Hayvan İstismarı: Bir Bebek Köpeğe Yardım Ediyor

Bu hikaye internette, sosyal mecralarda ve forumlarda adeta bir sansasyon yaratmıştır.
Hayvan İstismarı: Bir Bebek Köpeğe Yardım Ediyor
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Nora adlı bir köpek, yaşadığı bir istismarın ardından tüm korkularını yenmesi için ihtiyaç duyduğu güvenliği buldu. Bu sevgili köpek, 11 aylık bir bebekten destek aldı. Temel olarak, bebek bir köpeğin geçmişte yaşadığı bir istismarın izlerinden kurtulmasına yardımcı olmuş oldu. Mutlu biten, hayvan istismarı ile ilgili bu hikayemizi okuyun.

Hayvan İstismarı: İstismar Sonrasında Nora’nın Sahiplenilmesi

Nora, 8 yaşında bir İngiliz Puanteri‘dir. Spence ailesi, Nora’nın geçmişte kötü muameleye maruz kaldığını bilmelerine rağmen onu evlat edindi. Nora eve geldiğinde, evdeki her şeyden çok korkmuştu.

Gelin görün ki; Archie’den hiç korkmamıştı. Ve Archie, yalnızca 11 aylık olan bir bebekti. Archie adındaki bebek Nora’nın korkmadığı tek şey olduğu için, Nora ve Archie en iyi arkadaş oldular.

Bilinçsiz bir şekilde, Nora’nın bu bebekle kurduğu arkadaşlık, korkularını yenmesine yardımcı olmak için en iyi terapi olmuştu. Nora her yere Archie ile gidiyor. Gün boyu birlikte sevimli dakikalar paylaşıyorlar.

Günlük alışkanlıkları, gün içinde uyuklamak ve sürekli oyun oynamaktan oluşuyor. Archie’nin neredeyse doğduğu günden beri hayvanlara karşı duyduğu bir sevgi var. Esasen bu sevgiyi anne ve babasından öğrendi.

Archie’nin babası, etrafımızda yaşayan tüm canlı varlıklara belirli bir saygı çerçevesi içerisinde davranmanın çok önemli olduğuna inanıyor. Ve çocuklarına da bu inandığı şeyi öğretiyor.

Örnek Bir Aile

Elisabeth Spence ve eşinin üç çocukları ve beş de evcil hayvanları var. Evcil hayvan olarak iki köpekleri ve üç de kedileri var. Bütün hayvanları kötü muameleye kaldıktan sonra hayvan barınaklarından evlat edinmişler.

Bugün Spence ailesinin Instagram hesabını 50 binden fazla kişi takip ediyor. Bu aileyi seven çok fazla insan var. Spence ailesinin Instagram hesabı genellikle hayvanları sahiplenmenin önemi ile ilgili çeşitli düşünceler paylaşıyor.

Hayvan istismarına maruz kalmış ya da terk edilmiş hayvanlara bir yuva bulmak konusuna daha çok odaklanıyorlar. Her gün sarf ettikleri çaba sayesinde Nora’ya da güvenli bir sığınak sağladılar.

Ve bunların hepsi ailenin çalışması ve köpeğin Archie ile olan özel ilişkisi sayesinde gerçekleşti. Her ne kadar Nora’nın geçmişi üzücü ve acı ile dolu olsa da, Nora’nın dünya tatlısı en iyi arkadaşı ile birlikte yaşadığı yeni hayatı, dünyasını daha keyifli bir yer haline getirdi.

Suistimale Uğramış Bir Köpeği Ailenize Alıştırmak

Geçmişte kötü muamele görmüş bir hayvanın düzenli bir programa, “yuva” diyebileceği sıcak, güvenli bir alana ve yeni sahibinin söyleyeceği bir sürü nazik söze ihtiyacı vardır.

Geçmişte yaşadığı kötü muamelenin verdiği zarar, ilk başta, hayvanın insanlara karşı güçlü bir güvensizliği olduğu anlamına gelebilir. Önceki sahibi tarafından fiziksel ya da psikolojik istismara uğramış bir köpeğin kendini yeniden toparlaması ve hayvanının yeni ailesine güvenmesi için zaman, sevgi ve çaba gerekir.

Uzmanlar, bir köpeğin yaşadığı fiziksel ya da psikolojik istismarın bir hayvanı derinden değiştirebileceğini doğrulamaktadır. Kötü muamelenin üzücü ve elim durumu ne kadar uzun sürerse, istismarın etkileri de o kadar yoğun olacaktır.

Kötü muamele görmüş bir köpeğin, yapılan ani bir hareket ile şiddet arasında bağlantı kurabileceğini bilmek gerekir; çünkü geçmişte yaşadığı tecrübelerden dolayı, bu hareketleri şiddet içeren davranışlarla ilişkilendirmeye başlamıştır.

Geçmişte yaşadığı kötü muamele nedeniyle problemleri olan bir köpeğin en yaygın semptomları genellikle üzüntü, depresyon ve hatta bazı saldırgan davranışlardır. Hayvan istismarı kurbanı olan bir köpek de, bazı dürtüsel davranışlar geliştirebilir.

Bu davranışları tekrar tekrar ve hiçbir sebep olmadan gerçekletirir. Bu durum, a şırı havlama, bir yerleri anormal bir şekilde yalama, kendi kuyruğunu saplantılı bir şekilde kovalama veya her türlü yeri kazma takıntısı olarak kendini gösterebilir.

Hayvan istismarı yaşamış köpeğe yardım etmenin anahtarı

kostüm giymiş bebek ve köpek

İstismara maruz kalmış bir hayvana yaklaşırken yapılacak en önemli şeylerden biri yavaş hareket etmektir. Hayvana nazik bir şekilde davrandığınızdan ve ona doğru yürürken ve hayvanla etkileşime girerken hareketlerinizi yavaşlattığınızdan emin olun.

Kötü muameleye maruz kalmış bir köpeğe yaklaşırken, mümkün olduğu kadar nazik ve hassas olmaya çalışmalısınız. Köpek, her etkileşim sırasında insanlara giderek daha fazla güven kazanacaktır.

Böylece hayvanın iyileşmesine yardımcı olmuş olursunuz. Sesinizin tonu da bir o kadar önemlidir. Hayvanla yumuşak bir tonda konuşmak, hayvanın sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Köpeği beslerken de çok dikkatli olmalısınız. Köpeği yemeye zorlamamalı ve yiyeceği hayvana yakın bir yere bıraktıktan sonra geri çekilmelisiniz. Hayvanın sesinize alışmaya başlaması ve sesinizi tanıdık bir şeyle ilişkilendirmesi önemlidir.

Önünde sonunda, köpek onun için yaptığınız her şeyin, onun refahı için olduğunu ve ona zarar vermeyeceğinizi öğrenecektir. Bu da hayvana sizinle ilgili bir güvenlik hissi verecektir. Dolayısı ile hayvan yavaş yavaş size daha çok güvenecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.