Köpeklerde Ayrılık Kaygısı İle Nasıl Baş Edilir?

Köpeklerde Ayrılık Kaygısı İle Nasıl Baş Edilir?

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2018

Bütün köpeklerin ortak bir yanı vardır: evden gitmemizi istemezler. Bazı köpekler bu durumu diğerlerine göre daha iyi idare ederler, ancak genelde, hepsi az ya da çok ayrılık kaygısı olarak adlandırılan bu duygudan muzdariptirler. Bu duygu, köpeğinizin alışılmadık şekilde davranmasına ve yıkıcı veya agresif olmasına neden olabilir.

Konuya girelim ve ayrılık kaygısının ne olduğunu ve köpeğinizi nasıl etkilediğini öğrenelim. Bununla nasıl baş edeceğimiz konusunu da ele alacağız.

Ayrılık kaygısı nedir?

köpeklerde ayrılık kaygısı

Ayrılık kaygısı, bir köpek evde yalnız kaldığı zaman ortaya çıkan huzursuzluk ve sinirlilik hissidir. Bu durum köpeğinizi yıkıcı veya agresif yapabilir ve onun kişiliğini değiştirebilir. En yaygın belirtileri ise şunlardır:

  • Yalnız bırakıldığında havlar, ulur ya da mızmızlanır. Tabii ki, bu davranışlarının ayrılık kaygısından kaynaklandığını kabul etmeden önce, havlamasını ve sızlanmasını gerektirecek başka bir şey olup olmadığından emin olun.
  • Yalnız bırakıldığında eşyalara zarar verir. Bazı köpekler doğal olarak daha çok zarar verir ve elbette yavru köpekler nesneleri çiğner. Ancak zoraki yapıldığında, kaygı belirtisi olabilir.
  • Eve döndüğünüzde aşırı derecede heyecanlanırKöpeğinizin eve geldiğinizde sizi gördüğü zaman mutlu olması normaldir. Ancak aşırı derecede üzerinize atlaması, yere idrarını yapması, ısırması, uluması ve diğer abartılı davranışlarda bulunması, ayrılık kaygısı yaşadığını gösterir.
  • Pencerelere veya kapılara zarar vermesi. Bir köpek ayrılık endişesinden muzdarip olduğu zaman, evden çıkmanın yolunu bulmak için kapıları veya pencereleri tırmalayabilir. Muhtemelen sizi bulmaya çalışmak isterler ya da belki de duydukları kaygı nedeni ile dışarı çıkmak isterler.
  • Evden çıkacağınız sırada yaptıkları saldırganlık. Köpeğiniz yalnız kalmak istemiyorsa, bunu engellemek için sizi ısırmaya ya da size hırlamaya çalışabilirler.

Ayrılık kaygısı ile nasıl baş edilir

Köpeğinizin ayrılık kaygısından (anksiyete) muzdarip olduğuna karar verdikten sonra, ona nasıl yardım edeceğinizi öğrenmelisiniz. İşte profesyonel köpek eğitmenlerine göre en önemli 5 şey:

sonbahar yürüyüşünde köpek

Köpeğinizi yürüyüşe çıkartın

Siz evden gitmeden önce köpeğinizi yürüyüşe çıkartmanız, onun sakinleşmesine yardımcı olur. Neden mi? Her şeyden önce, köpeğiniz sizinle birlikte biraz zaman geçirmekten dolayı mutlu olacaktır.

İkinci olarak, yürüyüşe gittiği için yorgun olacaktır. Köpekleri daha da yormak için ağır bir sırt çantası kullanmayı bile deneyebilirsiniz. Eve geri döndüğünüzde ona yiyecek ve su verebilirsiniz ve sonrasında muhtemelen uyumak isteyecektir. Bu şekilde, evden dışarı çıkmanız gerektiğinde köpeğiniz çok daha sakin olacaktır.

Onu evde bırakıp gittiğiniz için üzgün hissetmeyin

Evden çıkmadan önce, onu çok fazla sevip, kucaklarsanız muhtemelen işleri daha da kötüleştireceksiniz. Sadece hızlı bir “hoşçakal” deyin ve aslında bu kadar önemli olmayan bir şey hakkında büyük bir yaygara yapmayın. Köpeğiniz yakında bunun çok normal olduğunu ve endişelenecek hiçbir şey olmadığını anlayacaktır.

Hoşçakal deyin

Evden çıkmadan uzun bir zaman önce köpeğinizle konuşun ve onu özleyeceğinizi ve onu sevdiğinizi söyleyin. Köpeğiniz daha az üzülmeyecek ama bu dedikleriniz sayesinde kendisini daha iyi hissedecektir.

Ona karşı zayıf görünmeyin

Köpeğinizin endişesinden dolayı kararsız, üzgün ya da zayıf görünürseniz, bunu hissedecek ve baskın bir rol üstleneceklerdir. Unutmayın, onların bir lidere ihtiyaçları var ve eğer sizde bunu göremezlerse, kendilerini aday göstereceklerdir.

Onları yavaş yavaş eğitin

Köpeğinizi ilk günden itibaren yalnız bırakmayın, özellikle de yavru oldukları dönemde. Onları kademeli olarak eğitebilirsiniz. İlk 5 dakika, sonra 20, sonra bir saat vb., en sonunda 8 saat boyunca hiçbir problem yaşamadan onları evde bırakabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.