Evcil Hayvan Olarak Bir Sürüngen Almadan Önce Düşünülmesi Gerekenler

16 Mart 2020
Bir evcil hayvan olarak sürüngen seçerken, önceden iyi bilgilendirilmek önemlidir... Sadece genel olarak sürüngenler hakkında değil, sizin alacağınız tür hakkında da bilgiye sahip olmalısınız.

Bir sürüngeni evcil hayvan olarak seçmeden önce, bu hayvan dostlarımızın spesifik ihtiyaçlarının neler olduğunu iyice anlamanız önemlidir. Bir sürüngen sahibi olmak, bir kediye, köpeğe veya herhangi bir memeliye bakmaktan daha farklıdır. Bu yüzden diğer hayvanların bakımında “akıl yürüterek” yaptığınız bazı şeyler, sürüngen için geçerli olmayabilir.

Öncelikle sürüngenlerin davranışlarını ve ihtiyaçlarını ve bunların bizimkilerden tamamen farklı olduğunu iyice anlamalısınız. Bu yüzden, başlangıç seviyesindeki kişiler için, onları hayatta tutmak oldukça zor olabilir.

Bir sürüngeni evcil hayvan olarak kabul etmeden önce, ona gerçekten uygun bakımı vermeye hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Onu, yetkili bir kişiden almak da önemlidir. İşte evinize bir sürüngen getirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler:

Sürüngen Evcil Hayvan Dostunuz için Veteriner Bulmak 

Bütün sürüngenlerin egzotik hayvan kategorisine girdiğini bilmelisiniz. Bu sebepten ötürü sürüngenler, bölgenizdeki veterinerinizin düzenli bir şekilde bakabileceği hayvanlar değildir.

Evcil Hayvan Dostunuz için İyi Bir Ev Hazırlamak

Hayvanın yaşam alanı, kafes ile aynı şey değildir. Hayvan dostunuzu bir yerden bir yere götürürken kafes kullanmak isteyebilirsiniz, fakat kendi evi onun yaşam alanıdır. Kafes, onun evde koşturmasını engelleyecektir. Yaşam alanı ise onun hayatta kalması için her şeye sahiptir. Başka türlü ifade edecek olursak, yaşam alanı ona besin, su, sığınak, ısı kaynağı ve bir çeşit “çevre” sağlamalıdır.

evcil hayvan

Kaynak: İlaç ve Cerrahi Alanında Chitty J. Konuları: Kuşların ve Sürüngenlerin Hospitalizasyonu (Chitty J. Topics in Medicine and Surgery: Hospitalization of Birds and Reptiles)

Sıcaklık ve Nem Gereklilikleri

Sürüngenler soğukkanlı canlılardır. Bu yüzden yaşam alanlarında bir ısı kaynağına ihtiyaç duyacaklardır. Bunun için bir ısıtıcı kullanılabilir.

Isıtıcınızın, edinmeyi düşündüğünüz sürüngen türüne uygun sıcaklıkta olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca dahası, sene içinde sıcaklığı mevsime göre ayarlamanız gerekebilir. Ek olarak, evcil hayvan dostunuzun ne kadar neme ihtiyacı olduğunu da bilmelisiniz. Aynı şekilde, sürüngen dostunuzu eve getirmeden önce buna uygun ekipmanı eve almış olmalısınız.

Hastalıkların Yayılma Riskini Önleme

Çoğu bölgede, zehirli sürüngenleri evcil hayvan olarak almak yasaktır, bazı bölgelerde ve ülkelerde de bunun için bir izin gerekir. Yasal olsun olmasın, sürüngenlerin diğer sürüngenlere ve insanlara hastalık bulaştırabileceğini unutmayın. Salmonella gibi bakteriyel patojenlerin bulaşması çok yaygındır. Bu yüzden, evcil hayvan dostunuza ve ailenize iyi bakmak için uygun hijyen seviyesini sağlamanız çok önemlidir.

Sürüngenlerin Biyolojisi Hakkında Temel Bilgileri Edinmek

Doğada, birçok sürüngen ve amfibi, soğuk iklimlerin neden olduğu bir kış uykusuna yatma sürecinden geçer. Bu süreç olumsuz koşullarda hayatta kalabilmek ile yakından ilişkilidir.

Eğer evcil hayvanınızı çiftleştirmeyi planlıyorsanız, uzmanlar genelde bunu kış uykusu sürecinde yapmanızı önerir. Ev ortamında kış uykusunu yönetmek çok zor ve kompleks olabilir. Bunu da aklınızda tutarak, hayvan dostunuzun biyolojisi hakkında temel bilgilere sahip olmanız önemlidir.

Sürüngeninizin Beslenme Alışkanlıklarını Anlamak

Bu, ilk defa sürüngen bir hayvan edinecek kişiler için çok kritik bir noktadır. Sürüngenler, beslenme ve yeme alışkanlıkları konusunda çok spesifik şeylere ihtiyaç duyarlar ve bütün herkes bununla uğraşmaktan pek hoşlanmaz.

kurbağa yiyen yılan

Yani, bir sürüngen sahibi olmak, diğer küçük canlı hayvanları sürüngeniniz için bir besin haline getirmeniz anlamına gelmektedir. Protein tozu vererek de daha besleyici bir hale getirebilirsiniz. Son olarak da kadavraları temizlemelisiniz. Bu, sürüngen sahibi olmanın kaçınılmaz bir parçasıdır.

Sürüngeninizi beslemek için güvenilir bir av kaynağınız olduğundan emin olun. Dahası, hangi türün ne kadar ve ne sıklıkta yediği konusunda kendinizi eğitmelisiniz. Sürüngenler için bu konuda genel geçer bir kural yoktur, çünkü bütün türlerin ihtiyacı birbirinden farklıdır.

Kafesteyken, çoğu yılanın fare ve sıçanlardan mutlu olacağını bilmek ilginçtir. Kertenkele gibi diğer türler böcekleri yer. Fakat sakallı ejder sadece böcekleri değil aynı zamanda meyve ve sebze de yer. Katı bir otçul olan bazı yeşil iguana türleri de vardır.

  • Warwick, C., Lambiris, A. J., Westwood, D., & Steedman, C. (2001). Reptile-related salmonellosis. Journal of the Royal Society of Medicine, 94(3), 124-126.
  • Warwick, C., Arena, P., Lindley, S., Jessop, M., & Steedman, C. (2013). Assessing reptile welfare using behavioural criteria. In Practice, 35(3), 123-131.