Kedi mi Köpek mi? Facebook Hayvanınıza Göre Sizi Analiz Ediyor

Kedi mi Köpek mi? Facebook Hayvanınıza Göre Sizi Analiz Ediyor

Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2018

Bu soru, tavuk mu yumurta mı tartışması gibi. Köpek mi kedi mi? Kedi mi köpek mi? Cevaplaması ne kadar da zor! Her ne kadar ikisini de tercih eden hayvanseverler olsa da, gerçek seçiminiz karakterinize bağlı. Bütün mesele, nasıl bir evde yaşadığınıza ve hayvanlarınızla aranızda nasıl bir ilişki olduğuna bağlı. Ancak, Facebook yeni bir fikir üretti. Evinizde beslediğiniz evcil hayvanınıza göre sizin kişiliğinizi analiz ediyor.

Kedi mi Köpek mi? Bütün soru bu

Kedi ve köpek sahiplerinin farklı olduğu şüphe götürmez. Aslında, çok farklılar. Örneğin, köpek sahipleri daha aktif ve bağımlıyken, diğeri daha münferit ve kendiyle vakit geçirmekten hoşlanan biridir. Peki, bu ifade doğru mudur? Evcil hayvan sahipleri gerçekten evcil hayvanlarına benziyor mu?  

kediler

Görünüşe göre, Facebook yöneticileri de aynı soruyu sormuş. “Köpek gibi” ve “kedi gibi” kullanıcılar arasındaki farklılıkları karşılaştıran bir çalışma, 160 binden fazla insanın fotoğrafı (tabii ki evcil hayvanlarıyla) kullanılarak gerçekleştirildi. Daha sonra aynı analitik programını, hayvan arkadaşlarımızın yüzlerini tespit etmek için kullandılar ve çok ilginç sonuçlar aldılar.

Araştırmaya göre, köpek sahipleri kedi sahiplerinden yaklaşık olarak 25 kadar daha fazla (ortalama) arkadaşa sahip. Diğer yandan, kedi sahipleri etkinliklere daha fazla davet alıyor.

Gönderilerde belirtilen duygularla ilgili olarak da her iki grup arasında farklılıklar var. Örneğin, kedi sahipleri, köpek sahipleri ile karşılaştırıldığında “…hissediyorum” seçeneğini kullanarak daha çok duygularını ifade ederler.

“Kedi gibi” insanlar genel olarak yorgun, memnun, kızgın, mutlu, üzgün, aşık, heyecanlı ve minnettar hisseder. Diğer yandan “köpek gibi” insanlar muhteşem, mutlu, gururlu ve aşırı sevinçli hissederler.

Bu çalışmadaki diğer ilginç veriler arasında, kedi sahiplerinin % 30’unun köpek severlerin % 24’üne kıyasla bekar olduğunu öğreniyoruz. Fark oldukça küçük, bu yüzden kedi ya da köpek seçmenin, biriyle ilişki içinde olmayla bir alakası olmadığını söyleyebiliriz.

Ortak başka neleri var? Hepsi Karlar Ülkesi filmini, Law & Order dizisini ve F. Scott Fitzgerald’ın yazdığı Muhteşem Gatsby romanını seviyor. İşte bu çok garip!

Kedi mi köpek mi? Bilim bu konuda ne diyor?

Bilim adamları evde köpek besleyenlerin daha sorumlu olduklarını söylüyorlar. Kedi edinenler ise daha maceracı. Bununla birlikte, hayvanseverler arasında farklılık gösteren tek özellik bunlarla kalmıyor.

Texas Üniversitesi de bir çalışma yaptı. “Kedileri tercih edenler ile köpeklere daha yakın olan bireyler arasında kayda değer farklar olduğu” sonucuna vardılar. Bu test sonucuna göre, % 45’i köpeklere daha yakın hissetmektedir. Kedi sahiplerinin % 28’i ile karşılaştırıldığında bu grup ayrıca, evcil hayvanlarına karşı duydukları hisleri daha çok ifade etmektedir.

Köpek sahiplerinin özellikleriyle ilgili olarak, daha dışa dönük ve daha az nevrotik olduklarını ve kendilerini sevgi dolu ve sorumlu olarak tanımladıklarını vurgulayabiliriz. Ayrıca evlenme ve çocuk sahibi olma fikrine sahipler.

köpek sahipleri

Kedi severler ise daha maceracılar. Ayrıca daha yaratıcı oldukları gibi, anksiyeteye de meyilli olurlar ve yalnız yaşamayı tercih ederler (daha bağımsız).

Bu çalışmayla ilgili bilim insanları, hayvanların öz algılamalarına ek olarak, insanlar ve evcil hayvanları arasında karakterin “bulaşıcı” olduğunu açıkladı. Örneğin, sosyalleşmeyi tercih eden bir yapımız varsa, köpeklere daha benzer yapıdayız demektir. Bu yüzden evde köpek beslemeyi tercih ederiz. Diğer yandan, yalnızlığı ve tek başınalığı seviyorsak, evcil hayvan olarak kedileri tercih ederiz.

Köpekler daha çok ilgi ister ve bakımı daha pahalıya mal olur. Gürültücü oldukları kadar ev halkına karşı aşırı korumacı yaklaşırlar ve çok sadıktırlar. Diğer yandan kediler daha bağımsızdırlar, daha az ilgi isterler ve günün çoğunluğunu çalışarak geçiren kişiler için oldukça ideal hayvanlardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.