Leopar Kertenkelesi İdeal Bir Evcil Hayvan mı?

Egzotik bir şey arıyorsanız, leopar kertenkelesi isimli kertenkele türü sizin için ideal bir evcil hayvan türü olacaktır. Bu hayvanlardan birini alıp eve götürmeyi düşünüyorsanız, işte sizin için bazı öneriler ve avantajlı taraflar.
Leopar Kertenkelesi İdeal Bir Evcil Hayvan mı?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bakımı kolay olan ve sizin için en mükemmel boyda, yani küçük boyutlu bir evcil hayvan hayal ettiğinizde, muhtemelen ilk başta bir tür küçük memeliyi aklınıza getiriyorsunuzdur. Hamster, çöl faresi, kobay fare ve tavşanlar, evcil hayvan arayanlar arasında en yaygın ilk tercih seçenekleri. Bununla birlikte, aynı derecede geçerli olan daha egzotik seçenekler de var. Bunu akılda tutarak, size sıradan leopar kertenkelesi isimli kertenkele türünün, neden ideal evcil hayvan olduğunu söylemek istiyoruz.

Bu küçük sürüngenle tanışın

Leopar kertenkelesi (Eublepharis macularius), Eublepharidae ailesine ait bir kertenkele türü. Aşağıda, bu ilginç türe ait bazı özellikleri sıraladık:

 • Yarı kurak bölgelere özgü bir hayvan ve tüm Orta Doğu’da yaşayabiliyor.
 • Yaygın leopar kertenkelelerinin boyu 15 ila 30 cm uzunluğu aralığında değişir. Karakteristik olarak, kuyrukları yağ rezervi görevi görür ve tehlikeli durumlarda onları serbest bırakabilirler.
 • Tipik renkleri sarı ve kahverengi beneklerle süslenmiş bir deri rengi. Bununla birlikte, farklı yerlerde beslenmekten ve yaşamaktan kaynaklanan farklı morfotipler de var.
 • Doğada, bu hayvanlar koloniler halinde yaşama eğiliminde, ancak yalnız yaşama da çok iyi uyum sağlarlar. Bu türün erkekleri yüksek oranda yöresel özelliklere sahip olabilir.
 • Leopar kertenkeleleri son derece uysal bir hayvan türü ve herhangi bir saldırgan davranış sergilediklerini görmek çok nadir bir durum.
 • Bu hayvanlar böcek yiyiciler ve diğer böceklerin yanı sıra cırcır böcekleri, hamamböcekleri ve larvalarla beslenirler. Herhangi bir bitki veya sebze türü yemezler.

Hoş ve ilginç bir hayvana benziyor, değil mi? Bu noktada sizin için daha da iyi haberlerimiz var! Bu sürüngenleri hemen hemen her egzotik evcil hayvan dükkanında bulabilirsiniz ve hem yetişkinler hem de çocuklar için ideal bir evcil hayvan oluyorlar. Bu durumda, evinize bir leopar kertenkelesi almakla ilgileniyorsanız, bilmeniz gerekenleri size burada söyleyeceğiz.

Kertenkele türü olarak leopar geko beslemek

Evcil hayvan olarak bir leopar kertenkelesi sahibi olmak için nelere ihtiyacınız var?

Bakımı çok kolay olmasına rağmen, evcil hayvan olarak bir leopar kertenkelesine sahip olmak, önceden önemli bir hazırlık gerektirecektir.

Teraryum

Ne kadar harcamak istediğinize bağlı olarak, alacağınız teraryum en ucuz veya en detaylı model olabilir. Dürüst olalım, evcil hayvanınız, kafesinin plastik mi yoksa cam mı olduğunu umursamayacak bile. Onun için önemli olan boyut ve hava alma durumu.

İdeal ölçüler, 2 kertenkele için 90 cm uzunluk ve 45 cm genişlik. Birbirlerine ciddi şekilde zarar verebilecekleri için, iki erkek leopar kertenkelesini asla bir araya getirmemek önemli. Ayrıca, teraryumunuzun uygun bir havalandırma sistemine sahip olduğundan da mutlaka emin olun. Diğer bir deyişle, plastik bir kutu onun için yeterli olmayacaktır.

Uzman değilseniz ve önceden deneyime sahip değilseniz, sürüngenlere özel üretilmiş bir teraryum satın almak en iyisi.

