Ev Kaplumbağalarında Sık Görülen Sağlık Sorunları

Günümüzde en popüler evcil hayvanlardan biri olduklarından, ev kaplumbağalarının en yaygın sağlık sorunlarını bilmek çok önemlidir.
Ev Kaplumbağalarında Sık Görülen Sağlık Sorunları
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaplumbağa popüler bir egzotik evcil hayvandır. Küçüktür ve bakımı kolaydır ve bazı insanlar onları kediler ve köpekler yerine evcil hayvan olarak seçmektedir. Onlara nasıl bakılacağına dair bilgi birikimi artmaktadır, ancak ev kaplumbağalarında en yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Ev Kaplumbağalarında Sık Görülen 3 Sağlık Sorunu

A Vitamini Eksikliği

Mukoza zarlarını ve derilerini iyi durumda tutmak için A vitamini gereklidir. Vücutta sentezlenemez ve bu nedenle beslenmeye dahil edilmesi gerekir.

Semptomlar

A vitamini eksikliği olan kaplumbağaların kabarık, iltihaplı ve şişmiş gözleri vardır, göz çevresindeki derileri daha kalındır ve bazen de çapaklı gözleri olabilir. Genellikle kornea o kadar parlak değildir ve matlaşır. Ayrıca, genel işlevler kötüleşir. Yani, kaplumbağa uyuşuk görünÜr, iştahını kaybeder ve kilo verir.

Semptomlar bakteriyel konjonktivit veya kornea ülseri gibi diğer hastalıklara benzer. Aralarındaki farkı anlayabilmek için bir veteriner tamamlayıcı testler yapacaktır.

Teşhis ve Tedavi

Her iki haftada bir A vitamini enjeksiyonlarına olumlu bir yanıt olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca göz semptomlarını, gözü temizleyerek ve merhem uygulayarak tedavi etmeniz gerekir.

Son olarak, diyetini değiştirmek önemlidir. Kaplumbağaların belirli bir diyete ihtiyacı vardır. A vitamini ile zenginleştirilmiş özel bir yem yiyebilirler veya daha zor olsa da sıkı bir doğal diyet izlemeleri gerekir.

Etobur ise, kaplumbağanızı haftada bir kez ciğer ile besleyin. Eğer bir otobursa, kırmızı, turuncu ve sarı meyve ve sebzelere ihtiyaç duyar.

otobur ev kaplumbağaları

Kulak enfeksiyonu

Kaplumbağaların kulak enfeksiyonu geçirmesinin nedenleri çeşitlidir:

  • İmmünsüpresyona neden olan yetersiz kış uykusu
  • Ağız enfeksiyonları veya farenjit
  • Kulak çevresindeki yumrular
  • A Vitamini Eksikliği

Normalde düşük vitaminli bir diyet özellikle etçil türlerde yetersizdir.

Semptomlar

enfeksiyon yaşayan kaplumbağa
Kaynak: DiagnosticoVeterinario.com

İlk olarak, kulak zarının etrafındaki alan büyümüş görünür, başın bir tarafında ya da her ikisi de etkilenirse başın her iki tarafında birer yumru oluşturur. Sertleşir ve ısısı artar.

Kaplumbağanın ağzını açıp yumruyu sıktığınızda, irin benzeri bir sıvı ortaya çıkar. Bunu bilerek, bu ve olası bir tümör arasında ayrım yapabilmeliyiz.

İkincisi, kaplumbağa uyuşuk görünecek ve iştahsız olacaktır.

Teşhis ve Tedavi

Teşhis etmek adına, enfekte olup olmadıklarını görmek için orta ve iç kulağı değerlendirecek bir kan testi ve bir röntgen gerekecektir. Teşhis edildikten sonra, apsenin alınması için ameliyat olacak ve 10 gün boyunca bir antibiyotik kürüne ihtiyaç duyacak.

Kloacal prolapslar ev kaplumbağalarında en sık görülen sağlık sorunlarından biridir

Kloakal prolapslar sürüngenlerde nispeten sık görülen hastalıklardır. Bunun birkaç nedeni vardır:

  • Kalsiyum eksikliği
  • Mide ve bağırsak iltihabı
  • Yüksek fosfat seviyeleri
  • Bağırsak parazitleri
  • Yabancı cisimlerin varlığı

Bu nedenle, teşhis edilmesi için dışkı analizi gibi ek testlere ihtiyaç vardır. Bir prolapsus durumunda bunlar gerçekleştirilemez. Bu nedenle semptomları ve kendi kendilerine nasıl çözdüklerini gözlemlemeniz gerekir.

Semptomlar

İlk olarak, deliğin dışında kloka bulabilirsiniz, bunlar genellikle iltihaplanır ve şişer. Bu, kaplumbağaların iştahlarını kaybetmelerine ve rahatsız hissetmelerine neden olur. Ayrıca dışkılamada sorun yaşayacak ve kötü bir durumda olacaktır.

veteriner kontrolü

Tedavi

Enflamasyonu azaltmak için buz kompresi uygulamak, bunu tedavi etmenin ilk adımıdır. Enflamasyon azalır azalmaz, kaplumbağa hala uykudayken veteriner anüsten prolapsusu tekrar başlatabilir. Kloakaları iyi yağlamak ve tekrar olmasını önlemek için birkaç nokta koymak zorundadırlar.

Son Düşünceler

Çeşitli hastalıklar ev kaplumbağalarının sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle, bu hastalıkların ne olduklarını ve ilk semptomlarını bilmek önemlidir. Tabii ki, en iyi şey, kaplumbağınıza iyi bakmak için iyi bir önleme stratejisine sahip olmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Valls Badía X, Vergués Bueno J. Casos clínicos de animales exóticos. Servet.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.