Hayvanlar İçin Göz Muayeneleri

Hayvanlar için göz muayeneleri şu an oldukça revaçta. Bu iyi bir haber çünkü birçok hayvan, ciddi görme problemleri yaşamaktadır.
Hayvanlar İçin Göz Muayeneleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvanlar da göz doktorlarına gidebilirler. Kedi ve köpeklerde konjunktivit, katarakt ve glokom gibi hastalıklar belirebileceği için yapılan göz muayeneleri, hayvanların sağlığı açısından gereklidir.

Hayvanlar için göz muayeneleri günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Bu durum, Dalmaçyalı gibi göz problemleri yaşamaya meyilli ırklar için oldukça iyi bir haberdir.

Hayvanlar için göz muayeneleri ve bunların önemi hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Göz Muayenesi Nasıl Olur?

Göz muayenesi testi, göz problemlerini belirlemek için yapılan birtakım testlere verilen isimdir. Kısacası, gözlerin durumunun ve görme yetisinin kontrol edilmesidir.

Görme yetisi ışık testleri, el hareketleri ve diğer nesnelerin kullanımıyla ölçülebilir. Bu şekilde veteriner, hayvanın uyaranlara doğru cevap verip vermediğini ya da görme yetisini kaybedip kaybetmediğini kontrol edebilir.

adamın omzundaki kuş

Göz kontrolü sırasında; gözlerde akıntı var mı, göz lensleri ne durumda ve göz içi basıncı normal mi gibi birçok duruma dikkat edilmektedir. Gördüğünüz gibi, oldukça derin ve detaylı bir incelemedir.

Hayvanlar İçin Detaylı Göz Muayeneleri

Hayvanlar için göz muayeneleri oldukça karmaşıktır. Göz kapaklarıyla ilgili herhangi bir sorun, sarkma, trikiyaz, blefarit, tümör vb. gibi durumlar incelenmektedir. Tüm bu durumlar, köpeğinizin görme yetisini ve sağlığını etkilemektedir.

Göz kapakları, herhangi bir ülser belirtisi için dikkatlice incelenmektedir. Daha sonra iris, göz merceği, kornea ve göz sıvısı gibi göz çukurunun kendisi incelenmektedir.

Bunların hepsi önemli tek bir etkene bağlıdır: düzgün bakım yapılması.

Hayvanlar çeşit çeşit göz hastalıklarına yakalanabilir. Ayrıca göz yaralanmalarına da müsaittirler. Bu sebeple, hayvanlar için göz muayeneleri önemlidir ve göz ardı edilmemelidir.

Göz Muayenesi Yapmak İçin Nedenler

Genelde, kedinizi veya köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde veteriner rutin bir check-up yapar. Ancak, bazı durumlarda veterinere direkt göz muayenesi için gitmeniz gerekebilir.

göz enfeksiyonu

Örneğin, hayvanınızın göz çevresinde herhangi bir leke, iltihap ya da anormal bir görüntü fark ederseniz doğrudan veterinere gitmeniz gerekir.

Hayvanınız acı içerisinde görünüyor ya da sürekli gözlerini kaşıyorsa mutlaka muayene ettirmelisiniz.

Aynı şekilde, evcil hayvanınızın görme problemleri yaşadığını ya da gözlerinde yara oluştuğunu düşünüyorsanız veterinere gidiniz.

Eğer hayvanınızı her gün yakından incelerseniz, bir şeylerin yolunda gitmediğini önceden fark edersiniz.

Gözlerde Zedelenme Sandığınızdan Daha Yaygın

Göz kapaklarında yanıklar, çürükler, sarkmalar, kornea sorunları ve yaralanmalar oldukça yaygındır. Bunların hepsi, evcil hayvanınızın her an başına gelebilecek klinik sorunlardır.

Başka hayvanların sebep olduğu çizikler, taşla veya zehirli madde ile temas gibi durumlar, göz yaralanmasına sebep olabilir.

Böyle bir durumda, bu bölgeye köpekler için geliştirilen göz damlalarından damlatabilirsiniz. Ancak, hasarın tam olarak anlaşılabilmesi için köpeğin bir veteriner kontrolünden geçmesi şarttır.

Sahipleri tarafından sürekli kontrol edildikleri için hayatları kurtulan birçok hayvan mevcuttur.

kafasını koyan köpek

Ayrıca, göz muayeneleri diyabetin bir belirtisi olan glokom gibi hastalıkların belirlenmesinde de yararlı olmaktadır. Bu yüzden, göz muayenesi yaptırmanız sadece hayvanın göz sağlığını değil genel sağlığını da etkileyecektir.

Köpeğinizin Gözünde Yara Varsa Ne Yapmalısınız?

İlk olarak, veterinere danışmadan bir tedavi yöntemi seçmeyin. Bu yüzden, önce köpeğinizi veterinere götürün.

Diğer önemli nokta ise tedbirdir. Problemleri oluşmadan önce engellemek istiyorsanız, evcil hayvanınızı yakından incelemelisiniz. Göz yaralanmalarının ya da hastalıklarının erken belirtilerinden bir tanesi, gözlerin aşırı dolmasıdır. 

Alınması gereken en iyi tedbir hijyendir.

Diğer şeylerin yanı sıra, evcil hayvanınızın gözleri etrafındaki tüyleri de kesmelisiniz. Bu tüylere yapışan kir ve diğer şeyler, hem kedinizin hem de köpeğinizin göz sağlığı için risk oluşturmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.