Leopar Gekosu: Bakımı Ve Yetiştirilmesi

Çarpıcı desenleri sayesinde leopar gekoları dünyada en kolay tanınan türlerdendir. Az bakım gerektiren bu hayvanlarla ilgilenmek çok kolaydır. 
Leopar Gekosu: Bakımı Ve Yetiştirilmesi

Son Güncelleme: 06 Aralık, 2019

Egzotik hayvanları evcil hayvan olarak beslemek günden güne daha popüler hale geliyor. İlginç ve göz alıcı sürüngenlerden hoşlanan biriyseniz, kertenkele cinsi leopar gekosu tam size göre.

Geko, bakımı en kolay sürüngenlerden biri. Birkaç ipucu ve tavsiye ile gekonuzun sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Ancak leopar gekolarının gececi varlıklar olduğunu ve gün içinde neredeyse hiç hareket etmeyeceklerini unutmamanız önemli.

Öte yandan leopar gekosu yetiştirmeyi düşünüyorsanız, her şeyin sorunsuz gittiğinden ve yavru gekonuzun güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyüdüğünden emin olmak için aklınızda tutmanız gereken belli şeyler var.

Leopar gekosu: Yetiştirmesi ve bakımı

Leopar gekosu, 6 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşan ve 20 yıla kadar yaşayabilen küçük bir kertenkeledir. İlk adım erkek gekonun teraryumuna dişi bir geko koymaktır. İkisinin de çiftleşme dönemiyse, hızla kur yapma ritüellerine başlayacaklardır.

leopar gekosu

Erkek leopar gekosu, dişi leopar gekosunu etkilemek için kuyruğunu hızla sallayacaktır. Hatta dişi gekoyu ısırabilir. Dişi, erkeğin ilerlemesi için açık olduğunu gösterdiğinde, erkek ilişkiye girmeye başlayacaktır.

Çiftleşme genellikle başarılıdır. Yaklaşık 21 gün geçtiğinde dişi geko, her birinde maksimum üç yumurta bulunan, en fazla dört yumurta kümesi üretecektir.

Dişi gekonun kendini rahat hissetmesine yardımcı olmak için uzmanlar, teraryuma ekstra bir kat nemli hindistan cevizi lifi tabakası eklenmesini tavsiye ederler. Bu, yumurtaları güvende tutmaya da yardımcı olacaktır.

Dişi tüm yumurtalarını yumurtladığında, iki seçeneğiniz vardır: Yumurtaları teraryumda tutmak ve oradaki nemi ve sıcaklığı kontrol etmek veya yumurtaları oradan almak ve bir kuluçka makinesinin içine yerleştirmek. İkinci seçeneği tercih etmenizi öneririz.

Bunu önermemizin birinci sebebi dişi leopar gekosunun yavrularına bakmamasıdır. İkinci neden ise yumurtadan çıktıklarında ebeveynlerin bazen yavrularını yemeleridir.

Teraryumlar

Leopar gekolarınızın büyümesini ve daha doğal bir ortamda yaşamalarını istiyorsanız, nemi en az yüzde 70 seviyesinde tutmanız gerekir. Boyları sadece 25.4 santimetreyken büyük bir teraryuma ihtiyaçları yoktur. Ancak teraryumun koşulları her zaman uygun olmalıdır.

En az 50.8 santimetre genişliğinde cam bir teraryum seçmek en iyisidir. Zamanlarının büyük çoğunluğunu yerde geçirdikleri için teraryumun çok yüksek olması gerekmez. Ayrıca bir de gün içinde saklanabilecekleri bir mağaraya veya alçak bir bitki örtüsüne ihtiyaçları olacaktır.

leopar gekosu kumda

Alt tabaka olarak en ideal tercih kumdur. Ancak pek çok evcil hayvan dükkanında temizlemesi daha kolay olan başka uygun materyaller de satılır. Dökülme dönemi geldiğinde bitkiler ve kütükler gekonuza yardımcı olabilir. Ayrıca onun ek bir sığınağa sahip olmasını sağlayacaklardır.

Işıklandırmaya gelince, leopar gekoları diğer kertenkeleler gibi UV ışığına ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle gün içinde ne tür bir ışıklandırmaya sahip olduklarının önemi yoktur. Ancak nokturnal oldukları için geceleri ışıklandırmaya ihtiyaç duyarlar. Lamba, ay ışığına benzeyen soğuk ve loş bir ışık yaymalıdır.

Leopar gekosu için en iyi sıcaklık 27.77 derecedir ancak 23.88 derece ile 31.66 derece arası sıcaklıklarda da rahatça yaşayabilirler. En iyisi teraryumun bir tarafına bir ısıtıcı yerleştirmek ve böylece farklı ısıya sahip iki ayrı alan oluşturmaktır. Böylece hangi alanda oturmak istediğini kendisi seçebilecektir.

Tavsiyelerimize uyun. Böylece leopar gekonuz uzun, mutlu ve stressiz bir yaşam sürecektir. Ayrıca siz de bu harika ve büyüleyici hayvanlarla beraber yaşamanın keyfini yıllarca yaşamış olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tienda animal. David Briz. Cuidados y mantenimiento del gecko leopardo. Sacado de: tiendanimal.es/articulos/cuidados-y-mantenimiento-del-gecko-leopardo/
  • Web consultas. Salud y reproducción del gecko leopardo. Diana Oliver. 2016. Sacado de webconsultas.com/mascotas/animales-exoticos/salud-y-reproduccion-del-gecko-leopardo
  • Kiwoko Mundo animal. Aprende todo lo que necesitas saber para cuidar del Gecko leopardo. 2010. Sacado de: kiwoko.com/blogmundoanimal/gecko-leopardo-una-lagarto-peculiar/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.