Köpekler Yatılı Köpek Evlerinden Döndüğünde Neler Değişir

Köpekler yatılı gezilerden döndüklerinde ne gibi değişimler yaşarlar? Rutinlerindeki değişimlerin nasıl sonuçlar doğurduğunu öğrenmek için okumaya devam edin!
Köpekler Yatılı Köpek Evlerinden Döndüğünde Neler Değişir

Son Güncelleme: 18 Nisan, 2021

Bazı köpekler seyahat dönüşlerinde normalden farklı davranmaya başlayabilirler. Size üzgün, hevesi kaçmış ve enerjisiz gelebilirler. Ayrıca savunma haline de geçebilirler. Köpekler yatılı köpek evlerinden döndüklerinde bu gibi değişimlerin olup olmadığını gözlemlemek son derece değerlidir.

Tatiller köpeklerimizin rutin ve alışkanlıklarında değişime neden olabilir. Dinlenmek, daha uzun yürüyüşler yapmak, farklı yerler gezmek, yeni insanlarla tanışmak gibi tatilde gündelik aktivitelerden farklı olarak yaptığımız şeylerin ardından eve dönmek yalnız insanları değil köpekleri de etkiler. Köpeklerimiz de bir farklılık isterler.

Çoğu insan tatilden döndükten sonra kendini kötü hisseder. Hatta depresyona girebilir, anksiyete yaşayabilirler. Köpekler de yatılı köpek evlerinden döndüklerinde bunu yaşayabilirler.

“Ayrılma anksiyetesi” tatilden dönen köpeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. Ayrıca agresif davranışlar sergileyebilir, rahatsız hissedebilir, melankolik davranabilirler. Bununla başa çıkmanız için nazik ve sabırlı olmanız gerekir.

Köpekler Yatılı Gezilerden Döndüklerinde Ne Gibi Davranış Değişiklikleri Sergilerler

Köpekler yatılı geziden döndüklerinde

Tatiller herkes için son derece keyifli dönemlerdir. Tatilde herhangi bir rutine uyulması gerekmez, istediğimiz her şeyi yapabileceğimizi hissederiz. Tatil dönüşü normal rutinimize dönmemiz zor olabilir. Köpekler içinse bu durum çok daha zordur.

Tatil dönüşü köpeklerde genellikle şu gibi davranış değişiklikleri gözlemlenir:

 • Hijyen alışkanlıklarında değişim. Köpeğiniz ne zaman ve nereye tuvaletini yapacağını anımsamayabilir. Evinize tuvaletini yapmaya başlaması mümkündür. Bundan ötürü, dostunuza hijyen konusunda yapması gerekenleri hatırlatmanız gerekir.
 • Sürekli ilgi bekleme. Tatillerde bazı köpekler çok şımarırlar. Eve döndüklerinde de eskisinden daha çok ilgi beklemeleri normaldir.
 • Fazla enerji. Tatillerde turlar yapılır, yürüyüşlere çıkılır, oyunlar oynanır ve zaman oldukça aktif değerlendirilir. Köpeğiniz eve döndüğünde hayata aynı hızda devam etmek isteyebilir.
 • Mutsuzluk ve motivasyon düşüklüğü. Tatiller enerji, dinamizm ve eğlencenin hakim olduğu zamanlardır. Eve döndüğünüzde köpeğiniz mutsuz hissedebilir ve motivasyonunu yitirebilir.
 • Evde tek başına kalmada zorlanma. Önceden kolay olan bir durum şimdi neredeyse imkansız hale gelmiş olabilir. Köpeğiniz, birkaç saatliğine de olsa, evde yalnız kalmak istemeyebilir. Havlar, sızlanır, inler ya da sinir krizi geçiriyormuş gibi davranabilir.
 • Agresiflik. Köpeğiniz agresif davranışlar da sergileyebilir. Isırıp bir şeyleri kırmaya başlayabilir. Köpeğiniz sizden ayrı kaldığı zamandan ötürü anksiyete yaşayabilir.

Köpekler Yatılı Köpek Evlerinden Döndüklerine Ortaya Çıkabilecek Diğer Sonuçlar

Davranışsal değişimlerin yanı sıra, ruh halinde de değişimler görülebilir. Geceleri uyumayabilir, daha az yemek yer, yürüyüşe çıkmak istemeyebilir. Bu durum iki haftadan uzun sürerse dostunuzu veteriner kliniğine götürmeniz gerekecektir.

Basit bir tatilin birden çok sonucu olabilir. Hayvanlar çocuklar gibidir; yeni alışkanlıklara uyum sağlamak için zamana ve sabır göstermeye ihtiyaç duyarlar.

Köpeğinizin evdeki alışkanlıklarına tekrar ayak uydurması için sabırlı olmanız gerekir.

Birkaç Yararlı İpucu

 • Köpeğinizin yatılı gezi dönüşü evde tek başına kalmaması gerekir. Zamanının çoğunu insanlarla geçirmesi son derece önemlidir.
 • Bolca oyun oynaması onun için faydalı olacaktır.
 • Egzersiz yapmak köpeğinizin “mutluluk hormonu” da denen endorfin hormonunu salgılamasını sağlar.
 • Bu alışma sürecinde sabırlı olmanız şarttır.
 • Köpeğiniz döndüğünde size çok farklı geldiyse onu veterinere götürmeniz gerekebilir. Böylelikle herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Sabırla Kademeli Bir Şekilde Uyum Sağlamalarına Yardımcı Olmak

Tatilden dönmek insanlarda ve hayvanlarda anksiyete ve moralsizliğe neden olabilir. Bundan ötürü, köpeğinizin kademeli bir şekilde alışkanlıklarını yeniden edinmesi son derece önemlidir. Birkaç günün sonunda hiçbir şey olmamış gibi her şey normale dönecektir.

Barınakta kalan büyük kulaklı yavru köpek

Fakat köpek evlerine gitmeleri onlar için faydalı da olabilir. Köpeğiniz burada yeni ve faydalı alışkanlıklar edinebilir. Bir şeylere sıfırdan başlayabilirler. Bu deneyim, yeni ve sağlıklı davranışsal alışkanlıklar edinmeleri için harika bir fırsat olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizi Kulübeye veya Barınağa Bırakmak
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizi Kulübeye veya Barınağa Bırakmak

Bazen, arzumuzun dışındaki nedenlerle, köpeğinizi bir kulübede bırakmak zorunda kalırsınız. İşte size bu süreçte rehberlik edecek bazı ipuçları.