Köpeğinizin Mutlu Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Yazıyı okumaya devam edin ve köpeğinizin hareketlerinden onun mutlu olduğunu nasıl anlayabileceğinizi öğrenin.
Köpeğinizin Mutlu Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğiniz eğer konuşabiliyor olsaydı neler söyleyeceğini muhtemelen merak etmişsinizdir. Buna şahit olmak mümkün olmasa da yaptığı bir takım hareketler köpeğinizin mutlu olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin mutlu olduğunu gösteren işaretler

koşan köpek

Bir köpek mutlu olduğunda gözleri parlak ve bakışları gevşemiş olur. Hafifçe göz kırpar. Eğer yakından bakarsanız köpeğinizin gözlerinin her zaman aynı olmadığını fark edebilirsiniz.

Gözleri kısık ve sinirli bakıyorsa, bu onun sinirli ve agresif olduğunun bir işaretidir. Onu farklı ortamlarda farklı şeyler yaparken gözlemlediğinizde farklı yüz ifadelerini tanıyarak zamanla ruh halini anlamayı öğrenirsiniz. 

Rahat bir çene

Sevimli arkadaşınız mutlu olduğu zamanlarda ağzını sanki gülüyormuşçasına açık tutar. Fakat vücut dili onun nasıl hissettiğini anlamanız konusunda en büyük belirleyicidir. Eğer hızla soluklandığı için ağzını açık tutuyorsa, mutlu olmaktan ziyade stres altında veya bunalmış hissedebilir.

Kulaklar ve kuyruk

Bir köpek mutlu olduğunda kulakları gevşemiş ve rahat bir halde durur. Kulakları havada ve ileriyi işaret ediyorsa bu onun etrafta olan biteni merak ettiğinin bir göstergesidir. Kulak şekli ırktan ırka farklılık gösterse de bu hareketin anlamı her zaman aynıdır.

Köpeklerin kuyrukları ile alakalı çok fazla söylem vardır. Eğer bir köpek kuyruğunu iki yana sallayarak tüm vücudunu hareket ettiriyorsa bu onun mutlu olduğu anlamına gelir. Kuyruğunu dik bir şekilde ve vücudunu hareket ettirmeden sallaması onun etrafını gözlemlediğinin bir işaretidir.

Agresif davranışlar

Bazı köpekler çok agresif ve yırtıcı olabilirler. Onların yollarına çıkan her şeyi ısırmaya eğilimleri vardır. Fakat unutmayın ki köpeklerin bu davranış biçimi aslında stres ve sıkıntının bir işareti olabilir. Mutlu hissettiklerinde köpekler insanları veya başka hayvanları ısırmazlar. Bunun yerine ısırmak ve oynamak için oyuncaklarını tercih ederler.

İştah

Bir köpek mutlu olduğunda iştahını asla kaybetmez.  Aksine, hiçbir problem olmadan yemek yemeye devam eder. Eğer köpeğiniz yemek yemek istemiyorsa bu bir hastalığın belirtisi olabilir.

Enerji ve aktiflik

Uyku konusunda köpeklerin ve kedilerin davranışları birbirinden çok farklıdır. Kedilerin aksine köpekler günün 20 saatini uyuyarak geçirmezler. Yaş ve sağlık gibi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda, mutlu bir köpeğin günün büyük çoğunluğunda aktif ve enerjik davranması beklenir.

Mutlu bir köpek yürüyüşe çıkmaktan ve oyun oynamaktan oldukça zevk alır. Eğer köpek enerjik değilse ve isteksiz davranıyorsa bu onun iyi olmadığının bir işaretidir. Hasta veya yaralanmış olup olmadığını anlamak için bir bir veterinere göstermenizde fayda var.

Köpeğinizi nasıl mutlu edebilirsiniz?

gülen köpek

Günlük olarak yapabileceğiniz küçük şeyler sayesinde köpeğinizi mutlu etmeniz çok kolay.

  • Köpeğinize ilgi ve sevgiyle yaklaşın. Ona bir arkadaşınız veya ailenizin bir üyesi gibi davranın ve ona tüm ilgi ve sevginizi verin.
  • Köpeğinizle oynayarak daha fazla zaman geçirin. Onunla oynayabileceğiniz çeşitli oyunlar vardır. Sevdiği bir oyuncağı veya topu uzağa fırlatarak geri getirmesini isteyin.
  • Köpekler özellikle de kulak arkasından kaşınmayı çok severler. Onun kafasını okşayın veya göbeğine rahatlatıcı bir masaj yapın.
  • Unutmayın ki, köpeğinizin yaşı ilerledikçe yatmaktan ve sahibi tarafından sevilmekten daha çok keyif alır.
  • Parklar onların en sevdiği yerlerdir. Köpeğinizi sık sık parklara götürmeye çalışın. Etrafı koklamasına ve başka köpeklerle oynamasına izin verin.
  • Boynunun etrafını sıkı zincirlerle çevrelemeyin veya onu bir yere bağlamayın. Köpekler koşmayı ve oynamayı severler ve bu onların doğasında var.
İlginizi çekebilir ...
Kedinizi Mutlu Etmek İçin Ne Yapmanız Gerek?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedinizi Mutlu Etmek İçin Ne Yapmanız Gerek?

Kedinizi mutlu etmek için sadece yemeğin yeterli olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Öncelikle ona zaman ayırmanız gerekir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.