Köpeğinizi Kulübeye veya Barınağa Bırakmak

Bazen, arzunuzun dışındaki nedenlerle, köpeğinizi bir kulübede bırakmak zorunda kalırsınız. İşte size bu süreçte rehberlik edecek bazı ipuçları.
Köpeğinizi Kulübeye veya Barınağa Bırakmak
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen, arzunuzun dışındaki nedenlerle, köpeğinizi bir kulübede bırakmak durumunda kalırsınız. Bunun iş, seyahat veya başka bir özel durumla ilgisi olabilir. Yaz aylarında bu daha da yaygındır. Genelde oteller evcil hayvanlara izin vermez. Dahası, hayvanlarla seyahat etmek için genellikle çok fazla evrak işi ve vaktiniz olmayan diğer hazırlıklar gerekebilir.

Kendinize ve evcil hayvanınıza gönül rahatlığı sağlamak için en iyisi güvenilir bir yer seçmektir. Köpeğinizi bir barınağa bırakırken, buradaki personelin ona iyi davranacağından emin olmak istersiniz. Önemli olan, köpeğinizin harika bir konaklama geçirebilmesi için en iyi ürünleri bulma meselesidir.

Köpeğinizi bir barınakta bırakmak için ipuçları

Aşağıda, köpeğinizi bir barınağa bırakma konusunda bir dizi yararlı ipucu vereceğiz:

Bir ön ziyaret gerçekleştirin

Önceden kendi gözlerinizle köpeğinizi bırakacağınız barınağı ve buradaki kulübeyi görmeniz son derece önemlidir. Bazı köpek kulübelerinin çok küçük kafesleri ve çok az açık alanı vardır.

Yapabileceğiniz en iyi şey, kulübeyi ziyaret ederek bu konuda biraz zaman ve enerji harcamaktır. Bu şekilde, her şeyin sizin için uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca, personelin tavırlarını gözlemleme ve oradaki hayvanların mutlu ve rahat görünüp görünmediğini görme fırsatınız da olacaktır.

Tabii ki, ziyaretçiler sahada olduğunda personel en iyi şekilde davranabilir. Bu nedenle, gerçekten nasıl hissettiklerini görmek için hayvanların davranışlarını gözlemlemek özellikle önemlidir.

Belgeleri gözden geçirin

Köpek barınaklarının yasal olarak çalışabilmeleri için belirli sertifikalara sahip olmaları gerekir. Gerekli belgeleri elde etmek için, köpek barınaklarının sağlık denetimlerini geçmesi ve bir dizi gereksinimi karşılaması gerekir.

Bir köpek barınağının tüm bu belgeleri sırayla bulundurması, kuruluşun güvenilir olduğunun bir işaretidir. Değilse, başka bir yere gitmeniz daha iyi olacaktır.

Bir diğer önemli gösterge, en iyi köpek barınaklarının, köpek sahiplerinden belirli belgeler istemesidir. Sahipler, evcil hayvanlarının sağlığını ve yaşam kalitesini doğrulamalıdır. İyi yönetilen barınaklar, genellikle köpekleri yerleştirmeden önce tıbbi geçmiş, aşı kayıtları ve diğer evrakları ister.

Bir köpek barınağı personeli sizden bu evrakları talep ederse, diğer tüm sahiplerin aynı belgeleri sunması gerektiğinden emin olabilirsiniz. Yani, bu, köpeğinizin temas halinde olacağı diğer hayvanların sağlıklı olduğu anlamına gelir.

Yeterli bir ortam yaratın

Tabii ki, köpeğiniz onu bir barınağa götüreceğinizi, kulübede bırakacağınızı veya kalış süresinin ne kadar olacağını bilemez. Köpeğiniz uzaklaştığınızı da anlamıyor olacaktır. Ancak köpeğiniz, duygularınızı hissedebilir.

Köpeğinizin önünde ağlamaktan veya üzüntünüzü göstermekten kaçının – unutmayın, bu ayrılık sadece birkaç gün sürecek. Yakında dört ayaklı arkadaşınızla eve dönmüş olacaksınız. Ayrıca, köpeğinizi azarlamayın veya ona sesinizi yükseltmeyin. Bu sadece köpeğinizi endişelendirir.

Ne kadar doğal davranırsanız, köpeğiniz o kadar iyi hissedecek ve bu durum adaptasyonunu çok daha kolay hale getirecektir. Ayrılmadan önce vedalaşıp köpeklerinizi kucaklamayın. Aksine, arkadaşınız için yapabileceğiniz en iyi şey olabildiğince doğal bir şekilde uzaklaşmaktır. Bu şekilde, evcil hayvanınızı, onun uzun süreliğine terk edeceğiniz veya kötü bir şey olduğu hissiyle başbaşa bırakmazsınız.

Artılarını ve eksilerini değerlendirin

Köpeğinizi bir barınağa bırakmak söz konusu olduğunda, kuruluşun iyi bir işletme olduğundan emin olmak istersiniz. Köpeği olan tanıdığınız insanlarla konuşun ve onların tavsiyelerini isteyin. Bu şekilde, köpeğinizi bırakma zamanı geldiğinde kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. İlk ağızdan dinleyeceğiniz deneyimler, bir köpek barınağının hizmetlerini değerlendirmenin en iyi yoludur.

Köpek barınakları.

Hangisinin en iyi olduğuna karar vermek için farklı seçenekleri karşılaştırmanızı da öneririz. Veterinerlik hizmetleri ile temizlik hizmetlerini kontrol edin ve oradayken yıkandıklarından emin olun. Web kamerası aracılığıyla köpeğinizi kontrol etme imkanı sunan barınaklar bile vardır. Bu şekilde, uzakta olsanız bile, köpeğinizin ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Köpeğinizi tanımalarına izin verin

Barınaktakilere köpeğiniz hakkında bilmeleri gereken her şeyi anlatın. Mümkünse, bu tür bilgileri yazılı olarak verin. Bu şekilde, köpeğinize bakarken gerekli önlemleri alacaklarından emin olacaksınız. Dahası, köpeğinizin tıbbi geçmişini sağladığınızdan da emin olun. Bunu yaptığınızda da, barınağın veteriner hekimi siz yokken herhangi bir sorun olması durumunda nasıl davranacağını bilecektir.

Köpeğinizi bir barınağa bırakırken neleri hatırlamanız gerekir?

  • Köpeklerin zamanı sizin gibi algılamadığını unutmayın. Başka bir deyişle, köpeğiniz kaç gün uzakta olduğunuzu bilmiyor olacaktır.
  • Köpekler içinde bulundukları anı yaşarlar. İyi bir köpek barınağı ve kulübesi seçerseniz, köpeğiniz günlerini sizi özleyerek geçirmez. Aksine, diğer köpeklerle oynamaktan keyif alacaktır.
  • Köpekler kin tutmaz. Kuşkusuz, köpeğiniz sizi gördüğünde, kulübede geçirdiği zamanı tamamen unutacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.