Köpeğinizle Uçak Yolculuğu: Seyahat Önerileri

İster köpeğinizle beraber uçak seyahati yapıyor olun ister kendi başlarına uçak yolculuğu yapıyor olsunlar, bu iş için kapsayıcı bir hizmet sunan havayolu şirketlerinden birini seçmelisiniz. Yani yolculuğun başından sonuna kadar hizmet sağlayabilecek bir şirket.
Köpeğinizle Uçak Yolculuğu: Seyahat Önerileri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çok az insan evini birkaç günlüğüne terk edeceği zaman evcil hayvanını geride bırakmak ister. Bu yüzden bugün sizlere uçak yolculuğu yapacağınız zaman nasıl köpeğinizi yanınızda götürebileceğinize dair birkaç tavsiye vereceğiz.

Birçok havayolu şirketi evcil hayvan taşımacılığı konusunda oldukça karlı bir iş olanağı keşfetti. İşte bu yüzden bugünlerde köpeğinizle uçak yolculuğu yapmak oldukça mümkün.

Her ne olursa olsun, bu konuda da çoğunluğu sağduyu kuralları olarak kabul edilebilecek hesaba katmamız gereken birkaç unsur mevcut.

Eğer uçak yolculuğu yapmayı planlıyorsanız köpeğiniz sağlıklı olmalı

Ağızlığı olan bir köpek

Yakın zamanda seyahat edecek olsun ya da olmasın her köpeğin detaylı bir tıbbi kaydı olmalı. Gerekli tüm aşıları tamamlanmış bir şekilde güncel olan bir aşı karneleri de buna dahil olmalı. Bu yüzden hava yoluyla köpeğiniz ile birlikte seyahat etmek istiyorsanız köpeğinizin sağlık sertifikasını veterinerinizden talep edin. Bu oldukça basit ve yaygın bir gereklilik.

Tabi ki sonrasında veteriner detaylı bir şekilde kontrolleri gerçekleştirerek köpeğin sağlıklı olup olmadığını ve seyahatin üstesinden gelip gelemeyeceğini onaylamalıdır.

Uçakla yolculuk yapmak için gereken yasal dokümanlar

Gerekli olan seyahat dokümanları ve aşılar varış noktanıza bağlıdır.

The United States Department of Agriculture (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı-USDA) Birleşik Devletler’e giren ve buradan çıkan hayvanların taşımasını düzenler ve tüm havayolu şirketlerinin yasa gereği bu düzenlemelere uyması gerekmektedir. Bu kuralları merak ediyorsanız internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber, kimlik konusunda köpeklerin mikroçip takmasını gerektiren birçok ülke de mevcut.

Havayolu şirketi düzenlemeleri

Yolcuların köpekleri ile beraber uçak seyahati yapmasına izin vermek için her havayolu şirketinin kendi düzenlemeleri var. Bununla beraber bu düzenlemeler çoğunlukla benzer kurallar içerir. Bu kurallar sık sık güncellendiği için direkt olarak tercih ettiğiniz havayolu şirketinin düzenlemelerini kontrol edin.

Hayvanların uçak yolculuğu yapması için gereken minimum yaş sınırı 8 haftadır ama bazı durumlarda bu sayı 10 ya da 12 de olabilir.

Köpeğin uçağa güçlü bir malzemeden yapılmış bir taşıyıcıyla gelmesi gerekir ve hiçbir şekilde kazara açılmayacağının garantisi olan bir kapağı olmalıdır. Buna ek olarak köpeğin de hem fiziksel hem ruhsal olarak iyi bir durumda olması gerekir. Aynı zamanda taşıyıcının da düzgün bir havalandırması ve su geçirmez tabanı olmalıdır.

Köpeklerle uçak seyahati için şirket kuralları

Seyahat kutusunun içerisinde bir köpek

Köpeğin kabinde seyahat etmesine izin verilmesi için çoğu havayolu firması köpeğin kilosunun, kutusu dahil olmak üzere 18 kilogramı geçmemesi şartını koşar. Buna ek olarak, bu taşıma kutuları 43 santimetreden uzun, 33 santimetreden geniş ve 22 santimetreden daha derin olmamalı.

Kabinde onların yanında, evcil hayvanıyla beraber Güney Afrika’ya seyahat etmek isteyen insanlar veterinerden bir sağlık sertifikası edinmek zorundadır. Bu sertifika da en geç 10 günlük olacak şekilde güncel olmalıdır.

Eğer köpeğiniz kargo bölgesinde seyahat edecek ise içerisinde bulunduğu kutuda ayakta durabilecek kadar geniş bir alana sahip olmalıdır. Bu kutuların tekerleklerinin olmaması gerektiğini aklınızda bulundurun.

Köpek bölgesi

Köpeğinizle yolculuk yapmanıza izin veren çoğu havayolu şirketi, kişilerin kendi taşıyıcısını getirmelerine izin vermektedir. Bununla beraber kendileri bu taşıyıcılardan satan ve bu taşıyıcıları almanızı zorunlu kılan havayolu şirketleri de var. Bunun sebebi ise taşıyıcıların gerekli boşluk ve güvenlik kurallarına uyduğundan emin olmak istemeleri.

Eğer uçuşunuzda aktarma varsa bu aktarmaların mümkünse aynı şirketten olduğundan emin olun. Bu sayede farklı gereklilikler ile uğraşmanız gerekmez. Buna ek olarak, bazı havayolu firmaları uçaktaki yer sıkıntısından dolayı yanınızda evcil hayvan getirme arzunuzu reddedebilirler.

Bazı şirketler her uçuş için kabinde yalnız iki evcil hayvana izin verirler. Hatta kargo bölgesinde canlı hayvan taşınmasına izin vermeyen firmalar bile var.

Öneri ve ipuçları

Köpeğinizle uçak yolculuğu yapmadan önceki saatler çok önemlidir. Valizinizi toparlarken ve gitmek için hazırlanma için diğer işlerinizi hallederken onları heyecanlandırmamak için sakin kalmanız gerekir.

Uçuş gününde ise havayolu personelinin tüm dokümanlarınızı dikkatlice inceleyebilmesi için uçuşa bolca zaman varken (en az üç saat öncesinde) oraya varmaya çalışın.

Uçak havalandığında köpeklerin sıklıkla baş dönmesi yaşadığını aklınızda bulundurun. Bu yüzden herhangi bir potansiyel sorunla karşılaşmamak için uçak kalkmadan önceki dört saate onları beslemeyin.

Kalkış anından hemen önce ona su vermeye devam edebilirsiniz ve bunu yapmanızı tavsiye de ediyoruz. Uçuş sırasında dökülmemesi için su kabını bitirdiğinizden emin olmak iyi bir fikir olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.