Yatacağı yere ya da zemine ne koyacağımıza gelince, kertenkeleler çok da seçici hayvanlar değiller. Yani, uymanız gereken tek bir kural var: bu zeminin organik maddeden oluşması gerekiyor. Bu hayvanlar avlarını çenelerini kullanarak avlarlar ve bunu yaptıklarında belirli bir miktarda zemin malzemesinden de yutmaları yaygın bir durum. Bu nedenle, kum ve kayalar, kertenkeleler onları sindiremedikleri için kesin bir şekilde uzak durulacak şeyler. Hatta, kum veya kaya yutmanın hayvanınızın ölümüne neden olabileceğini de unutmayın.

 • Yattığı yer için tuvalet kağıdından mısır taneleri, hindistan cevizi lifi veya tavşan çimine kadar her şeyi kullanabilirsiniz.

Evcil hayvanınızın doğal ortamına kendi doğal ortamına benzer unsurlar eklemek de önemli. Örneğin, içi boş gövdeler ve plastik veya canlı bitkiler, kertenkelenizin doğal ortamındaymış gibi hissetmesine yardımcı olur.

Nem ve sıcaklık

Leopar kertenkeleleri soğukkanlı olduklarından ve yarı kurak bir ortamdan geldiklerinden, hayatta kalmalarında sıcaklık önemli bir rol oynar.

Teraryumda ideal olarak 28 derece civarında bir sıcaklık gradyanı olması gerekir. Teraryumun yarısına bir sürüngen ısıtma pedi yerleştirerek bunu başarabilirsiniz. Yanıkların önlenmesi için bunun yapının dışına, yani altına yapıştırılması gerekir. Daha sonra evcil hayvanınız sıcak alanda mı yoksa soğuk alanda mı kalmak istediğine kendisi karar verebilir ve böylece kendi vücut ısısını düzenler.

Nem konusunda kafese, içinde ıslak tuvalet kağıdı olan plastik bir kap koymak yeterli olacaktır. Kertenkelenin içine girebilmesi için de, bu kabı yarı açık bırakmalısınız. Bu hayvanların ciltlerini doğru bir şekilde değiştirmeleri için neme ihtiyaçları var, bu yüzden bu önemli bir nokta.

Evde kertenkele beslemek

Beslenme

Leopar kertenkeleleri, böcek yiyen hayvanlar ve bu evcil hayvanların evinizde bakımı söz konusu olduğunda, belki de sizin için en büyük “sorun sahası” bu konu olacaktır. Evcil hayvanınıza çeşitli bir beslenme düzeni sunabilmek için evinizde kriket, hamamböceği ve larva kolonilerinin olması gerekecek. Bazı özel evcil hayvan dükkanlarında bu böcekleri çok düşük bir fiyata bulabilirsiniz.

 • Açık havada bulunan böcekleri avlamak ve onlarla evcil hayvanınızı beslemek asla iyi bir fikir değil, çünkü bunlar parazitleri taşıyabilir ve evcil hayvanınızı öldürebilir.

Yetişkinler olarak bu sürüngenler her iki veya üç günde bir ve gençken neredeyse her gün yemek yerler. Haftalık öğünlerinden ikisine toz haline getirilmiş kalsiyum ve D3 vitamini eklemek de oldukça önemli. Yine, bu vitamin takviyelerini de böcekleri alacağınız özel mağazalarda bulabilirsiniz.

Leopar kertenkelesi ve ona sahip olmanın avantajları

Bu harika evcil hayvanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ilk başta sarf edeceğiniz çabaya rağmen, avantajları sayılamayacak kadar çok:

 • Bu hayvanlar son derece uysal oluyorlar ve onları almanıza, elinizde tutmanıza ve sevmenize izin veriyorlar. Onlara biraz arkadaşlık etmek veya küçük alanları keşfetmelerine izin vermek için onları günlük olarak teraryumlarından çıkarabilirsiniz. Ancak bunu yaparken, yarım saati geçmediğinizden emin olun.
 • Bu hayvanların diğer birçok evcil hayvanda görülmesi imkansız olan davranışları var. Deri değiştirme süreçleri ve böcek avlarken yaptıkları hareketler büyüleyici ve hiçbir evcil memeli bunları yapmaz.
 • Leopar kertenkeleleri, birçok tipik evcil mikromemelinin aksine 15 yıla kadar yaşayabilir.
 • Evcil hayvan olarak leopar kertenkelelerine sahip olmak, çocuklara biyolojik çeşitliliğin değerini anlamayı ve sadece geleneksel tüylü hayvanlara odaklanmamayı da öğretir.

Sonuç olarak, gördüğünüz gibi, bu güzel hayvanlar, herpetoloji dünyasına adım atmak için ideal bir seçim olacaktır.

Bu sürüngenlere bakmak, önceden önemli bir hazırlık süreci gerektirse de, size doğal bir yaşam hakkında yıllarca ip uçları vererek hayatınıza eşlik edecek ve eşsiz bilgiler sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.