Köpeklerin Yaşamlarını Uzatmaya Yönelik Bir Deney

Sevgili evcil hayvanlarımızın olmadığı bir hayatı hayal etmek çok acı verici ve bazen imkansızdır. Bugün sizlere köpeklerin yaşamlarını uzatmaya yönelik bir deneyden bahsedeceğiz.
Köpeklerin Yaşamlarını Uzatmaya Yönelik Bir Deney

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2020

Evcil hayvanlarımız hayatlarımızın bir parçası olur, onlarla çok da yakın olmayan sahipler için bile. Bazı hayvan sahipleri onların olmadığı bir hayat bile hayal edemezNe zaman hayatımıza bir evcil hayvan girse, bizimle geçirdikleri zaman her zaman çok kısa gelir. Bununla birlikte, artık köpeklerin yaşamlarını uzatmaya yönelik bir deney var.

Köpekler kimisi daha az kimisi daha çok ortalama 12-14 yıl yaşarlar. Peki ya size köpeğinizin ömrünü 2-5 yıl kadar uzatabileceğinizi söyleseydik? Bu müthiş olurdu! Bugün, sizlerle köpeklerin yaşamını uzatmayı hedefleyen bir deney hakkında konuşacağız.

Köpeklerin yaşamlarını uzatmaya yönelik bir deney

Köpekler ve yaşam süreleri

Bizimkiyle karşılaştırdığımız zaman, köpeklerin yaşamları oldukça kısadır. Bizi bıraktıklarında, bizimle geçirdikleri tüm zaman göz açıp kapayıncaya dek bitmiş gibi gelir. Herkes evcil hayvanlarıyla birkaç yıl daha yaşamak ister. İşte araştırmacılar bu çalışmaya bu yüzden başladı.

Çalışma Seattle’da yer aldı. Kullandıkları maddenin adı rapamisindi. Yeni bir şey değil, hastanelerde yıllardır kullanılmakta. Diğer isimleri, sirolimus ve rapamunedir.

İnsanlarda tedavi konusunda oldukça önemli bir bileşiktir. Profesyoneller genelde nakil yaptıkları organın reddedilmesini engellemek için kullanır. Buna ek olarak, atardamar iltihapları ve hatta bazı kanser vakalarında da kullanılır.

İsmini, bilim insanlarının bu maddeyi keşfettiği yerden alır: Easter Adası ya da yerlilerin isimlendirdiği şekilde: Rapi Nui. Bu adanın toprağında yaşayan, streptomiçes hygroscopius isminde bir bakteri bulunur. Basit bir organizmadır ve uzmanlar bu canlıda rapamisin olduğunu tespit etmişlerdir.

Görünüşe göre, bu maddede bilim insanlarının henüz keşfedemediği daha birçok özellik bulunuyor. Bu özelliklerden birisi hayvanlarda hücrelerin tekrar oluşumunu sağlayabilir. Bu demek ki hayvanlarda yaşlanmayı engellemek için kullanılabilir. Araştırmacılar maddeyi çoktan meyve sinekleri, fareler ve solucanlar üzerinde denedi.

Köpeğinizin yaşamı üzerinde nasıl bir etkisi olabilir?

Metabolik yıpranma yaşlanmanın ana sebeplerinden biridir. Rapamisin hücrelerin vücut tarafından alınan besinin daha az olduğuna inandırmak için kullanılır ve bunun sonucunda metabolizma hızı düşer. Ve sonuç olarak, köpeğinizin ömrü, teoride, uzatılabilir.

Bilim insanları bunun farelerde çalıştığını çoktan gösterse de köpekler çok daha kompleks hayvanlardır. Yani köpeklerin yaşam süresini artırmak çok daha zordur.

David Sinclair köpeklerin yaşam sürelerini uzatma deneyine altı yaşının üstünde olan 32 köpeklik bir grupla başladı. Köpeklerin çeyreğine plasebo verdi, yani orijinal maddeyi almadılar.

Köpeklerin yaşam süreleri uzatılabilir mi?

Hayvanlar plasebo etkisinin ne olduğunu bilmese bile sahipleri bundan etkilenecektir. Deneyde haftalar geçtikçe David ve takımı iki grubun da tepkimelerini izleyecek.

Devam eden çalışmalar

Henüz kesin bir sonuç olmasa da görebileceğiniz gibi çalışma iki günlük bir araştırmadan daha fazlası. Bunun yerine, bir yıl sürecek bir çalışma. Yaşlanmayı yavaşlatma yetisi üzerine çalışmak ve bunu gerçekten yapabilmek çok önemli bir görev olduğu için zaman alır. 

Tabi ki, uzmanlar hayvanların iyiliği hakkında da endişeli. Bu sebepten dolayı, herhangi bir ters tepki durumunda ilacı piyasadan anında kaldıracaklar ve araştırmayı durduracaklar.

Yani, evcil hayvanınızla fazladan birkaç yıl daha geçirmeyi şimdiden diliyorsanız, rapamisin hala tam anlamıyla test edilmiş değil. Hala tam anlamıyla yaşlanmaya karşı bir çare olup olmadığını bilmiyoruz ama umuyoruz ki yakında bazı gelişmeler görürüz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.