Vegan Köpekler: Köpekler Vegan Olur mu?

Vegan Köpekler: Köpekler Vegan Olur mu?

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Vegan köpekler, belki hiç karşılaşmadığınız bir durumdur. Ancak, bazı insanlar bu diyeti köpeklerine uygulamaktadır.

Veganlık, yemek alanındaki en son trendlerden biridir. İnsanlar, bu hayat tarzının vücutları için daha sağlıklı olduğunu ve ömürlerini uzattığını düşünmektedir. Bu hayat tarzını uygulayan çoğu kişi, aynı şeyi evcil hayvanlarına da aktarmak istemektedir. Bu yüzden, köpeğinize vegan bir beslenme şekli sağlamakla ilgileniyorsanız okumaya devam edin.

Vegan kimdir?

Vegan, hayvan ürünleri tüketmeyenlere denir. Yıllarca moda olan vejetaryanlığın daha katı bir şeklidir. Veganlar, sadece et ve balığı değil, aynı zamanda yumurtayı, süt ürünlerini, jelatini ve hatta balı bile tüketmezler.

Hayvanlardan yapılan ya da herhangi bir şekilde hayvanlarla ilişkili olan hiçbir yiyecek, diyete dahil değildir. Veganların yediği ana yiyecekler tahıl, pirinç, sebze, meyve, baklagiller ve kuru yemişlerdir. Vegan beslenme ile ilgili sorulan yaygın soru, köpeklerin bu diyet ile ihtiyaç duydukları sağlıklı besinlerin hepsini karşılayıp karşılayamadığıdır.

Baklagiller, soya fasulyesi ve bazı kuru yemişler, bol miktarda protein ve su içermektedir. Sebzeler ve meyveler lif ve vitamin içermektedir. Yukarıda bahsi geçen yiyeceklere ek olarak, işlenmemiş şekerden fazladan yararlanırlar. Bu yüzden, vegan diyeti yapan insanların gayet normal yaşadıklarını öğrenmiş olduk. Peki, aynı durum köpekler için de geçerli midir?

Vegan Köpekler: Köpekler Vegan Olur mu?

Daha önce de belirtildiği gibi, vejetaryen köpekler edinebilirsiniz. Bu diyet ile veganlık arasındaki fark, vejetaryenlerin, işlem süresinde zarar görmeyen hayvanların ürünlerini tüketmesidir. Bu da; yumurta, tereyağı, süt gibi besinleri kapsamaktadır. Ancak, veganlık daha da karmaşıktır. Bu yüzden, çoğu insan, özellikle konu evcil hayvanlara gelince, bu beslenme yöntemine karşıdır.

Vegan köpeklerimiz olabilir mi? Örneğin, kediler etçillerdir ve hayatta kalmak için proteine ihtiyaçları vardır. Ancak köpeklerin hikayesi farklıdır. Sebebini ise bilimden anlayabilirsiniz.

Sebze ve bitkilerin içerdiği proteinleri kullanan işlenmiş gıdalar vardır. Uzmanlar, hayvanların sağlığını korumak için bunların hepsinin beslenme standartlarına uygun olduğunu göstermektedir. Bu yiyecekler soya, patates, bezelye, mineraller, vitaminler ve amino asitler içerir. Bir köpeğin hayatındaki en önemli diyetin dengeli beslenmek olduğunu söyleyen uzmanlar, tüm gerekli besinleri bitkilerin sağlayıp sağlayamayacağından şüpheleniyor.

ağzında havuç tutan köpek

Karşıt görüş

Bazı veterinerler, hekimler ve bilim insanları, köpekler için etin gerekli olduğunu savunmaktadır. Birine göre: “köpeklerin beslenmesi hakkında çok şey biliyoruz ama bilmediğimiz de çok şey var. Dengeli bir diyet yapmalarını istesek de, vegan diyetinde de gerekli tüm besin maddelerinin olduğundan emin olmalıyız. Bunu normal bir diyetle başarmak çok zordur”. Çalışmalarda incelenen 24 gıdanın çoğunun standart gereklilikleri asgari düzeyde karşılamadığı görülmüştür. Bu yüzden, bu boşlukları doldurmak için kaliteli bir ete ihtiyaç vardır.

Analize katılan doktorlardan birisi olan Freeman ,”eğer insanlar daha sağlıklı diye hayvanlarına et vermiyorlarsa, çok yanılıyorlar.” demiştir.

Lehine görüş

Diğer yandan, vegan köpeklerin lehine olan görüşler de bulunmaktadır.  Bazı araştırmalar, bazı köpeklerin belirli et türlerine ve süt ürünlerine alerjisi olduğunu göstermektedir. Vegan diyeti bu sorunu çözme seçeneği olabilir.

Bazı bilindik vejetaryenler bile, köpeklerin alerjilerini geçirmek için böyle bir diyeti 12 hafta boyunca uygulamaları gerektiğini önermektedir. Ayrıca, hayvanın sağlık durumunu sürekli olarak kontrol etmek de her zaman önemlidir. Bu, hala çözülemeyen bir sorundur. Uzun vadeli bir araştırma bulunmadığı için, köpeklerinizi vegan yapmanızın sağlıklı olup olmadığı kesin değildir.

Aynı anda kanserden ölen iki kardeşin durumunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Biri geleneksel bir diyetle besleniyor diğeri ise vegan. Bu, vegan beslenmenin pek de fark yaratmadığının en büyük kanıtıdır.

Vegan köpek isteyip istememek size kalmış. Sadece köpeğinizin vücudunda olan değişikliklere karşı tetikte olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    1. Dodd, Sarah, and Nick J Cave. “Plos One.” Plant-Based (Vegan) Diets for Pets: A Survey of Pet Owner Attitudes and Feeding Practices, 15 Jan. 2019, journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0210806.
       
    2. Knight, Andrew, and Madelaine Leitsburgen. “Vegetarian versus Meat-Based Diets for Companion Animals.” NCBI, 21AD, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5035952/.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.