Köpeğiniz Sizi Dinlemiyor Mu? Bu ipuçlarını deneyin!

Köpekler yiyecekleri o kadar çok severler ki, yiyecekleri olumlu pekiştirme için kullanabilirsiniz.
Köpeğiniz Sizi Dinlemiyor Mu? Bu ipuçlarını deneyin!

Son Güncelleme: 27 Şubat, 2019

İnsanlar genellikle köpeklerin eğitilmesinin kolay olduğunu söyler. Ama belki de, çok çaba sarf etseniz de buna inanmakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Belki de köpeğiniz sizi dinlemiyor veya söylediklerinizi anlamıyor gibi görünüyor olabilir. Köpeğiniz için durum buysa, aşağıdaki ipuçları kesinlikle yardımcı olabilir.

Köpeğiniz sizi dinlemiyor ise izlenmesi gereken adımlar

Bir hayvana verilen komutların öğretilmesi, tamamen ısrar, sabır, sevgi, ödül mamaları ve mükafatlandırma ile ilgilidir. Bu sonuncusu, köpeğiniz sizi dinlemiyor ise oldukça önemlidir. Aşağıdaki adımları izleyin, köpeğinizin sizi nasıl dinlemeye başlayacağını göreceksiniz.

Bir ödül seçin

İlk önce, köpeğinize hangi ödülleri vermek istediğinizi düşünün. Bazıları sadece kendilerine ait yeni bir oyuncak, bazıları ise sosis veya biraz jambon tercih eder.

Diğer köpekler, sadece küçük bir köpek maması veya konserve yemekten memnun olurlar, köpeğinizin tam olarak neyi sevdiğini biliyorsunuz. Unutmayın ki, bir ödülden ne kadar hoşlandıkları, sizi ne kadar dinleyeceklerini belirler.

Ödülü avucunuzda kapalı tutun ve görmesine izin vermeyin. Kokusunu alacak ve elinize yaklaşacaktır. Bu noktada, köpeğinizin dikkatini çektiniz.

Ödülü görmesini sağlayın

Köpeğiniz sizi takip etmeye başladığında ve elinizde ne olduğunu anladıktan sonra koltukta oturun ve onun önünüze oturmasını bekleyin. Elinizi açın ve ödülü koklamasına izin verin, ama ödülü vermeyin.

bisküviye bakan köpek

Köpeğinizin ödülü yemeye çalıştığı her zaman, elinizi kapatmalısınız, çünkü şimdiye dek merakını çektiniz bile.

İlk komut

Şimdi, elinizdeki ödül ile, ona ilk komutu öğretmeye başlayabilirsiniz. Elbette, köpek ödülle ilgileniyor ve sizinle ilgilenmiyor. Ancak, “bana bak” derken ödülü yanağınıza doğru kaldırarak bunu değiştirebilirsiniz.

Dikkatini ödül yerine gözlerinize çevirmeyi başardıktan sonra, onu ödüllendirmeniz gerekir. Böylece köpeğiniz bu sırayı ve sesininizi bir ödülle ilişkilendirir.

Bunu başarmak kolay değildir ve muhtemelen ilk seferinde de başaramayacaksınız. Bunu birkaç kez tekrarlamanız gerekecek. Ancak, bunu ne kadar çok yaparsanız, köpeğinizin sizi dinlemesini sağlamak o kadar kolay olacaktır.

Peki şimdi ne yapmalısınız?

Önceki adımları izleyerek, köpeğinizin dikkatini çekebilecek ve saygınlık kazanacaksınız çünkü iyi davranışları için onu ödüllendireceğinizi biliyor. Bunu inkar etmenin bir anlamı yok. Köpeklerimiz bizi koşulsuz olarak sevse de, yiyeceklere karşı duydukları sevgi çok daha büyüktür.

sevk kayışını ağzında tutan jack russell terrier

Bununla birlikte, önceki alıştırmada, köpeğinizi çağırdığınızda ve sözünüzü dinlerken size bakmasını sağlamış olacaksınız. Şimdi aynı yöntemi, ona oturmak, yatmak, patisini vermek, bir şey almak veya zıplamak gibi diğer komutları öğretmek için kullanabilirsiniz.

Köpeğinizi parkta veya sokakta çağırdığınızda ya da havlamasını veya hırlamasını durdurmak istediğinizde yanıt vermesi her zaman daha muhtemel olacaktır.

Eğer, köpeğinizi eğitmeye başlamak istiyorsanız ve sizi dinlemiyorsa, özellikle de ilk çağırmada size dikkat etmesini istiyorsanız, sesiniz net ve yumuşak olmalıdır. Bağırarak hiçbir şey başaramazsınız. Sevgi ve olumlu pekiştirme her zaman daha etkili olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.