Pireleri Evden Uzak Tutmak için Tüyolar

Başınızın pirelerle belaya girmesini istemiyorsanız, bu ipuçlarını takip ederek pirelere önlem alabilirsiniz!
Pireleri Evden Uzak Tutmak için Tüyolar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Pireleri evden uzak tutmak önem vermeniz gereken konulardan bir tanesidir çünkü tüm aile bireylerinin sağlığı buna bağlıdır. Pireler zor hayvanlardır ve en zor koşullarda bile hayatta kalabilirler. Bir pire yemek yemeden bir hafta boyunca dayanabilir. Buna ek olarak, bir köpeğin sırtı gibi doğru koşullarda çok hızlı bir şekilde üreyebilirler. Yetişkin bir dişi günde 50’den fazla yumurta bırakabilir.

Bu sebeplerden ötürü, pire bulaşmasını önlemek her zaman, bulaştıktan sonra uğraşmasından kolaydır.

Pireleri evden uzak tutmak için 8 basit tüyo

1. Parazit önleyici tedaviler

İnsanlar, köpeğinizin vücudunun büyük bir bölümüne pire bulaştıysa, sert kimyasallar kullanmanızı tavsiye ederler. Ancak, bu kimyasallar ne köpek için ne de sahibi için sağlıklı değildir.

köpek ve aile

İyi haber ise, sert kimyasallara gerek duymadan önleyici tedaviler uygulamak artık mümkün. Pireleri uzaklaştırmak için pipetler ve spreylerle tasarlanan uygulama takvimine uymanız yeter. Bir ürün seçmeden önce veterinere danışın. Bu ürünü yılda en az 2 kez uygulayın.

Not: pire tasmaları da bir başka seçenektir.

2. Pireleri evden uzak tutmak için ışıklandırma ve havalandırma sağlayın

Pireler güneş ışığına ve yapay ışığa karşı çok hassaslardır. Genelde korunma için saklanmayı tercih ederler. Genelde köpeğinizin sırtında yaşamalarının bir sebebi de budur; uzun tüylerin kalın olması ve saklanabilecek bir alan yaratmasıdır. Bu sebeple, pireleri uzak tutmak istiyorsanız odanızın iyi havalandığından ve ışık aldığından emin olun.

3. Hijyen

Bir evcil hayvan beslemek, evinizi temizleme sıklığını zaten arttırmaktadır. Pireleri uzak tutmak için, kuytu ve köşeleri temizlemeniz hayati önem taşımaktadır. Bu yerlerde pislikler biriktiği için parazitler arada kaynayabiliyor.

4. Hayvanınızın tüylerini kısaltın

Daha önce de dediğimiz gibi, pireler üremek ve “saklanmak” için gölge yerleri tercih eder. Bu sebeple, çok tüylü olan hayvanlarda çok daha hızlı ürerler.

Evcil hayvanınızın tüylerini yılda en az bir kez, özellikle yazları kestirmenizi öneriyoruz. Başka faydalı bir alışkanlık ise, köpeğinizin döktüğü tüy oranına bağlı olarak, en az haftada bir kez tüylerini taramanızdır.

5. Banyo vakti

Pireler, boğuldukları için sudan pek haz etmezler. Düzenli olarak köpeğinizi yıkamanızı öneririz. Kışın ayda bir yeterli olsa da, yazın haftada bir en iyisidir. Banyo sonrasında tüylerini ve cildini iyi bir şekilde kurulamalısınız.

6. Ev için sprey ve temizlik malzemesi kullanın

Pireleri evden uzak tutmak için kullanabileceğiniz ürünler vardır. Sıvı temizleyicilerden aerosollere kadar birçok ürünü kullanarak evinize pire bulaşmasını ve orada üremesini engelleyebilirsiniz.

7. Yürüyüşlerde dikkatli olun

Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak ikiniz açısından çok sağlıklıdır. Ancak, köpeğinizi pirelere ve kenelere maruz bırakmamaya çalışın. Özellikle yazın, yürüyüşe gittiğiniz yerleri iki kez düşünün, köpeğinizin terk edilmiş köpeklerle temas etmesini önleyin.

pireleri evden uzak tutmak

8. Pireleri evden uzak tutmak için doğal ev yapımı çözümler

Doğal çözümler pireler için oldukça etkili olabilir. Bazı maddelerin kokuları, pirelerin bulaşmasını ve çoğalmasını engeller. Buna ek olarak, sağlığınıza da çok zarar vermez.

Aşağıdaki kolay hazırlanan ev yapımı çözümlerden bir tanesi ile evinizi ayda bir kez temizleyin:

  • Okaliptüs yağı
  • Lavanta yağı ve elma sirkesi karışımı
  • Su, limon suyu ve karbonat karışımı
  • Nane ve habak infüzyonu

Önlem aldığınız zaman pireleri evden uzak tutmak sandığınız kadar zor değildir. Evde sağlıklı bir ortam oluşturmanız, evcil hayvan sahibi olmanın ve sağlıklı bir hayvan yetiştirme görevinizin bir parçasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.