Yürüyüş Sonrası Ödül Vermek Önemli mi?

30 Temmuz 2020
Hem yiyecek hem de okşama şeklindeki ödüller, bir köpeğin davranışını geliştirmek ve eğitimini kolaylaştırmak için gereklidir.

Yürüyüş sonrası ödül vermek, birçok kişi tarafından ihmal edilen önemli bir detaydır. Eğer bir köpek bir davranışından ötürü yeterince ödüllendirilirse, ödül almak için aynı davranışı gösterecektir. Örneğin, köpeğinize bir fiziksel aktivite ya da yürüyüş sonrası ödül verirseniz, köpeğinizi yürüyüşe çıkmaya teşvik edersiniz.

Yürüyüş sonrası ödül olarak ne verebilirim?

Yürüyüşten döndükten sonra evcil hayvana bir ödül verilmelidir. Aktivite sırasında uslu durduysa onu teşvik etmek için ödül verilebilir. Ayrıca, eve gelir gelmez hayvanınızı temizlemek için bir dakikanızı ayırmalısınız. Bu şekilde evcil hayvanınızın dışarıdan getirdiği şeylerin evinize yayılmasını önlemiş olursunuz.

Şimdi, köpeğinize ödül olarak ne verebileceğiniz aklınızı kurcalıyor olabilir. İşte, bazı seçenekler:

Yürüyüş sonrası ödül: ödül maması

Genellikle küçük ve hala öğrenme aşamasındaki evcil hayvanlara verilen en yaygın ödüldür. Bu sebepten ötürü, piyasada bu ürün için birçok çeşit bulabilirsiniz. Doğal ya da işlenmiş tercih edebilirsiniz. Mutfağınızda halihazırda olan doğal atıştırmalıklardan da (kavun, muz ya da havuç dilimleri gibi) yararlanabilirsiniz.

Ayrıca köpeğin yaşına bağlı olarak sunabileceğiniz farklı tatlı türleri de vardır. Bir köpek yavrusu, yetişkin bir köpekle veya yaşlı bir köpekle aynı şeyi yememelidir.

Hayvanlara eğitim verirken bu tür ödüller çok pratiktir. Bu tür mükafatlar, hayvanın belli davranışları daha hızlı yapmasını sağlayacaktır. Kilo problemi olan hayvanlara bu tür ödüllerin verilmesi önerilmez. Onun yerine okşama ya da sözlü takdir gibi ödül yöntemlerini kullanabilirsiniz.

ödül maması

Okşama

Genellikle köpekler sahiplerinden gelen türlü okşayışı sever. Bu sebeple, genellikle sahiplerinin ellerini başlarıyla hafifçe iterek ya da kuyruklarıyla hafifçe dokunarak sevilmek isterler. Sonuç olarak, hayvanın ilgisini onu eğitirken kullanabilirsiniz. Böylece, okşamalarla köpeği itaat etmeye ve öğrenmeye teşvik edebilirsiniz.

Yürüyüş sonrası ödül: sözlü takdir

Sözlü takdir de bir olumlu pekiştirme çeşididir. Bu nedenle, köpeğe yemek verirken veya onu okşarken sözlü şekilde de memnuniyetinizi dile getirmeniz önerilir. Köpekler ses tonunu ve karşındakinin ruh halini anlayabildikleri için, mutlu ses tonunuzu ve ruh halinizi pekiştireç olarak algılayacaktır.

Fiziksel aktiviteler

Köpeklerin, farklı aktiviteler yoluya tüketmek zorunda oldukları çok fazla enerjisi vardır. Bunlar, yürüyüş veya olumlu pekiştirme içeren oyunlar gibi fiziksel aktiviteleri içerir. Bu şekilde, hayvana örneğin “oturmak” gibi bir eylemi gerçekleştirme komutu verilebilir. Doğru yaptığı zaman, onunla oyun oynayarak ya da onu parkta yürüyüşe çıkartarak ödüllendirebilirsiniz.

Her öğrenme aşamasının belli bir süre özveri ve tekrar gerektirdiği bilinen bir gerçektir. Bu sebeple, hayvanın her şeyi beş dakika içinde öğrenmesini bekleyemezsiniz.

yürüyüş sonrası ödül

Yürüyüş sonrası ödül neden verilmeli?

Köpekler kavramları tekrar sonucu öğrenirler. Eğer “sessiz ol” gibi bir komut sonrası ona ödül verirseniz, bu davranışı asimile eder. Ancak, ödül türlerinin yavaş yavaş değiştirilmesi gerekir.

İlk olarak, ödül genellikle bir yemek ya da davranıştır. Ödülleri zaman zaman tekrarlasanız bile zaman geçtikçe aralarındaki süreyi açmalısınız. Böylece, hayvan komuta itaat edecek ve davranışının bir okşayış ya da sözlü takdir olarak bir teşvikle sonlanacağını kavrayacak ve ödülden sıkılmayacaktır.

Bu sebepten ötürü, ödül mamalar daha hızlı ve pratiktir. Köpeğinizi bir hareketin ardından ödüllendirmenin en mükemmel yoludur.

Yapılmaması gerekenler

Bir köpeğe ödül verirken ya da “ceza” verirken yapılmaması gerekenlere dair bazı ipuçları paylaşacağız.

  • Eğer hayvan komuta uymazsa, ödül ya da övgü almayacaktır, ancak fiziksel şiddet uygulamak hiçbir koşul altında kabul edilemez. Şiddetle sonuçlanan cezalar hayvanda zihinsel dengesizliğe neden olabilir.
  • Hayvana bağırdığınızda daha hızlı bir yanıt alamazsınız. Gerginlik ve tehlike durumları karşısında bağırmaya meyilli olsak da, hayvan bu durumu anlamayacaktır.
  • Kısık ve sakin bir ses tonu ile konuşmalısınız. Nazik bir şekilde konuşarak hayvanda saygı uyandırın.
  • Her şeyden de önemlisi, bir eylemi gerçekleştirdikten sonra hayvanın dikkatini hemen çekmeli ve ona göre tepki vermelisiniz. Diğer türlü verilen tepkiyi davranışıyla ilişkilendiremeyecekir.
  • Tutarlı ve sabırlı olarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Köpek eğitmek için zamana ve sabra ihtiyacınız vardır, ancak yürüyüş sonrası verilen ödüller ve övgüler hayvanın daha hızlı öğrenmesine ve daha itaatkar olmasına yardımcı olacaktır.

  • Miranda, Antonio Paramio. Psicología y aprendizaje del adiestramiento del perro. 2a Ed. Ediciones Díaz de Santos, 2010.  Accedido 18 de abril de 2020. Disponible en: https://books.google.es/books?id=pp4iBAAAQBAJ&pg=PA89&dq=recompensas+despu%C3%A9s+del+paseo+perros&hl=es&sa=X&ved=0ahUKEwiPxcjg6ezoAhXq8eAKHfzJCRIQ6AEIQDAD#v=onepage&q=recompensas%20despu%C3%A9s%20del%20paseo%20perros&f=false
  •  Mikkel Becker .10 de septiembre de 2013. «How to Reward Your Dog Without Using Treats». Vetstreet. Accedido 18 de abril de 2020. Disponible en: http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/how-to-reward-your-dog-without-using-treats.