Köpeğinize Antibiyotik Vermek Yararlı mıdır?

Köpeğinize antibiyotik vermek kusmaya, ishale ve zehirlenmeye kadar birçok şeye sebep olabilir, bu yüzden veterinere danışmanızı öneririz.
Köpeğinize Antibiyotik Vermek Yararlı mıdır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Antibiyotikler, çoğunlukla bakterilerin sebep oldukları hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Farklı enfeksiyonları kontrol altına almak ve öldürmek için kullanılabilecek birçok çeşit antibiyotik bulunmaktadır.

Bu yazımızda evcil hayvanınıza antibiyotik vermek hakkında birkaç ipucu paylaşacağız. Ayrıca, bu tür ilaçların kullanımında almanız gereken önlemleri de açıklayacağız.

Antibiyotikler vücutta nasıl işler?

Antibiyotik olarak bilinen ilaçlar, hastanın vücudunda kimyasal etkileşimlere yol açtıkları için terapötik etkili ilaçlardır. Bahsettiğimiz üzere antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için geliştirilmiştir.

İlaçların kimyasal etkisi, hastalığı tetikleyen veya tamamen ortadan kaldıran bakterilerin üremesini kontrol altına almaya çalışır. Bu nedenle, bu ilaçlar virüs veya mantar gibi diğer mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıklarla savaşmada o kadar da etkili değildirler.

Seçici antibiyotikler ve geniş spektrumlu antibiyotikler

Mevcut antibiyotiklerin geniş bir çoğunluğu genelde iki ana gruba ayrılır. Bu gruplar vücuttaki etkiye bağlıdır: seçici antibiyotikler ve geniş spektrumlu antibiyotikler.

  • Seçici antibiyotikler: Sadece belirli bakterilere karşı etkilidir. Bu yüzden etkisi seçicidir ve genelde belirli bakterilerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  • Geniş spektrumlu antibiyotikler: Bu ilaçlar çok çeşitli bakterilere etki eder. Etkileri geniştir. Bu sebeple, bu ilaçlar birden fazla bakteri türü ile ilişkili olabilecek hastalıkların tedavisinde kullanılır.
antibiyotik vermek

Bir antibiyotiğin paketine bakarsanız, bakterilere etki eden ana maddeyi tanımlayabilirsiniz. Ancak, genelde ilaçların antibiyotik etkisini arttıran başka kimyasal bileşenler de sıklıkla eklenmektedir.

Bir örnek olarak; piyasadaki birçok antibiyotikte genellikle klavulanik asitin yanında amoksisilin eklenir. Klavulanik asit antibiyotik olmamasına rağmen, amoksisilinin etkisini arttıran ve tedaviyi geliştiren bir içeriktir.

Köpeğinize ne zaman antibiyotik vermelisiniz?

Size daha önceden sağlamış olduğumuz bilgiye dayanarak, köpeğinizin bakteri kaynaklı bir hastalığı varsa antibiyotik tedavisine ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir antibiyotik vermeden önce hastalığın bakterilerden kaynakladığını doğrulamanız gerekir.

Sık sık insanlar viral hastalık belirtilerini bakteriyel olanlarla karıştırır. Bundan dolayı, köpeğinize antibiyotik vermeden önce veterinere gitmeniz sağlıklı olacaktır.

Buna ek olarak, hayvanlar kendilerine özgü bir organizması olan eşsiz canlılardır. Bu da her tedavinin her hayvanda işe yaramayacağı anlamına gelir. Sadece uzman bir doktor köpeğinizin belirtilerini doğrulayabilir ve tanı koyduktan sonra gereken uygun tedaviyi belirleyebilir.

Ayrıca, veteriner hekimler cerrahi müdahalelerden sonra da sıklıkla antibiyotik yazarlar. Bu, cilt lezyonlarının ya da yaralarının iyileşme sırasında enfeksiyon kapmasını önler.

bir kedi ve bir köpek tutan veteriner

Aynı şekilde, bazı kene, pire veya akar bulaşması durumunda köpeğinize antibiyotik vermeniz gerekebilir. Tüm bu ektoparazitlerden kurtulduğunuzda, ciltteki küçük lezyonların iyileşirken enfeksiyon kapmasını önlemeniz gerekecektir.

Neden köpeğinize kafanıza göre ilaç vermemelisiniz?

Ne yazık ki bazı sahipler, veterinere başvurmadan hayvanlarına ilaç vermektedirler. Ancak, bu şekildeki bir tedavi çok tehlikelidir ve ne insanlara ne de hayvanlara yapılmaması gerekmektedir.

Hem insanların hem de hayvanların kullanabileceği bazı antibiyotikler vardır. Ancak, insanların kullandığı her ilacı hayvanlar sindiremeyebilir veya tam tersi olabilir.

Buna ek olarak, ilaçların dozunu ve sıklığını her zaman veteriner belirlemelidir. Örneğin, veteriner hayvanın kilosunu ve sağlık durumunu göz önünde bulunduracaktır. Bu sayede etkili ve güvenli bir tedavi planı uygulayacaktır.

Evcil hayvanınıza çok fazla ya da yanlış antibiyotik vermek, istenmeyen birçok yan etkiye neden olabilir. Bunlar, kusma ve ishalden zehirlenmeye kadar değişebilir. İşte, evcil  hayvanınıza rastgele antibiyotik vermenin olası bazı riskleri:

Antibiyotik kullanarak güvenli bir tedavi uygulamak için ipuçları

  • Sadece veterinerin önerisi dahilinde antibiyotik kullanın.
  • Köpeğinizin hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için ona rahat, güvenli ve sıcak bir ortam sağlayın.
  • Antibiyotik kullanırken köpeğinizin bağırsak florasını dengelemesi için probiyotik kullanımı hakkında bir veterinere danışın.
  • Hayvanlarınıza yaşamları boyunca koruyucu ilaçlar sağlayın. Her altı ayda bir köpeğinizi veterinere götürün. Ayrıca, aşılarını ve anti paraziter ilaçlarını her zaman yaptırın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Unterer, S., Strohmeyer, K., Kruse, B. D., Sauter-Louis, C., & Hartmann, K. (2011). Treatment of Aseptic Dogs with Hemorrhagic Gastroenteritis with Amoxicillin/Clavulanic Acid: A Prospective Blinded Study. Journal of Veterinary Internal Medicine. https://doi.org/10.1111/j.1939-1676.2011.00765.x
  • Dear, J. D. (2014). Bacterial pneumonia in dogs and cats. Veterinary Clinics of North America – Small Animal Practice. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2013.09.003


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.