Logo image
Logo image

Bir Köpeğin Yaşını İnsan Yıllarında Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

3 dakika
Köpeğinizin insan yılı cinsinden kaç yaşında olduğunu bilmek ister misiniz? Burada size bilimsel bir şekilde nasıl hesaplayacağınızı anlatacağız.
Bir Köpeğin Yaşını İnsan Yıllarında Nasıl Hesaplayabilirsiniz?
Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2022

Bir köpeğin yaşını insan yılı olarak hesaplamak için köpeğin yaşını 7 ile çarpmanız gerektiği söylendiyse, tekrar düşünün! Bir grup bilim insanı çok daha doğru bir formül oluşturdu ve hatta çevrimiçi bir hesap makinesi bile oluşturdular.

Burada size bu formüle nasıl ulaştıklarını ve insanlarla köpekler arasındaki asırlık 7 yıllık ilişkiye göre ne gibi avantajları olduğunu anlatacağız. Bu makaleyi kaçırmayın, çünkü bu, köpeğinizin insan olsaydı kaç yaşında olacağını bilmenin çok ötesine geçiyor.

Bir köpeğin yaşı nasıl hesaplanır

Some figure

Terk edilmiş bir köpeği alıp köpeğin kaç yaşında olduğunu nasıl bilebileceklerini merak eden birçok köpek sahibi vardır. Bu nedenle, insan yaşını hesaplamadan önce köpeğin yaklaşık yaşını bilmeniz gerekir.

Dikkate alınması gereken ana faktör, aşağı yukarı 6 aylıkken ortaya çıkan cinsel olgunluktur. Diğer işaretler de bize bir ipucu verir:

  • Dişlenme: Geçici dişler 15 ila 21 gün arasında sürer ve yaklaşık 6 aylıkken dişlenme meydana gelir. Daimi dişlerin aşınması 3 yaşından itibaren görülebilir.
  • Gri saç: Köpekler, 6 ila 8 yaşları arasında kaşlarda, çenede ve elmacık kemiklerinde gri tüy çıkarmaya başlar. Bu yaştan itibaren vücudun geri kalanına yayılır.
  • Eklem aşınması ve yıpranması: Osteoartiküler patolojiler yaşlı hayvanlarda, özellikle büyük ırklarda daha sık görülür.
  • Duyular: Yaşlanan diğer hayvanlar gibi görme, koku alma ve işitme yaşam ilerledikçe daha az keskinleşir.
  • Diğer belirtiler: Hafıza kaybı, düşük aktivite, kürk kalitesinde düşüş vb.

İnsan yılına göre köpek yaşı nasıl hesaplanır

Artık köpeğinizin yaşını bildiğinize veya tahmin ettiğinize göre, geriye kalan tek şey, yaşını insan yılı cinsinden tahmin etmek için gerekli formülü uygulamaktır. California Üniversitesi’ndeki (ABD) araştırmacılar, bir insanın yaşı ile bir köpeğin yaşı arasındaki ilişkinin daha önce düşünüldüğü gibi doğrusal olmadığını keşfettiler.

Araştırmaya göre, bir köpek yaşamının ilk yılında olgunluğa erişecek, ancak bu 30 insan yılına eşdeğer olacaktır.

Aslında köpekler hayatlarının başında daha hızlı yaşlanır ve bu süreç daha sonra yavaşlar. Çalışma, Labrador Retriever soy köpeklerinden (insan yaşam beklentisiyle en büyük benzerliğe sahip olan) alınan kan testleri kullanılarak gerçekleştirilmesine rağmen, yine de diğer ırklar için yaklaşık bir tahmin verebilir.

Köpek ve insan yılları arasındaki denkliği bulma formülü

Çalışmanın amacı, bir köpeğin insan yılı cinsinden yaşını hesaplama formülünü bulmanın yanı sıra, her iki türün yaşam evreleri arasında bir denklik kurmaktı.

Formül şöyledir: Bir köpeğin insan yılı cinsinden yaşını bilmek istiyorsanız, doğal logaritmasını 16 ile çarpıp 31 eklemelisiniz. Matematikte iyi değilseniz endişelenmeyin, çünkü onlar çevrimiçi bir hesap makinesi yaratmışlardır.

Bu formül, yukarıda bahsedildiği gibi, her iki türün de yaşlanma sürecindeki denkliğini bulabilmektedir. Labradorların ve insanların ortalama yaşam beklentilerini (sırasıyla 12 ve 70 yıl) eşleştirmenin yanı sıra, 7 haftalık bir köpek yavrusunun 9 aylık bir bebeğe eşdeğer olduğu gibi veriler de sağlar.

Formül uygulamaları

Some figure

Bu hesaplama yaklaşık bir cevap verecek olsa da gerçek şu ki uygulamaları oldukça ilgi çekici. Her ırkın farklı yaşam dönemlerini bulmak için uygulanan bu teknik, köpeklerin yaşlanması ile ilgili çok ilginç sonuçlar verecektir.

Bu çalışmalar, örneğin bazı köpeklerin neden diğerlerine göre daha erken yaşlarda hastalık geliştirdiğine dair soruların cevaplarını bulabilir.

Öte yandan, epigenetik saatler adı verilen bu hesaplayıcılar, DNA metilasyon seviyelerinden biyolojik bir yaş hesaplamamıza izin veriyor. Bunlar, hastalıkların önlenmesi ve ayrıca yaşlanma ile ilişkili hastalıkların tedavisinin geliştirilmesi açısından umut vaat ediyor. Ancak insan dünyasındaki belirli konulara uygulandığında ahlaki tehlike çanları çalmaktadır.

Veri trafiğinin hakim olduğu bir dünyada, bu keşifleri tekelleştiren eller bunları etik olmayan amaçlar için kullanabilir. Bu konuda, sigorta ve adli tıp şirketlerinin bu verileri kendi çıkarları için kullanmakla suçlanmasıyla ilgili açık bir tartışma var.

Her şey gibi, her yeni keşfin de artıları ve eksileri vardır. Bu araştırmaları hastalıkları tedavi etmek için kullanmak ve bunların sigorta şirketleri tarafından hayvan sigorta poliçelerinin ne kadar ücretlendirileceğine karar vermek için kullanılmasını önlemek kurumların ve hükümetlerin görevidir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Wang, T., Ma, J., Hogan, A. N., Fong, S., Licon, K., Tsui, B., … & Ideker, T. (2020). Quantitative translation of dog-to-human aging by conserved remodeling of the DNA methylome. Cell systems11(2), 176-185.
  • Here’s a better way to convert dog years into human years. (s. f.). Science. Recuperado 18 de mayo de 2022, de https://www.science.org/content/article/here-s-better-way-convert-dog-years-human-years-scientists-say
  • Dupras, C., Beck, S., Rothstein, M. A., Berner, A., Saulnier, K. M., Pinkesz, M., … & Joly, Y. (2019). Potential (mis) use of epigenetic age estimators by private companies and public agencies: human rights law should provide ethical guidance. Environmental Epigenetics5(3), dvz018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.