Hangi Hayvan Dostlarımız Evcil Olabilir, Hangileri Olamaz?

Bazı hayvanlar evcil olabilir, bazıları da olmamalıdır.
Hangi Hayvan Dostlarımız Evcil Olabilir, Hangileri Olamaz?

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2020

Konu hayvan dostlarımız olduğunda, kediler ve köpekler evcil olarak en başta seçilenler olsa da, başka seçenekler de vardır. Balık, kuş, bazı sürüngenler ve kemirgenler bunlardan bazılarıdır. Fakat bazı insanlar belki moda olduğu için, belki de hobi haline getirmek için egzotik hayvanları tercih ediyor. Bunun üzerine milyon dolarlık bir soru ortaya çıkıyor, hangi hayvanlar evcil olabilir, hangileri olamaz?

Hangi Hayvan Dostlarımız Evcil Olabilir?

hayvan dostlarımız

En temelden başlayalım. Evcil hayvanlar -çiftlik hayvanları veya evimizdeki dostlarımız- yaşadıkları ev ortamına uyum sağlamış hayvanlardır. Diğer bir yandan, vahşi hayvanların evde yaşayabilmeleri için doğal koşullarını evde yaratmanız gerekir. Bazen insanlar evcil hayvanları mantıksız bir şekilde seçer ve bunun da beklenmeyen sonuçları olabilir.

Hangi hayvanların evcil olabileceğini ve hangilerinin olamayacağını belirleyen net veya kesin bir kanun yoktur. Bu nedenle, yasal boşlukların veya çelişkilerin oluşmaması için birçok hayvan hakları derneği, yetkililerden evlerde yaşayabilecek türlerin bir listesini oluşturmalarını istiyor. Durum ne olursa olsun, egzotik türlerin neslinin tükenme tehlikesi altında olmaması, saldırgan veya potansiyel tehlikeli olarak görülmemesi önemlidir.

Bazı insanlar evcil hayvan olarak “egzotik” vahşi hayvanları tercih eder. Aslında, bu hayvanların hepsi evcil olarak alınamaz.

Hayvan Dostlarımız: İnsanların Alışkanlığı…

İnsanların genellikle çevrelerindeki her şeyi kontrol etmek gibi bir tutkusu vardır, bu bazen gösteriş ve varlığını gösterme isteği de olabilir. Tarih boyunca, ünlü ve güçlü insanlar sık sık alışılmadık hayvanları evcilleştirmiş ve onlarla gösteriş yapmıştır.

Salvador Dalí bu konu ile ilgili iyi bir örnektir. Bu sanatsal dahinin her zaman ilginç alışkanlıkları vardı. Bazı insanlar bu alışkanlıkları kutlamış, hatta taklit etmiştir.

60’ların sonunda, Dalí evcil hayvan olarak bir karıncayiyen seçtiBu zavallı hayvanla Paris metrosundan çıkarken çekilen fotoğrafı çok yayıldı. Bu, aynı zamanda yüksek Fransız sosyetesinin onu taklit etmesine sebep oldu. Bu nedenle, karıncayiyenler o dönemde gösteriş sebebi olarak evcil hayvan haline geldi. Ayrıca, karıncayiyenden önce, sanatçının Babu isminde bir oselosu vardı.

Günümüzde, evcil hayvan olarak kaplanlar, kangurular, boa yılanları, aslanlar, kokarcalar veya farklı maymun türlerini seçen ünlüler hakkındaki haberler duymaya devam ediyoruz. İnsanlar da onları taklit etmek istiyor.

Bazen, başarılı bir film de egzotik hayvanları popüler hale getirebiliyor. Bunun sonucu olarak insanlar da bu hayvanı evcil hayvanı olarak seçmek istiyor. Maalesef, çoğu insan da bu hareketlerinin doğuracağı sonuçları düşünmüyor.

Evcilleştirilen Egzotik Hayvanlar Terk Ediliyor

Genelde olan, bu hayvanlar büyüdüklerinde onları alanlar tarafından ilk başta düşündükleri kadar tatlı ve bakılabilir bulunmuyor. Sorumsuz sahipler, evcil hayvan olma talihsizliğini yaşayan bu masum yaratıkları genelde terk ediyor.

Bu hayvanların bazıları aslında bu şekilde ölüme terk ediliyor. Bunun sebebi de, evde bakılarak hayatta kalma becerileri geliştirememelerinden ve doğal yaşam alanlarından uzakta kalmalarından kaynaklanıyor.

Ancak, bu yeni yaşam alanına uyum sağlamayı becerenler ve az sayıda yırtıcı hayvanlar kolayca yayılıyor. Bu şekilde de aslında zararlı bir hale geliyorlar ve ekosistemdeki diğer türler için bir tehdit oluşturuyorlar.

Örneğin Florida kaplumbağaları, rakunlar veya Vietnam domuzları için bu durum geçerlidir. İnsanlar sık sık bu domuzları şehir merkezlerinin yakınında görüyorlar ve hatta bazıları onları yaban domuzu ile çiftleştiriyor.

Neden Bazı Hayvanlar Evcil Olamaz?

vahşi bir tür

O zaman, hangi hayvanların evcil olabileceğini nasıl bileceğiz? Basitçe, vahşi hayvan olarak görülen hiçbir hayvan, asla evcil hayvan olarak seçilmemelidir. Bunun çeşitli sebepleri vardır:

  • Onları kendi yaşam alanlarından başka bir ortamda yetiştirmek çok acımasız bir şeydir.
  • Bu hayvanları satın almak, nesli tükenmekte olan türlerin avlanmasına ve kaçakçılığa katkıda bulunur.
  • Hastalık yayarlar: kuzu, salmonelloz, psitakoz vs.
  • Bu hayvanlar özellikle yetişkinliğe eriştiğinde, bir aile üyesine saldırabilir.
  • Önemsememeniz veya edinme zorluğu sebebi ile, sağlayamayacağınız spesifik gıdalara ihtiyaç duyarlar. Bu da ciddi sonuçları olan besinsel eksikliklere sebep olur.
  • Onları, öğrenmeleri ve hayatta kalmaları için gerekli olan, kendi türleriyle bir arada yaşamaktan mahrum edersiniz.
  • Doğal ortamlarından uzak olmaları depresyon ve hastalığa neden olabilir. Ayrıca sebepsiz ölüme de neden olabilirsiniz.

Ayrıca, iyi bir eve sahip olmayan birçok kedi ve köpek varken, neden bir hayvanı doğal ortamından ayırasınız ki? İlginizi çekebilir ...

Dünyanın En İlginç Hayvanları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Dünyanın En İlginç Hayvanları

Günümüzde sıra dışı görünüme sahip birçok hayvan bulunuyor. İnsanların gezegende yaşayan tüm hayvan türlerinin yalnızca yarısını bildiğini biliyor ...