Köpek Yıkama Makineleri Nasıl Çalışır?

Hiç köpek yıkama makinesi diye bir şey duydunuz mu? Köpeğinizi bunlardan birine mi yoksa bir köpek bakıcısına mı götürmelisiniz? Köpeğinizi yıkamak için başka bir seçeneğiniz var mı? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz!
Köpek Yıkama Makineleri Nasıl Çalışır?

Son Güncelleme: 22 Eylül, 2020

Eğer “yıkama makinesi”kelimesini duyarsanız, muhtemelen kıyafetlerinizi yıkadığınız, önden ya da üstten doldurulan ve sıkma devri olan bir çamaşır makinesi aklınıza gelir. Endişelenmeyin! Bunlar evcil hayvanlarınızı yıkayabileceğiniz makinelerden çok farklı makinelerdir. Eğer nasıl çalıştıklarınızı merak ediyorsanız, bu yazımızda köpek yıkama makineleri ile ilgili her şeyi öğrenebilirsin.

Bu köpek yıkama makineleri birçok ülkede büyüyen bir trend. Bununla birlikte, her köpek bu işe uygun değildir ve köpeğinizi bu makinelerden birine koymadan önce düşünmeniz gereken birkaç belirli şey vardır. Bu yazımızda bunların hepsini öğrenebilirsiniz.

Köpek yıkama makineleri nasıl çalışır

Bu makinelerin ne olduğunu basit ve kolayca anlaşılabilir bir şekilde tanımlamak gerekirse, köpek yıkama makineleri, dönmeyen bir çamaşır makine gibidir diyebilirsiniz.

Sızdırmaz bir kapısı olan bir girişten oluşurlar. Köpek bu yerden içeri girer. Farklı fonksiyonları olabilir: hidro-masaj, durulama, su akıtma ve kurulama.

Bazı hayvanların makineye girdiği zaman endişeli hissetmesi ve ağlamaya ya da havlamaya başlaması mümkün. Endişelenmeyin; böyle durumlar için bir durdurma butonu var. Süreci istediğiniz zaman durdurabilirsiniz.

Köpeğinizi bu makinelerden birinde yıkamadan önce yapabileceğiniz en iyi şey ilk olarak onu bir yürüyüşe çıkarmaktır. Bu sayede, stresten kurtulacak ve biraz da yorgun hissedecektir. Yıkanmadan daha fazla faydalanacak ve onun için stresli değil rahatlatıcı bir tecrübe kazanacaklar.

Tabi ki, bir hayvan özellikle çamurluysa, köpeği öncelikle iyi bir durulamak hatta köpek yıkama makinesinde yıkanmak yerine bir köpek bakıcısına ziyaret etmek bile gerekebilir.

Köpek yıkama makinesinde yıkanmaya uygun olmayan köpekler:

 • Hasta köpekler
 • İlaç alan köpekler
 • Son iki saat içinde yemek yemiş köpekler
 • Aşılanmamış köpekler
 • Hamile köpekler
 • Çok yaşlı köpekler
 • Kapalı alan korkusu olan köpekler
 • Ayrılma endişesi ve stresi olan köpekler

İşte sizin için bu makinelerin nasıl çalıştığını gösteren bir video:

Köpek yıkama makineleri ve evcil hayvan bakıcıları arasındaki farklar

Bu ikisi arasında birçok fark elbette var. İşte sizin için önemli olan birkaçı:

 • Fiyat. Köpek bakıcısına yaptığınız bir ziyaret en az 150 lira tutarken, köpek yıkama makinesinde bir yıkama aşağı yukarı 40 lira tutacaktır.
 • İnsan etkileşimi. Köpek bakıcılarında, hayvan her zaman onlar yıkanırken onlarla konuşacak, onlara şarkı söyleyecek bir insanla etkileşim halinde olacaktır ki bu durum hayvan için çok rahatlatıcı olacaktır.
 • Ürünler. Köpek bakıcılarında, köpeğinizin tüyleri ve cildine uygun ürünleri seçme şansınız olacaktır. Bununla birlikte, köpek yıkama makinelerinde her köpek için standart bir ürün kullanırlar.
 • Sonuç. Bir köpek bakıcısı tüyleri elle kurulamak daha iyi bir sonuç verdiği için ve tüyleri şekillendirebilecekleri için her zaman köpek yıkama makinelerinin sunabileceğinden daha profesyonel bir servis sunarlar.

Şunu da söyleyelim ki bir köpek yıkama makinesi ucuz, hızlı ve elverişlidir. Peki hangisini seçmelisiniz? Bu sizin ve köpeğinizin ne istediğine bağlıdır.

Diğer seçenekler

Köpeklerini bakıma götürmekten de köpeğini bir makineye “kapatma” fikrinden de keyif almayan insanlar için bir seçenek daha var. Köpeğinizi her zaman evde kendiniz yıkamayı seçebilirsiniz.

Bununla birlikte, köpeğinizi yıkayacağınız yer olan banyo ya da çamaşır odasınında su birikintileri oluşacaktır. Köpeğiniz işinizi bitirdiğiniz zaman muhtemelen evin her yerinde zıplayarak ve koltuk gibi mobilyaların üstünde yuvarlanarak koşmak isteyecektir.

Bu senaryodan kaçınmak için bir diğer opsiyon bu işi bir benzin istasyonunda yapmaktır. Birçoğunun artık köpeğinizi içine koyabileceğiniz bir tür küveti var. Bir hortum ile geliyor ve orada köpeğinizi daha az dağınıklık yaratarak yıkayabilirsiniz.

Dezavantajları mı? Köpek şampuanı gibi ürünleri kendiniz almak zorunda olacaksınız. Aynı zamanda bir kurulama sistemi de yoktur. İyi bir seçenek olsa da her zaman her şeye sahip olamazsınız!

Her insan kendi şartlarına, köpeklerinin sağlığına ve bütçelerine göre köpeğini nasıl yıkayacağına karar verebilir.

Fotoğraf kaynağı: Lavakan Kolombiya Facebook sayfası

İlginizi çekebilir ...
Köpekleri Yıkamak ile İlgili 9 Efsane
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpekleri Yıkamak ile İlgili 9 Efsane

Bu yazımızda köpekleri yıkamak ve sevgili tüylü hayvanlarınızı taramakla ilgili var olan bazı efsanelerden bahsedeceğiz. Öğrenmek için şimdi okuyun...