Beagle Cinsi Köpekler ile İlgili İlginç Bilgiler

Adeta bir tazının yeteneklerini taşıyan bu av köpekleri, samimiyet ve zekâları sayesinde, en popüler ev hayvanlarından biri olarak yerini almıştır.
Beagle Cinsi Köpekler ile İlgili İlginç Bilgiler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beagle cinsi köpekler zarafetleri, canlı ve uysal doğaları ve güçlü koku alma duyuları ile bilinen orta büyüklükte köpeklerdir. Bu köpekle ilgili bazı merak edilenleri ve ilginç gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu köpekler İngiltere’den gelmelerine rağmen, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere; Kuzey, Orta ve Güney Amerika’da en popüler köpeklerden biri olmuştur.

Beagle Cinsi Köpekler: Kesin olarak kökenleri hakkında bilinen şeyler çok azdır

Bu cinsin standardı Büyük Britanya’ya atfedilse de, kesin kökenleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu av köpekleri ile ilgili bilinen ilk kayıt, Xenophon tarafından yazılan “Avlanma”  adlı eserde görülmektedir.

Bu Yunan filozofu ve askerinin açıklamasına göre, bu kayıtlar Beagle cinsi köpeklerin atalarının ve günümüzdeki kökenlerinin nereden geldiğine bir cevap olabilir.

Ayrıca, modern Beagle cinsi köpeklerin atalarının çok ilkel zamanlardan beri insanların etrafında olduklarının farkına varmamızı sağlayan çok çeşitli kayıtlar var. On sekizinci yüzyıldan bu yana insanlar, bu cinsin özelliklerini standartlaştırmak için onları daha seçici bir şekilde yetiştirmeye başlamıştır.

On dokuzuncu yüzyılda, yaklaşık 1840’lı yıllarda, Beagle cinsi köpekler Amerika kıtasına geldi. İlk başta bu köpekler bir av köpeği olarak görüldü. Bununla birlikte, bu köpekler karizmatik doğası ve dikkat çekici güzelliği nedeniyle evcil hayvan olarak sahiplenmek konusunda hızla büyük bir ilgi görmeye başladı.

Kraliçe 1. Elizabeth ve “Cep Beagle”ı

On sekizinci yüzyılda, Beagle cinsi köpeklerin “cep boyutunda” olabilmeleri için bu hayvanları minyatürleştirmek istediler. Böylece yeni Beagle cinsi köpekler geleneksel tazılardan daha küçük olacaktı.

Her ne kadar günümüzde  soyu tükenmiş olsa da, cep Beagle ya da “Cüce Beagle” o zamanlarda çok popülerdi. Çok şaşırtıcı olsa da, en göze çarpan hayranları arasında Kraliçe 1. Elizabeth vardı.

açık alanda beagle

Çoğu zaman olduğu gibi, bu tür bir ıslah işlemi cücelik, genetik bozukluklar, doğurganlık sorunları, bağışıklık sistemi zayıflığı vb. gibi durumlara sebep olarak bu köpeklerin sağlığını olumsuz yönde etkiledi.

Bu nedenler ve geçmişlerindeki diğer bazı durumlar sebebiyle, cep Beagle artık nadir bulunan bir hayvandır.  Günümüzde standart büyüklükteki Beagle en popüler cinstir.

Beagle cinsi köpekler çok zeki ve hassas köpeklerdir

Beagle cinsi köpekler gerçekten çok akıllı hayvanlardır ve çok gelişmiş duyulara sahiptir. Ayrıca, olumlu pekiştirme eğitimine de iyi yanıt verirler. Bu hayvanların güçlü koku alma duyusu sayesinde, inanılmaz bir takip etme yetenekleri vardır.

Bu yetenekleri de avlanmadaki muazzam başarılarını açıklamış olur. Enerjik kişilikleri ve çalışmaya istekli olmaları, sürüler halinde avlanmaya uyum sağlamalarını kolaylaştırmıştır. Günümüzde, uyuşturucu maddeleri tespit etmek için kullanılan narkotik köpeği olarak başarılı bir şekilde hizmet verirler.

Dünyadaki En Ünlü Beagle: Snoopy

Elbette herkes Charles M. Schulz tarafından yaratılan sevimli ve komik Snoopy’yi bilir. Birçok insanın bilmediği şey ise, Charlie Brown’ın karizmatik yoldaşının, Beagle cinsi köpeklerden esinlenilerek yaratılmış olmasıdır. Snoopy’nin kulaklarına ve vücuduna bakarsanız, bu sevgili köpek ırkının kendine özgü özelliklerini hemen görebilirsiniz.

Beagle’ler genelde mükemmel bir sağlığa sahiptir

Beagle’ler çok güçlü ve hastalıklara karşı dirençli hayvanlardır; bu nedenle genellikle mükemmel bir sağlıkları vardır. Bununla birlikte, aşırı kilolu olmaya yatkındırlar ve kulakları için özel olarak bakıma ihtiyaç duyarlar.

beagle köpek

Bunun yanı sıra, diğer köpek ırklarında yaygın olan çoğu dejeneratif hastalığa karşı genetik yatkınlıkları da düşük olur. Bu köpekler uygun bir bakım görürler ve önleyici ilaçlar kullanırlarsa nadiren hastalanırlar ve uzun ömürlü olurlar. Şu anda, bu cins için tahmini yaşam süresi 12 ila 15 yıl arasındadır.

Beagle cinsi köpeklerin kulakları sahiplerinin özel bakımına ihtiyaç duyar

Beagle’ler uzun, sarkık kulaklara sahip oldukları için kulak kanallarında nem ve kir birikebilir.  Özellikle kulak iltihabı problemleri yaşamaya meyillidirler; bu yüzden de özel bakıma ihtiyaçları vardır.

Düzenli temizlemeye ek olarak, özellikle köpek yüzmeye gittiğinde ya da bir şekilde ıslandığında kulaklarının içini ve dışını tamamen kurutmak çok önemlidir.

Beagle cinsi köpeklerin kulaklarını düzenli olarak kontrol etmenin gerçekten önemli olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın.  Kızarıklık, hoş olmayan bir koku veya şişme gibi anormal bir durumla karşılaştığınızda, mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

Beagle, tarih boyunca yapılan deneylerde kullanılmıştır

Ne yazık ki, harika karakteri ve mükemmel sağlığı da bu ırkı dermatolojik ve kozmetik ürün araştırmalarında en çok kullanılan cinslerden biri haline getirmiştir.

Birçok marka yavaş yavaş hayvan testlerini ortadan kaldırıyor.  Hepimiz hayvanlar üzerinde deney yapmayı bırakmış olan markaların ürünlerini seçerek bu hayvanlara yardımcı olabiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.