Günlük yürüyüş: Bu Rutine Devam Etmek için Beş Neden

Birçok köpek günlük yürüyüşe, hatta çok aktif köpeklerin daha da fazlasına ihtiyacı vardır. Yürüyüşlerin uzunluğu ve ritmi her bir hayvanın türüne, fiziksel durumuna ve yaşına bağlıdır.
Günlük yürüyüş: Bu Rutine Devam Etmek için Beş Neden
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genellikle, evcil hayvanların sahiplerinin sağlıkları üzerinde çok faydaları olduğu gerçeğini hepimiz kabul ederiz. Ayrıca, uzmanlar köpeklerle yapılan günlük yürüyüş sayesinde insanlarla birlikteliğine olan faydanın bir parçası olduğuna dikkat çekmektedir.

Evcil hayvanınızla yapılan düzenli egzersiz sizin ve köpeğinizin sağlığı için de iyidir ve çok eğlencelidir. Kapıda hevesle ve kuyruk sallayarak bekleyen bir egzersiz arkadaşından daha güzel bir şey yoktur. Bugün köpeğinizin günlük yürüyüşleri ve neden sizin rutininiz için de kritik bir bölümü olduğu hakkında konuşacağız.

1. Günlük yürüyüş harika bir egzersizdir

Hiç kuşkusuz, köpeğinizle her gün yürümek hayvanınızı aktif ve iyi bir fiziksel kondisyonda tutmanın en güzel yoludur. Bugün uzmanlar günlük yürüyüşlerin köpeklerin kas ve eklemlerini korumaya yardımcı olduğunu bilmektedir.

Köpekleri sağlıklı kiloda tutmanın önemini vurgulamak değerlidir. Aşırı kilonun olduğu durumlarda, fazla kiloları vermek için yürüyüş en harika yoldur. Bu müdahale evcil hayvanınızın hipertansiyon, karaciğer hastalıkları ve diyabet gibi kronik sorunlar çekme riskini azaltacaktır. 

Günlük yürüyüşe çıkmak köpeğinizi iyi bir vücuda sahip olması için en kolay yollardan biridir.

karda sahibiyle yürüyen köpek

2. Köpekler için, yürümek ayrıca mental bir egzersizdir

Detaylara bakacak olursak, günlük yürüyüşler köpeğinize yakın çevrelerini keşfetme fırsatı verir. Köpekgillerin psikolojisinde, köpekler koku alma duyuları ile çevrelerini keşfederler. Bu sebeple, evcil hayvanınıza keşfetmek için bu fırsatı vermeyi unutmamanız önemlidir.

Koku alma duyusu köpeklerin birincil duyusu olması ve birçok uyarana ihtiyaç duymasından bahsedilmesi önemlidir. Aslında, köpek beyinlerinin büyük bir kısmı kokuları işlemek üzere yaratılmıştır. Hiç şüphesiz, bir köpeğin hayatını zenginleştirmek için yapabileceğimiz en kolay şey günlük yürüyüşler sırasında onların bir şeyleri koklamaları için zaman tanımaktadır. 

Tabi ki, eğer bu “koklama molaları” tasmasız olarak yapılırsa, köpeklerin geri dönmeleri için verilen komutlara uyuyor olması çok önemlidir. Ayrıca eğlencenin devam etmesi için, günlük yürüyüş rotanızı ara sıra değiştirmelisiniz.

Günlük yürüyüşler sırasında yapılan düzenli aerobik aktivite köpeğinizin ruh halini ve enerji seviyesini iyileştirebilir.

3. Sizinle birlikte sosyalleşmesine yardım eden bir aktivitedir

Bizim için önemsiz görünmesine rağmen, bir utangaç köpek veya yavru için g ünlük yürüyüşlerin anlamı farklı insanlara, köpeklere ve durumlara rastlamak anlamına gelir. 

Köpeğin yeni insanlar ve durumlarla olan yaşantısı yoluyla sosyal becerileri kuvvetleneceğini aklımızda tutmak önemlidir. Bu durumda,  onların sosyal deneyimlerini zenginleştirmek için günlük rutininizde küçük değişiklikler ile tanıştırmak için de geçerlidir.

4. Günlük yürüyüş egzersizleri köpeğinizin özgüvenini pekiştirir

Köpeğinizi her gün yürüyüşe çıkarmak için bir diğer neden ise, mükemmel bir özgüven tazeleyicidir. Uzmanların görüşlerine göre, rutinler hayvanlara yapı ve denge sağlamaktadır. Bu devamlılık birincil ihtiyaçlarının (yiyecek, su ve barınma) ne zaman ihtiyacı varsa orada olduğu güvenini verir.

Ek olarak, günlük yürüyüşler gibi rutin aktivitelere sahip olmak ve interaktif oyunlar büyük ölçüde özgüveni destekler özellikle utangaç veya ürkek bir köpeğiniz varsa. Böylelikle, yürüyüş köpeğinizi mutlu ve güvenli tutmak için en iyi yollardan birisidir.

İhtiyaçlarının giderildiğini hisseden bir köpeğin, daha az ihtimalle hayatta kalma moduna gireceğini vurgulamak önemlidir. İşte bu, çöpe atlamak istemeyeceği, kedi maması yemeyeceği, veya kendini sizin ayakkabılarınızı kemirerek eğlendirmeyeceğini gösterir.

yürüyüş bandında köpekler

5. Günlük yürüyüşler köpekler ve sahipleri arasındaki bağı güçlendirir

Günlük yürüyüş pratiğine bağlı kalmanız için bir diğer sebep, siz ve köpeğiniz arasındaki bağı güçlendirmesidir. Bu aktivite köpekler için çok değerlidir ve bu sebeple hayvanın sahibine karşı olan bağlılık ve sadakatini güçlendirir.

Özetlememiz gerekirse, sağlıklı köpeklerin olduğu durumlarda, yürüyüş pratiği yapılabilecek nispeten kolay bir aktivitedir. Dahası, köpeğinizin hayatı için büyük faydalar sağlamaktadır. Unutmayın, köpeklerin kireçlenme gibi rahatsızlıkları olduğu durumlarda, her zaman planladığınız aktiviteleri veterineriniz ile tartışmanız önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Westgarth, C., Christian, H. E., & Christley, R. M. (2015). Factors associated with daily walking of dogs. BMC veterinary research, 11(1), 116.
  • Hoerster, K. D., Mayer, J. A., Sallis, J. F., Pizzi, N., Talley, S., Pichon, L. C., & Butler, D. A. (2011). Dog walking: Its association with physical activity guideline adherence and its correlates. Preventive medicine, 52(1), 33-38.
  • Robertson, I. D. (2003). The association of exercise, diet and other factors with owner-perceived obesity in privately owned dogs from metropolitan Perth, WA. Preventive veterinary medicine, 58(1-2), 75-83.
  • Slater, M. R., Robinson, L. E., Zoran, D. L., Wallace, K. A., & Scarlett, J. M. (1995). Diet and exercise patterns in pet dogs. Journal of the American Veterinary Medical Association, 207(2), 186-190. https://europepmc.org/article/med/7601712
  • Degeling, C., & Rock, M. (2013). ‘It was not just a walking experience’: reflections on the role of care in dog-walking. Health Promotion International, 28(3), 397-406.
  • Westgarth, C., Christley, R. M., Pinchbeck, G. L., Gaskell, R. M., Dawson, S., & Bradshaw, J. W. (2010). Dog behaviour on walks and the effect of use of the leash. Applied Animal Behaviour Science, 125(1-2), 38-46.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.