Köpeklerin Çubuklar ve Ağaç Dallarıyla Oynamasına İzin Vermenin Tehlikeleri

Ağaç dalları veya çubuklarla oyun oynarken kaza geçiren köpek vakaları olduğu bilinmektedir.
Köpeklerin Çubuklar ve Ağaç Dallarıyla Oynamasına İzin Vermenin Tehlikeleri

Son Güncelleme: 16 Temmuz, 2020

Köpekler, çubuklar ve ağaç dallarıyla sık sık oynarlar. Bunlar, köpeklerin sevdiği ucuz oyuncaklardır. Peki köpeğinizin çubuklar veya ağaç dallarıyla oynaması güvenli mi? Bu yazımızda köpeğinizin bir dal parçasıyla oynamasının tehlikelerinden bahsedeceğiz.

Bu şekilde oyun oynarken kaza geçiren köpek vakaları olduğu bilinmektedir. Bu yüzden, köpeklerin çubuklar ve ağaç dalları ile oynamalarının tehlikelerini analiz edeceğiz.

Çubuklar ve Ağaç Dallarıyla Oynamanın Tehlikeleri

Dünyanın her yerinde, çubuklar veya ağaç dallarıyla oynamanın köpeklerin sağlığı üzerindeki etkileri hakkında endişelenen pek çok veteriner bulunmaktadır. Her gün, çubuklar ve ağaç dallarıyla oynadıkları için bedenlerinde hasar olan daha çok hayvan veterinerlere götürülmektedir.

oyun oynayan köpek

Peki çubuklar ve ağaç dalları köpeklere ne şekilde zarar verebilir?

  • Ağız hasarı. Ahşap çubuklar ve ağaç dalları çok kolay kıymıklanırlar, özellikle de yağmura veya çürümeye başlamalarına neden olacak dış etkenlere maruz kaldıklarında. Bu durum, çubuğun veya ağaç dalının köpeğin ağzında çok kolay dağılmasına yol açar. Bu da, köpeğin ağzında çok ciddi bir kanamaya neden olabilir.
  • İç hasarlar. Ağaç dalları ve çubuklar köpeğin ağzında dağılabileceği gibi midesinde de dağılabilir. Bir köpeğin ufak bir çubuğu veya bir kıymık parçasını yutması çok kolaydır. Bu, köpeğin midesini veya başka bir organını delebilir ve iç kanamaya neden olabilir.
  • Enfeksiyonlar. Çubuklarda ve ağaç dallarında ciddi miktarda kir ve bakteri olabilir. Köpekler bu çubuk ve ağaç dallarını ağızlarına aldıklarında, bunlar ağız enfeksiyonlarına neden olabilir. Bazı durumlarda enfeksiyon yüzünden bir köpeğin uyutulması gerekebilir, bu yüzden bu durum köpeğiniz için ölümcül olabilir.

Ağaç dalları ve Çubuklarla Oynarken Yaralanan Köpek Vakaları

Maya, sahipleri ile parka gitmeyi çok seven bir dişi köpek. Hatta sahipleri, Maya’yı her gün nereye gitmek istiyorsa oraya götürüyorlar. Parka gittiklerinde, onunla koş getir oynamak için hep bir şeyler atıyorlar. Bir gün, daha önce hep yaptıkları gibi Maya’nın getirmesi için bir çubuk attılar. Maya’nın sahipleri, onun ani bir şekilde durduğunu ve ardından yanlarına topallayarak döndüğünü gördüler.

Sahipleri bir şeyin Maya’nın bacağını incittiğini düşündüler. Ancak Maya, bacağına dokunduklarında bir tepki vermedi. Eve döndüklerinde ise Maya yemek yemek veya su içmek istemedi. Bunun üzerine sahipleri endişelenip onu veterinere götürdüler.

Veteriner kliniğine vardıklarında, veteriner Maya’nın larinksine bir kıymık takıldığını ve derin bir yara açıldığını fark etti. Neyse ki, sahipleri Maya’yı veterinere vaktinde yetiştirebildiği için, veteriner kıymığı çıkartabildi. Böylece zaman içerisinde larinksindeki yara kapandı ve Maya normale döndü.

Priscilla çubuk ve ağaç dallarıyla oynamayı seven bir başka köpek. Bir gün, boğazına takılan kıymıklar o kadar ciddi bir iç kanamaya neden oldu ki, Priscilla’ya kan nakli yapılması gerekti. Sahipleri bir sorun olabileceğini fark ettikleri anda onu veterinere götürdükleri için Priscilla da iyileşmeyi başardı.

Köpeğinizin Çubuklar ve Ağaç Dallarıyla Oynamasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

topla oynayan küçük köpek

Bu sorunun cevabı aslında çok basit: köpeğinizle koş getir oynarken çubuk veya ağaç dalı kullanmayın! Köpeklerin oynaması için özel olarak üretilmiş plastik veya lastik oyuncakları kullanın.

Bu oyuncaklarla kıyaslandığında parkta bulduğunuz ağaç dalları ve çubuklar bedava olsa da, köpeğinizin sağlığı biraz para harcamaya değer.

Evcil hayvan ürünü satan dükkanlarda köpeklerin oynaması için özel olarak üretilmiş ve onların sağlığını riske atmayan toplar ve çeşitli oyuncaklar bulabilirsiniz. Hatta gerçek kemik veya ağaç dalına benzeyen, köpeğinizin seveceği ama ona zarar vermeyecek oyuncaklar bile bulabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Doran, I. P., Wright, C. A., & Moore, A. H. (2008). Acute oropharyngeal and esophageal stick injury in forty-one dogs. Veterinary Surgery. https://doi.org/10.1111/j.1532-950X.2008.00448.x

  • Lamb, C. R., Pope, E. H. W., & Lee, K. C. L. (2017). RESULTS OF COMPUTED TOMOGRAPHY IN DOGS WITH SUSPECTED WOODEN FOREIGN BODIES. Veterinary Radiology and Ultrasound. https://doi.org/10.1111/vru.12457

  • Robinson, W., Shales, C., & White, R. N. (2014). The use of rigid endoscopy in the management of acute oropharyngeal stick injuries. Journal of Small Animal Practice. https://doi.org/10.1111/jsap.12282


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.