Köpekler de İnsanlar Gibi Ağlar mı?

Köpeklerin, duygularını ifade ederken seslerini kullanma konusunda çok yetenekli olduklarını biliyoruz. Peki, köpekler insanlar gibi ağlar mı? Sonuçta bu hayvanların empati düzeyleri çok yüksektir...
Köpekler de İnsanlar Gibi Ağlar mı?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan sahiplerinin, hayvanlarının ne düşündükleri ya da hissettikleri konusunda meraklı olmaları çok normaldir. Peki, köpekler insanlar gibi ağlayabilir mi?

Hiç kimse köpeklerin farklı duygu durumlarını deneyimleme kapasitesinden mahrum olduğunu savunamaz. Çalışmalar köpeklerin mutluluk, korku, kızgınlık ve iğrenme gibi duyguları hissedebildiğini göstermektedir. Son zamanlarda, uzmanlar köpeklerin utanç, gurur ve suçluluk gibi daha karmaşık duyguları hissettiklerini de göstermiştir.

Köpekler insanlar gibi ağlayabilir mi?

Bilim dünyası dışında, evcil hayvan sahibi birçok kişi kedi ve köpeklerin de duyguları olduğunu ve bizim kadar güçlü hissedebildiklerini bilir.

Ayrıca, köpeklerin gözyaşı üretebilmek için gerekli olan tüm yapılara sahip olduğunu da belirtmek isteriz. Bütün memelilerde olduğu gibi, köpekler de gözlerinin hava almasını sağlayan gözyaşlarına ihtiyaç duyarlar.

Köpeklerde gözyaşı taşmaz, onun yerine gözyaşı yolları sıvıyı boyna ve buruna doğru akıtır.

Eğer gözyaşları taşarsa bunun sebebi güçlü duygular hissetmesi değildir. Köpeklerin gözleri tahriş olduğunda doğal olarak sulanır. Bu yüzden, eğer köpeğiniz ağlıyor gibi gözüküyorsa, veterinere baktırmanızı gerektiren bir hastalıktan muzdarip olabilir.

İnsanların aksine, köpekler duyguları sebebiyle ağlamazlar. Gözleri tahriş olduğu zaman gözyaşı üretirler.

köpeklerde gözyaşı

Köpeklerin gözlerinin yaşlı olması neyi ifade eder?

Eğer köpeğinizin gözleri normalden daha yaşlıysa, bir sağlık probleminden dolayı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Aşırı gözyaşı üretiminin tıptaki karşılığı epifordur. Köpeklerin gözyaşı kanalları tıkanınca gözyaşının taşmasına sebep olduğu durumlarda ortaya çıkabilir.

Ayrıca göze giren kirpik ya da korneaya yapılan bir çizik de aşırı gözyaşı üretimine neden olabilir.

Köpekler duygularını nasıl ifade eder?

Köpekler duygularını daha farklı şekillerde ifade eder; mutlu olduklarında kuyruklarını sallamak ya da üzgün ve/veya korkmuş olduklarını göstermek için kulaklarını geri yatırmak gibi.

Hepinizin bildiği üzere yavrular farklı vokallerde sesler çıkararak “ağlarlar”. Stres olduklarında, özellikle annelerinin bakımına ve korunmasına muhtaç olduklarında sızlanırlar. Bu “ağlama” şekli yavru farelerde de gözlenmiştir.

Yavrular büyüdükçe, mızmızlanma ya da hafifçe inleme şeklinde “ağlarlar”. Bu seslendirme o kadar kullanışlı ve çeşitli ki yetişkinlik dönemlerinde bile kullanmaya devam ederler.

Yetişkin köpekler genelde doğrudan insanlara karşı mızmızlanırlar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde çoğu köpek davranış uzmanı, ayrılık endişesi yaşayan köpeklerin, yavruyken annelerinden ayrılan yavrularla aynı sesi çıkardıklarını düşünmektedir.

Köpekler insanlar gibi ağlayabilir mi? Hayvanların vokal repertuarı

Köpeklerin hırlaması, uluması ve sızlanması onlara evrimsel bir avantaj tanımıştır. Örneğin, bu sayede ailelerinden uzaklaşmamışlardır. Buna ek olarak yavrular oyun oynarken de sesler çıkartırlar. Eğer yavrulardan birisi çok sert davranıyorsa, diğeri “ağlar” ve aniden geri çekilir. Bu da diğer yavruya ileride kullanabileceği saldırma taktiklerini öğretir.

yas tutan insan ve köpek

Hayvanlarda duygular ve etikler

Sağduyumuz bize hayvanların duygusal, düşünebilen, hissedebilen, acı çeken varlıklar olduğunu söylese de, şu ana kadar bilim insanları hayvanların tam olarak ne hissettiğini anlayamayacağımızı iletmiştir.

Bu da hayvan hakları, hayvan istismarı ve konu ile ilgili diğer etik sorularla ilgili oldukça önemsemez bir tavır geliştirilmesine neden olmuştur. Ancak bu durum sadece bilimsel araştırmalarda kullanılan hayvanlara acı çektirmekle kalmamıştır. Bilimin kendisi de çekmiştir. Hayvanların duygularını dikkate almadıkları için, hayvanları içeren testlerin sonuçlarının hatalı olması çok yüksektir.

Neyse ki hayvanların refahını sağlamak için, en azından dünyanın bazı yerlerinde, artan endişe ve sosyal farkındalık sayesinde bilim dünyası da farklı bir bakış açısı benimsemeye başlamıştır. Bilim dünyasının dışında, hayvan bilincinin tanınması; hayvan istismarı ve hayvan terk etme gibi problemlerin anlaşılmasını iyileştirmede kilit rol oynar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Panksepp, J. (2005). Affective consciousness: Core emotional feelings in animals and humans. Consciousness and cognition, 14(1), 30-80.
  • Blumberg, M. S., & Sokoloff, G. (2001). Do infant rats cry?. Psychological review, 108(1), 83.
  • Rollin, B. E. (1989). The unheeded cry: Animal consciousness, animal pain and science. Oxford University Press. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1376018/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.