Köpeklerde Cinsel Olgunluk ve Üreme

Köpeklerde Cinsel Olgunluk ve Üreme

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2019

Köpeklerde cinsel olgunluk ve üreme hakkında birçok tartışma olmuştur. Bir köpeğin tam olarak ne zaman cinsel olgunluğa ulaştığı ve çiftleşme için en iyi zamanın hangi zaman olduğu hakkında da birçok görüş vardır. Bugün, konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Köpek Cinselliği

Ayrıca köpeklerin insanlardan çok farklı bir seks kavramına sahip olduklarından bahsetmek de gerekir. Bir dişi doğum yapmazsa kanser olacağı ya da bir erkeğin kısırlaştırılmasının onu depresyona sokması ya da onlar için doğal olan bir şeyi ellerinden alıyor olmamız gibi şeyler duyabilirsiniz.

Bunların hiçbiri doğru değildir. Köpekler üreme amaçlı çok net bir cinsellik fikrine sahiptir. O an içerisinde zevk alabilirler, ancak bu uyaranlara karşı içgüdüsel bir tepkidir. Bu nedenle, köpekler bir eş ararken, bunu zevk için değil, sadece üreme amacıyla yaparlar.

Tüm bu dezavantajlara rağmen, kısırlaştırma, dişilerde meme kanseri ve erkeklerde agresif davranış gibi birçok sorunu önleyebilir.

köpeklerde üreme

Köpeklerde Cinsel Olgunluk ve Üreme: Dişiler

Dişiler 6-10 aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişirler ve ilk kez kızgınlık dönemine girerler. Ancak, bu genel yaş aralığıdır, bazı durumlarda köpek 1.5 yaşına gelinceye kadar gerçekleşmemektedir.

Kızgınlığın birden fazla aşaması vardır:

  • Proöstrus. Çiftleşmeye hazır olmadan önce gerçekleşir, ancak zaten feromonlarını salgılamaya ve kanama görmeye başlamıştır.
  • Kızışma. Bir sonraki aşama kanamadan 7-10 gün sonra başlar. Bu 9 gün sürer ve çiftleşmeye hazır olduğu aşamadır.
  • Metestrus. Bu aşama sadece hamile kaldığında olur. Döllenme, hamilelik ve süt üretimi ile ilgili olan aşamadır.
  • Anestrus. Bu üremede son aşamadır. Doğumla başlar ve bir sonraki kzıgınlık döneminin başında kanamayla sona erer.

Köpeklerde Cinsel Olgunluk ve Üreme: Erkekler

Erkeklerde genellikle biraz daha uzun sürer, çünkü 1 yaşında cinsel olgunluğa erişirler. Olgunluğa ulaştığında kaç yaşında oldukları önemli değildir. Bir kez olgunlaştıklarında, her zaman çiftleşmeye hazır olurlar.

yavru köpekler

Bir erkek kızgınlık dönemindeki bir dişiyi fark ettiğinde, birbirlerini koklarlar, ancak dişi erkeği sadece estrus evresindeyken kabul edebilir. Bu evredeyse kuyruğunu kaldırır ve üstüne çıkılması için özel bölgelerini göstermek adına arkasını döner. Vücudu feromonlar salgılar ve erkeğin ereksiyon yaşamasına neden olur.

Genel olarak, bir dişi çiftleşmeden sonra hamile kalacaktır ve birkaç ay sonra yavrularını doğuracaktır. Yavru köpeklerin annesi ve kardeşleriyle en az 2-3 ay kalması gerekecektir. Böylece düzgün şekilde sosyalleşebilirler.

Umarım, bu makale köpeklerde cinsel olgunluk ve üreme hakkındaki tüm şüphelerinizi gidermiştir. Etrafta birçok söylenti vardır, fakat şimdi sorularınıza net bir cevap almış oldunuz.

Unutmayın, köpeğinizin yavruları olmasını istiyorsanız, o zaman doğduklarında onların sorumluluğunu almalısınız. Bir eve ve onları seven ve onlara değer veren sahipleri olmaları gerekecek!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.