Köpek Alerjileri: Nedenleri ve Belirtileri

Farklı köpek alerjilerini öğrenmek ve köpeğinizde olabilecek belirtileri anlamak için okuyun.
Köpek Alerjileri: Nedenleri ve Belirtileri

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Köpek alerjileri köpeğin yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltabilen bir gerçektir. Aslında, belirtilere neden olan alerjilerin farklı türleri vardır.

Alerjiler birçok köpeği etkiler. Köpek alerjileri çoğunlukla cilt, kulaklar ve gözlerde kaşıntıya neden olur. Ayrıca kronik ishal gibi sindirim sorunlarının sonucu olarak görülebilir ve köpeğinizin hayatını çok zorlaştırabilir.

Köpek alerjilerinin çok sayıda farklı türü vardır.

Köpek alerjileri: cilt alerjileri

Cilt alerjileri, gıda alerjileri ve çevresel alerjenler köpekler ve sahipleri için sorun olabilir. Bu yetmezmiş gibi, bu farklı alerjilerin bazıları çakışabilir.

Cilt alerjileri, dermatit alerjileri olarak bilinen, köpeklerde görülen en yaygın alerji türüdür. Köpeklerde bu tür alerjilerin üç ana nedeni vardır:

 • Pirelerden kaynaklanan dermatit alerjileri
 • Gıda alerjileri
 • Çevresel alerjenler

Dermatit alerjileri pirelere verilen alerjik bir reaksiyondur. Bazı köpeklerin, pire tükürüğüne alerjisi vardır. Onların tükürüğü, özellikle de kuyruk tabanında aşırı kaşıntıya neden olur. Cilt kızarabilir, iltihap ve kabuk oluşur.

Gıda alerjileri de ciltte kaşıntıya neden olabilir. Gıda alerjilerinden en çok etkilenen alanlar köpeklerin kulakları ve pençeleridir. Gastrointestinal belirtiler bu belirtilere eşlik edebilir.

kaşıntısı olan köpek

Alerji sezonu sırasında, çevresel allerjenlerden kaynaklı köpek alerjileri köpeğin cildi üzerinde rahatsız edici reaksiyonlara neden olabilir.

Toz, polen ve kir gibi çevresel alerjenler cilt ya da dermatitte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Vakaların çoğunluğunda, bu alerjiler mevsimseldir. Bu yüzden kaşıntı, yılın sadece belirli zamanlarında oluşur.

En çok etkilenen bölgeler pençeler ve kulaklardır. Ancak, belirtiler ağız, kasık ve gözlerin etrafı gibi vücudun diğer alanlarında da görünebilir.

Tüm bu cilt alerjileri, ikincil enfeksiyon riski oluşturmaktadır. Köpek cildini kaşıdığı, ısırdığı ya da yaladığı zaman, cildini, tedavi gerektiren mantar ya da bakteriyel enfeksiyon riskine açar.

Köpek alerjileri: gıda alerjileri

Gıda alerjileri insanların düşüneceği kadar yaygın değildir. Gerçek gıda alerjileri bağışıklıktan kaynaklanır. Ciltteki belirtiler değişebilir ve orada kaşıntı ya da yüzde şişme olabilir.

Ayrıca kusma ve ishal ya da her ikisinin kombinasyonu gibi gastrointestinal belirtiler olabilir. Nadiren, insanların fıstık alerjisinde olduğu gibi anafilaktik şok durumu olabilir.

Devam etmek için şunu belirtmeliyiz. İnsanlar köpeklerinin bir gıdaya alerjisi olduğunu söylediğinde aslında bir gıdaya karşı hassas olduklarından bahseder. Bu da, gıda intoleransı / hassasiyeti olarak bilinir.

Gıda hassasiyeti, gerçek alerjilerden farklıdır ve bir bağışıklık reaksiyonu anlamına gelmez. Buna karşılık, et, yumurta, buğday, mısır, soya ya da süt gibi köpek mamalarında yer alan saldırgan maddelere verilen kademeli tepkileri içerir.

Gıda hassasiyeti olan köpekler farklı belirtiler deneyimleyebilir. Bunlar kusma, ishal ya da kürkte dökülme, kulaklarda ve pençelerde kronik enfeksiyon ve kaşıntı gibi dermatolojik belirtilerdir.

alerji yüzünden hastanede köpek

Bazı köpek alerjileri, sindirim sorunlarına ve kusma ve ishal gibi gastrointestinal rahatsızlıklara neden olan gıdalardan kaynaklanır.

Akut alerjik reaksiyonlar

Köpeklerde akut alerjik reaksiyonlar belki de en endişe verici olanlardır. Aşırı alerjik reaksiyonlar durumunda, köpekler de, insanlar gibi, zaman içinde tedavi edilmezse ölümcül olabilen anafilaktik şok yaşayabilir.

Arı sokmaları ve bazı aşılar köpeklerde anafilaktik şoka neden olabilir. Bu nedenle, yeni bir aşı, ilaç ya da gıda uygulamasından sonra köpeğinizi gözlemlemek önemlidir. Neyse ki, anafilaktik şok köpeklerde nadir görülür.

Köpekler, alerji sonucunda döküntü ya da yüzde şişme yaşayabilir. Yüz, dudaklar, göz kapakları ya da dış kulakların şişmesi akut olabilir, ama nadiren ölümcüldür. Veteriner bu reaksiyonları bir antihistamin ile tedavi edebilir.

Köpeklerde alerji belirtileri

Köpeklerde alerji belirtileri, nedenlerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, anafilaktik şoktan muzdarip bir köpeğin şoktan sonra kan şekeri düşük seviyelerde olacaktır. Bu herhangi bir cilt probleminden çok farklıdır.

Genel olarak, aşağıdaki belirtiler alerjik bir reaksiyon işareti olabilir:

 • Kaşıntı
 • Döküntü
 • Yüz, kulak, dudak ve göz kapaklarının şişmesi
 • Kızarık, iltihaplı cilt
 • Ishal
 • Kusma
 • Esneme
 • Kulaklarda kaşıntı
 • Kronik kulak enfeksiyonları
 • Kaşıntılı, akıntılı gözler
 • Sürekli yalama

Bu belirtilerin bazıları başka sorunlara da işaret edebilir. Herhangi bir durumda, doğru teşhis için veterinize başvurmanız önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Meason-Smith, C., Diesel, A., Patterson, A. P., Older, C. E., Mansell, J. M., Suchodolski, J. S., & Rodrigues Hoffmann, A. (2015). What is living on your dog’s skin? Characterization of the canine cutaneous mycobiota and fungal dysbiosis in canine allergic dermatitis. FEMS Microbiology Ecology. https://doi.org/10.1093/femsec/fiv139


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.