafından emilir ve daha sonra da kan dolaşımına karışır.  Daha sonra, vücut dokuları tarafından dağıtılır ve sinir sistemini aşırı derecede etkileyerek dış parazitleri öldürür.

ödül maması alan köpek

Parazit Temizliğini Köpeğime Ne Sıklıkla Uygulamalıyım?

Ne sıklıkla parazit temizliğinin yapılacağı, her köpeğin yaşına ve sağlığına bağlı olarak değişecektir.  Yavru köpekler için, yaşamlarının ilk haftalarından itibaren iç parazitler için tedaviye başlanmalıdır. Birkaç ay sonra veteriner hekim, yalnızca yavru köpekler için üretilmiş olan ürünlerle iç parazit temizliğine başlamayı da önerecektir.

Her üç ila altı ayda bir yetişkin köpeklere parazit temizliği için hap verebilirsiniz.  Dış parazit önleyici tedavilerin sıklığı, kullandığınız ürüne bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Bazı çiğneme tabletleri 90 ya da 120 gün boyunca koruma sağlarken, akıtaçlar genellikle bir ya da iki ayda bir uygulanır.  Ayrıca bu aralıklar hayvanın boyutuna, cinsine vb. özelliklerine göre değişiklik gösterebilirler.

Anti pire ve anti parazit tasmaları, üreticiye ve ürüne bağlı olarak üç ila sekiz ay arasında kullanılabilir. Scalibor, köpekler için en iyi tasmalardan biridir; öyle ki bu tasmalar keneler, pireler, bitler ve sivrisinekleri köpeğinizden uzak tutacaktır.

Veterinerinizin köpeğinizin parazit temizliğinde çok önemli bir faktör olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Veterinerler, köpeğiniz için en iyi ürünlerin neler olduğu konusunda size rehberlik edebilirler. Bunlara ek olarak, yavru köpeğinizin sağlıklı kalması için onu altı ayda bir düzenlenen randevulara götürmeniz çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.