Yaşlı Köpeklerin Tüyleri Beyazlar mı?

Köpekler de insanlarda olduğu gibi, yaşlandıkça tüyleri beyazlayabilen hayvanlardır. Ancak eğer köpeğinizin tüyleri genç yaşta beyazlıyorsa, bunun stres, genetik yatkınlık gibi sebepleri olabilir. Detaylar için bu makaleye bir göz atın!
Yaşlı Köpeklerin Tüyleri Beyazlar mı?

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2019

Elbette yaşlı köpeklerin tüyleri beyazlar. Bu normal bir yaşlanma belirtisidir, ancak tüylerin beyazlaması genç köpeklerde erken yaşta ortaya çıkarsa, bunun nedeni herhangi bir sağlık sorunu olabilir.

Bu konuyla ilgili fikir belirtmeye başlamak için, öncelikle köpeklerin yedi yaşından itibaren “yaşlı” olarak kabul edilebileceğini unutmayın. Yaşlı bir köpek normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak beyaz tüylere sahip olabilir. Aşağıda, beyaz tüylerin gerçekte ne olduğuna ve ne zaman bir uyarı sinyali olarak almanız gerektiğine bakacağız.

Yaşlı köpeklerin tüyleri neden beyazlıyor olabilir?

Köpeklerin tüyleri pigment ya da melanin kaybettiğinde beyazlaşır (ya da gri olur). Melanin diğer işlevlerinin yanı sıra, cildinizin ve saçınızın rengini vermekten sorumlu bir maddedir.

Bir köpek yaşlandığı zaman, hidrojen peroksidi etkisiz hale getirmekten sorumlu olan MSR adında bir enzimi daha az üretmeye başlar. Bu normal bir olaydır ve hücrelerin yıllar içinde yaşadığı doğal aşınma ve yıpranma ile ilişkilidir, ancak vücut metabolik bir yan ürün olarak hidrojen peroksit üretmeye devam eder.

Peki ama bunun beyaz tüylerle ne alakası vardır? Etkili bir şekilde, hidrojen peroksit, melanin üreten enzimin etkisini inhibe eder. Yani, köpekler yaşlandıkça, yüksek hidrojen peroksit konsantrasyonu, vücutlarının melanin üretmeye devam etmesine izin vermez.

Melaninin yokluğu ile köpeklerin tüyleri orijinal rengini kaybeder ve tüyler beyaz ya da gri olur. Sağlıklı insanlarda ve hayvanlarda, bu süreç aşamalı ve doğal yaşlanma sürecinin sadece bir parçasıdır.

Genç Köpeklerde Beyaz Tüyler: Endişe Sebebi

Bazı köpekler, resmî olarak yaşlı bir köpek olmadan, yani sekiz yaşına gelmeden önce beyaz tüylere sahip olabilirler. Bazı insanlara komik gelse de, köpeklerin tüylerinin erkenden beyazlaması endişe kaynağıdır.

genç köpeklerin tüylerinde beyazlama

Genel olarak beyaz tüyler, köpeğinizin hücrelerinin normalden daha hızlı yıprandığı ve vücudunun olması gerekenden daha erken yaşlandığı anlamına gelir. Diğer şeylerin yanı sıra, bu durum size köpeğinizin kaliteli beslenmeye ihtiyacı olduğunu söylemektedir.

Hücre hasarını hızlandıran birçok unsur vardır ve ayrıca bazı köpeklere özgü risk faktörleri de vardır. Aşağıda, genç köpeklerin neden beyaz saçlara sahip olabileceğini – ancak olmaması gerektiğini – göreceğiz.

Genç köpeklerin tüyleri neden beyazlar?

Stres ve kaygı

Günümüz uzmanları oksidatif stresin hücresel bozulmayı hızlandırdığını ve birçok hastalığın riskini arttırdığını söylüyor. Bu, antioksidanların neden çok başarılı olduğunu açıklar; doktorlar ve beslenme uzmanları onları şiddetle tavsiye ediyor.

İnsanlarda olduğu gibi, tüylü arkadaşlarımız da yüksek stres ve endişe düzeylerinden etkilenir. Bu nedenle, erken yaşta tüylerin beyazlaması, mental sağlıklarında bir şeyin yanlış olabileceğinin de önemli bir işareti olabilir.

Bir köpeğin stres düzeyini yükseltebilecek birçok şey vardır. Neyse ki, bu sebeplerin çoğu, evde sağlıklı alışkanlıklar edinerek önlenebilir. Köpeklerde olası stres nedenleri arasında, aşağıdakileri vurgulayabiliriz:

  • Zorlu bir ortamda yaşamak, hoş olmayan koşullara, şiddetli durumlara ya da olumsuz duygulara maruz kalmak.
  • Fiziksel egzersiz eksikliği bir köpeği strese sokabilir. Sonuç olarak, erken yaşlanmaya ek olarak davranışsal problemler geliştirebilir.
  • Dengesiz bir beslenme düzeni, bir köpeğin bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve onu çeşitli hastalıklardan maruz kalma riskine sokabilir. Bu nedenle, oksidatif stres hücre hasarı ve davranışsal problemler için de bir risk faktörüdür.
yerde yatan yavru köpek

Genetik yatkınlık

Genetik yatkınlık da köpeklerin tüylerinin erken beyazlaması ile ilgili belirleyici bir faktör olabilir. İnsanlar gibi, köpekler de beyaz tüylerini ebeveynlerinden ve büyükanne ve büyükbabalarından alabilir.

Patolojik sebepler

Ne yazık ki, bazı patolojiler ve metabolik bozukluklar, köpeğinizin vücudundaki doğal aşınma ve yıpranmayı hızlandırabilir. Olası semptomlar arasında tüylerin erken beyazlaması da vardır.

Bu nedenle, köpeğinizde ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını önlemek için elinizden geleni yapmanız önemlidir. Köpeğinizi periyodik olarak altı ayda bir veteriner hekime muayene ettirin.

Sonuç

Yaşlı köpeklerin tüyleri beyazlaşabilir ve bu yaşlanma sürecine dahil olan doğal bir olgudur. Ancak tüylerin erken beyazlaması bir şeyin yanlış olduğuna dair bir işaret olabilir. Bu nedenle, köpeğinizin yedi yaşına girmeden önce beyaz ya da gri tüyleri varsa, kontrol için veterinere götürün.

İlginizi çekebilir ...
Yaşlı Köpeklerin Bakımı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yaşlı Köpeklerin Bakımı

Hayvanlar da insanlar gibi yaşlanırlar. Yıllar geçtikçe, onlara daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Bu dönemi en iyi şekilde yaşamalarına yardım ...