Çimlerde Yuvarlanmak Köpekler için Neden Güzeldir?

Kendinize hiç köpeklerin çimlerde yuvarlanmayı neden sevdiğini sordunuz mu? Aslında bunun birçok sebebi vardır. Bu ilginç davranışın hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için okumaya devam edin.
Çimlerde Yuvarlanmak Köpekler için Neden Güzeldir?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çimlerde yuvarlanmak köpekler için neden güzeldir, hiç kendinize sordunuz mu? Bazen köpekler bunu yaparken eğleniyor gibi görünür, bazen de üzerlerinden bir şeyleri atmaya çalışıyor gibidirler.

Hayvan bakıcıları ve hayvan davranışı uzmanları bu alışkanlığın kalıtsal faktörlerle ilgili olabileceği önermesini yapmışlardır. Battle Ground, Indiana’daki Kurt Parkındaki (Wolf Parkaraştırmacılara göre kurtlar ilgilerini çeken kokularda yuvarlanmaya daha eğilimlidir.

Kurtlar oldukları yere geri geldikten sonra, sürü tarafından karşılanır ve bu karşılama esnasında diğer kurtlar gelenlerin kokusunu iyice araştırır. Fakat köpeğinizin genetiğinin yanı sıra, çimi bu kadar sevmesinin başka sebepleri de vardır. Bu yazımızda, evcil köpeklerin çimlerde yuvarlanmaktan neden hoşlandığı konusundaki en yaygın sebeplere daha detaylıca bakacağız.

Tüylerindeki Bir Rahatsızlıktan Kurtulmak için Çimlerde Yuvarlanmak

Çimlerde yuvarlanmanın birçok amaca hizmet ettiği bir gerçektir. Örneğin, bu, köpekler için rahatsız edici ve kaşıntıya sebep olan kirden ve tozdan kurtulmanın bir yoludur. Kir, bitki özü, kuş dışkısı, yapraklar ve sırtına yapışabilecek her şey onlar için rahatsız edici olabilir.

çimlerde yuvarlanmak

Köpeğinizin çimde yuvarlanma ihtiyacı aynı zamanda kaşınmaya sebep olan bir sağlık probleminin işareti olabilir. Bu problemler cilt alerjileri, pire ısırığı veya kene olabilir. Eğer böyle olduğunu düşünüyorsanız, bu hareketin altında yatan sebebi bulmak için köpeğinizi veterinere götürmelisiniz. Ayrıca, pire ve kenelere karşı koruyucu bir önlem almanızı öneririz.

Koku Bırakmanın Bir Yolu

Bir diğer başka sebep, çimin belli bir yerinde spesifik bir kokuya rastlamış olmasıdır. Bazı avcı hayvanlar kendilerini keskin kokular ile çevrelemeyi sever ve köpeklerin de doğasında avcılık vardır.

Bu davranışın arkasındaki spekülasyonlar, yeni kokunun avcıların kendi kokularını avlarından gizlemeye yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Örneğin bir kurt veya çakal yakın zamanda bir tavşanın geçtiği bir yerde yuvarlanabilir. Bu şekilde, avcı kendini avının kokusu ile saklayacaktır, yani onun gibi kokacaktır. Araştırmacılar bunun kurtların ve çakalların avlarına daha çok yaklaşmasına ve daha başarılı bir avlanma gerçekleştirmesine olanak sağladığına inanmaktadır.

çimlerde yuvarlanan beyaz kahverengi köpek

Köpeklerdeki Keskin Koku Algısı

İnsanlar ve hayvanların koku alma yeteneklerinde karşılaştırmalı bir inceleme yapılmıştır. Bu inceleme, fare ve köpek gibi bazı memelilerin koku konusunda insanlara göre daha hassas olduğunu desteklemektedir. Dahası, bir kokunun farklı yoğunluklarını ayırt etmede de iyiler gibi görünüyor.

Aynı araştırmacıların köpekleri ve insanları karşılaştırdığı raporları, köpeklerdeki koku duyarlılığının insanlara göre daha yüksek olduğunu desteklemektedir. Örneğin 1984, Krestel et al.’de köpeklerin (beagle cinsi) bazı spesifik kokulara insanlara oranla aşağı yukarı 300 kat daha hassas olduğu söylenmektedir.

Çimlerde Yuvarlanmak: Rahatlama Mı Yoksa Dermatolojik Bir Rahatsızlık Mı?

Son olarak, köpeğiniz çimlerde sadece iyi hissettirdiği için de yuvarlanıyor olabilir. Esnerken, sırtını kaşıyıp, sıcak güneşi hissedebileceği yumuşak çimden daha iyi ne olabilir?

Köpeğinizin çimlerde yuvarlanırken ne kadar rahat veya gergin olduğunu gözlemleyin. Patileri havada, yavaş ve rahat hareketlerle bir sağa bir sola dönmesi duygusal sağlığını ve ruhsal durumunu gösteriyor demektir.

Yüzünü, boynunu ve sırtını ne kadar enerji ve güçle çime sürttüğü köpeklerin tüylerini temizlediğini veya bir kokuya tepki verdiğini işaret ediyor olabilir. Fakat eğer köpeğinizin davranışı çok gerginse, çok tekrar ediyorsa veya çok uzun sürüyorsa, o zaman veterinerinize danışmalısınız. Bu davranış, örneğin dermatolojik bir problem gibi bir şeyin köpeğinizi rahatsız ettiği anlamına geliyor olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bjone, S., Brown, W., & Price, I. (2007). Grass eating patterns in the domestic dog, Canis familiaris. Recent Advances in Animal Nutrition, 16, 45–49.
  • Walker, J. C., & Jennings, R. A. (1991). Comparison of Odor Perception in Humans and Animals. The Human Sense of Smell, 261–280. doi:10.1007/978-3-642-76223-9_13
  • Bjone, S., Brown, W., & Price, I. (2007). Grass eating patterns in the domestic dog, Canis familiaris. Recent Advances in Animal Nutrition, 16, 45–49.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.