Köpeklerden Vejeteryan Olur mu?

Veganizm ve vejeteryanizm dünya çapında gitgide popüler hale gelmektedir. Ancak, doğuştan etçil olan köpeklerimizi vejeteryan yapmamız ne kadar doğudur?
Köpeklerden Vejeteryan Olur mu?

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2019

Vegan ya da vejeteryansanız, bunun beslenme şeklinin de ötesinde olduğunu, bir yaşam stili olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden köpeğinizin de aynı şekilde yaşamasını istiyor olabilirsiniz. Ancak, hayvanların insanlarla aynı olmadığını ve farklı besin değerlerine ihtiyaç duyduklarını bilmeniz gerekir. Bu yüzden, köpeğinizin vejeteryan olup olamayacağını öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

Bunu düşünen tek kişi siz değilsiniz. Birleşik Krallık’ta bildiğimiz kadarıyla yaklaşık 50.000  ve Amerika’da bunun iki katı kadar vejeteryan köpek yaşamaktadır.

Vejeteryanlık köpekler için uygun mudur?

bahçede elma yiyen vejeteryan köpekler

Vejeteryan köpeklerin sayısı, vejeteryan sahiplerin sayısıyla bağlantılıdır. Çünkü vejeteryanlık, ahlaki ilkelere bağlı bir yaşam tarzıdır; bu yüzden köpeklerinin de aynı şekilde yaşamasını istemeleri çok da şaşırtıcı değildir.

Vejeteryanların en çok bulunduğu yerler ABD ve birçok Avrupa ülkesidir. Bu ülkelerde vejeteryan köpeklerin sayısı da bir o kadar fazladır. Peki insanlar bir köpeği vejetaryen yaparak tam olarak ne elde ediyorlar? Onları insanlaştırıyorlar mı?

Bir köpeği vejeteryan yaparak insanlaştırmak mümkün müdür?

Pek çok uzman, idealleri olan köpek sahiplerinin, genellikle evcil hayvanlarını, ihtiyaçları ile örtüşmeyen bir dünya görüşüne ayak uydurmaya zorladıklarını savunmaktadır. Madrid Complutense Üniversitesi Veterinerlik Bilimi Fakültesi profesörü Roberto Elices’e göre:

“Evcil hayvan sahipleri, hayvanlarının beslenme şekillerine kendi hayat görüşlerini ve arzularını dahil etmek gibi bir eğilime sahiptir. Bu durum, çoğunlukla hayvanlarının gerçek ihtiyaçlarını g öz ardı etmelerine sebep olmaktadır.”

Ayrıca bakınız: Köpeğiniz İçin Ev Yapımı Beslenme İlgili İpuçları

Veterinerin önerilerini dikkate almak

Köpeğinizi vejeteryan yapmadan önce mutlaka veterinere başvurun.

Uzmanlar, vejeteryanlığın henüz köpek sağlığı üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisinin olmadığını söylemektedir. Aynı zamanda, hiçbir sorun yaşamayan birçok örnek duruma işaret ederek, vejeteryan beslenme şeklinin zararsız olduğunu da savunmaktadırlar. Tabii ki, bu durum köpeğiniz için en doğru kararın bu olduğu anlamına gelmemektedir.

Köpeğinizin vejeteryan olmasını istiyorsanız, sağlığı için tüm gerekli vitamin ve besin maddelerini de sağlamanız gerekir.

Peki, köpeğiniz için en iyi diyet şeklinin hangisi olduğunu nasıl bileceksiniz? Daha önce de söylediğimiz gibi, veterinere danışmalısınız. Veterineriniz köpeğiniz için uygun olan listesi hazırladıktan sonra, önemli negatif değişiklikleri izlemek için köpeğinizin sağlığını yakından gözlemlerler.

buzdolabı önünde uzanan köpek

Köpeğiniz vejeteryan olabilir mi?

ANFAAC derneğinde danışman olarak çalışan Alfonso de Las Heras, “sebze temelli bir diyetin yarattığı besinsel boşlukları tamamladığınız sürece, köpeğinize vejeteryan diyet uygulayabilirsiniz” demektedir.

Yani, kısaca cevabımız evet. Ancak, bu durum köpeğinizin sağlık durumuna, yaşına ve bir sorun olmadığını teyit eden veterinerinizin sözlerine bağlıdır.

Evcil hayvanınızın hayatını tehlikeye atacak hiçbir şey yapmayın. Her zaman veterinere danışın ve köpeğinizin dengeli bir beslenme şekline sahip olması için gerekirse fazladan para ödemeye hazır olun.

Köpeğinizin vejeteryan olmasını mı istiyorsunuz? Bu tavsiyelerimizi uygularsanız, köpeğiniz daha güçlü, sağlıklı ve mutlu olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.