Köpeklerde Göz Akıntısı Ve Tedavi Yöntemleri

Köpeklerde göz akıntısı bir travmanın sonucunda ortaya çıkabilir. Yavru köpekler, av köpekleri veya bekçi köpekler daha fazla risk altında olduğu için bu rahatsızlıktan muzdarip olabilirler. Birkaç dakikanızı ayırın ve bu yazıyı okuyarak göz akıntılarıyla ilgili daha fazlasını öğrenin.
Köpeklerde Göz Akıntısı Ve Tedavi Yöntemleri

Son Güncelleme: 20 Kasım, 2019

Köpeklerde göz akıntısı düşündüğünüzden daha yaygın bir durumdur ve bu sorunla nasıl baş edeceğinizi bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu yüzden köpek sahipleri bu konuda bilgilendirilmelidir. İşte bu nedenle bu yazıda bu konudan bahsetmek istiyoruz.

Köpeklerde göz akıntısı nedir?

Göz akıntısı, köpeğin gözünde ortaya çıkan ve darbe kaynaklı oluşan lezyonlardır. Bir başka deyişle, köpeğinizin gözüne herhangi bir cisim girmese de darbe sonucu bu durum ortaya çıkabilir. Gözün içinde gözle görünen bir kanamaya neden olur.

Köpeğin gözüne gelen darbenin gücüne bağlı olarak, dokunun yapısında değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin bu durum göz merceğinin yer değiştirmesine, retinanın yırtılmasına ve göz çevresindeki kemiklerin kırılmasına neden olabilir. Hatta göz küresinin çökmesine neden olduğu için etkilenen gözde, görme kaybı bile oluşabilir.

Köpeklerde göz akıntısı göze nüfuz eden keskin bir nesneden kaynaklanabilir. Köpekler dışarıdayken ağaçların dallarına ve bitkilerin dikenlerine maruz kaldığı için, böyle bir kaza yaşamaları sandığınız kadar nadir değildir.

Kediler gibi diğer evcil hayvanlar da tırnaklarıyla köpeklerin gözlerine zarar verebilir. Rüzgar yüzünden bile köpeğinizin gözüne yabancı bir cisim denk gelebilir ve bu nedenle yaralanabilir. Bu durumlardan herhangi biri nedeniyle gözde delinme meydana gelebilir, bu da büyük bir sağlık hasarına neden olur.

Peki hangi köpek türleri daha fazla risk altındadır?

Bu sorunu yaşamaya daha yatkın bir türden veya yaş grubundan söz edemeyiz. Ancak bazı durumlarda köpeğiniz risk altında olabilir. Örneğin, avcılık ve bekçilik yapan köpekler göz travmaları geçirmeye diğer köpeklere oranla daha yatkındır diyebiliriz.

uzaklara bakan köpek yavrusu

Yavru köpekler deneyimsiz ve meraklı olduklarından ayrıca risk altındadır. Yavru köpekler kendilerini kolayca tehlikeye atabilir ve zarar görebilecekleri ortamlarda dolaşabilirler. Kızgınlık döneminde olan köpekler de benzer riskler altındadır. Üreme dürtüsüyle umutsuzca ve dikkatsizce etrafta dolaşabilirler.

Köpeğinizde göz akıntısı olduğunu nasıl anlarsınız?

Köpeklerde göz akıntısı kendini hemen belli eder. Bu yüzden köpeğinizi dikkatli bir biçimde gözlemlemelisiniz. Aşağıdaki belirtiler köpeğinizin bu sorunu yaşayıp yaşamadığına karar vermenize yardımcı olacak:

 • Göz kırpmada artış
 • Gözde veya göz kapağında kanama
 • Aşırı gözyaşı
 • Köpeğin yüzünde veya kafasında ortaya çıkan morluklar
 • Kızarmış gözler
 • Göz kapağının şişmesi
 • Korneanın matlaşması
 • Köpeğinizin eliyle sık sık gözüne dokunmak istemesi
 • Daha ciddi vakalarda göz kapaklarının kapanması
 • Göz salgılarında artış
 • Köpeğinizin kafasına dokunulduğunda rahatsız olması
 • Göz renginde değişiklikler
 • Göz şeklinde meydana gelen değişiklikler

Bu belirtilerden herhangi biri, köpeğinizin bir sorunu olduğunu gösterir. Böyle bir durumda şüphesiz hemen harekete geçmeniz gerekir. Bir an önce gerekli tedaviyi köpeğinize sağlamaktan başka yapabileceğiniz bir şey yoktur. Veterineriniz duruma göre teşhiste bulunacak ve bir tedavi planı sunacaktır. Köpeğinizin durumunun ciddiyetine göre, ilaçlı tedavi veya göz operasyonu söz konusu olabilir. 

Tedavi sonrası bakım

Tedavi sonrası bakım, köpeğinizin iyileşmesi için oldukça önemlidir. Bu süreçte hayvan sahipleri önemli bir rol oynar. Veterinerinizin direktiflerini harfiyen uygulamanız gerekir.

Köpeğinizin problemli bölgeyle temas etmemesi için yakalık gibi koruyucu bir önleme başvurabilirsiniz. Eğer herhangi bir değişiklik veya sorun tespit ederseniz derhal veterinerize danışın. Köpeğinizin gözlerini veterinerinizin tavsiye ettiği gibi temizlediğinizden emin olun. Köpeğinizin sağlığı için tüm direktiflere uyun.

Unutmayın, her köpek bu sorunla karşılaşabilir. Ancak hayvan sahipleri olarak, durum daha fazla kötüleşmeden önlem almak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu şekilde görme kaybı gibi daha ciddi sorunlar ortaya çıkmadan önlem almış olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gallego-Mejía, M., Giraldo-Villegas, J. C., Correa-Salgado, R. A., & Delgado-García, L. M. (2010). Prolapso de glándula del tercer párpado en caninos atendidos en el Hospital Veterinario de la Universidad de Caldas. vet. zootec, 4(1), 36-41.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.