Dikkat! Veterinerdeki Yanlış Uygulamalar

Veterinerde yanlış bir uygulama yapıldığını düşünüyorsanız ne yapmalısınız? Tüm detaylar yazımızda.
Dikkat! Veterinerdeki Yanlış Uygulamalar

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2020

Hazırlıksız olmak, ihmalkarlık, deneyimsizlik, ihtiyatsızlık ya da veterinerdeki yanlış uygulamalar evcil hayvanınızın sağlığını etkileyebilir. Doğru profesyoneli seçmek, bir evcil hayvan sahiplenirken düşünülmesi gereken önemli konulardan bir tanesidir. Sahipten sonra, veteriner evcil hayvanın refahını düşünmesi gereken ikinci en önemli insan olmalıdır.

Evcil hayvanlarını incittiği için veterinerinden şikayetçi olan çok insanla karşılaşmayız.

Bizi tedavi eden doktorlarda olduğu gibi, veterinerler de deneyimsizlik ya da bilgi eksikliği gibi nedenlerden dolayı hatalar yapabilir. Hayvan kuruluşları, korumacı kuruluşlar vb. doğrudan ya da sosyal medya yoluyla çok fazla şikayet almaktadır.

Veterinerdeki yanlış uygulamalar

veterinerdeki yanlış uygulamalar

İlk olarak hiçbir veterinerin bilerek isteyerek bir hayvana zarar verme ya da ölümüne sebep olma gibi bir niyeti olmaz. Hastadan mümkün olan en iyi yanıtı alabilmek amacıyla en iyi bakımı sağlamayı hedeflerler.

En yaygın yanlış uygulamalar şunlardır:

  • Evcil hayvan sahibiyle eksik iletişim kurmak. Bu durum muhtemel teşhis, tedavi, komplikasyonlar, riskler ve uygulama ya da ilaçların yan etkilerinden kaynaklanır. Buna ayrıca eksik tedaviler, alternatif uygulamalar ve hayvanın sağlık durumu ile ilgili açık ve tam olmayan bir rapor da dahildir.
  • Bir tedavi etkili olmadığı zaman yeni teşhis koymak ve yeni bir uygulamaya başlamak gerekir.
  • Herhangi bir tıbbi, klinik ya da cerrahi işlemler için yeterli şekilde eğitim almamış bir kişinin bu işlemleri gerçekleştirmesi de bir yanlış uygulamadır.
  • Bir müdahale sırasında, tam bir klinik inceleme ve gerekli laboratuvar testlerinin yapılması gerekmektedir. Ameliyat öncesi incelemeler, pozitif sonuçları garanti etmek için de gereklidir.
  • Veterinerin yeteneklerini kanıtlayan yeterli belgenin olmaması. Bunların arasında tıbbi bir geçmişe sahip olmamak, anestezik geçmişin, sonuçların analizinin vb. belgelerin olmaması da dahildir.

Veterinerdeki yanlış uygulamalar karşısında nasıl davranılmalı?

Genelde bir hayvanın ölümü ya da ciddi bir yan etki gibi sonuçlardan sonra şikayetler başlar. Hemen şikayette bulunmak için acele etmeyin. İlk olarak değerlendirilmesi için hayvana yapılan işlemlerin geçmişi ile ilgili bir kopya rica edin. Daha sonrasında gerekli adımları atabilirsiniz.

Bakılması gereken şeylerden bir tanesi veterinerin tıbbi işlemleridir. Evcil hayvan kuaförleri ve günlük bakım servislerinin veteriner hizmetinden sayılmadığını unutmayın.

Veterinerin yanlış uygulamalarını doğrulamak için, evcil hayvan sahibinin mesleki etiğe aykırı olan davranışlara dair bir kanıt sunması gerekir. Belgeyi edindikten sonra, ilgili yetkiliye şikayette bulunabilirsiniz.

Yetkili kişi durumu kontrol ettikten sonra, ilgili kurumun belli bir süre için işlerini askıya almasını sözlü ya da yazılı olarak bildirmek gibi bazı yaptırımlar uygular. Bunların arasında durumun ciddiyetine bağlı olarak hayvan sahibine vereceği tazminatlar da dahildir.

Veterinerdeki yanlış uygulamaların istatistikleri

Sahiplerin yaptığı şikayetler arasında, çok azı veterinere yaptırım uygulamaktadır. Çoğu delil yetersizliğinden ya da sahibin sadece tazminat istediği için asılsız iddialarından dolayı reddedilmektedir.

Yapılan yaptırımların neredeyse yarısı ise ihmalkarlık, dikkatsizlik ya da cerrahi alandaki yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Ameliyat öncesinde, sırasında ya da sonrasında özellikle kısırlaştırma ya da ortopedik operasyonlarda sorun çıkabilir.

Veterinerdeki yanlış uygulamalardan kaçınmak için ipuçları

veterinerdeki köpek

  • Seçtiğiniz veteriner kliniğinin, evcil hayvanınıza bakabileceği kadar yeterli alana ve imkanlara sahip olduğundan emin olun.
  • Veteriner belgeli bir uzman olmalı ve yetkili merciiler tarafından gerekli lisansa sahip olmalı.
  • Uzmanın ve ofiste çalışan diğer kişilerin tavrı da çok önemlidir. Evcil hayvanınızdaki herhangi bir hastalığın önlenmesi ya da tedavi edilmesi için iyi bir iletişim şarttır.
İlginizi çekebilir ...
Köpeğiniz Veterinerden Korkuyorsa Ne Yapmalısınız?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğiniz Veterinerden Korkuyorsa Ne Yapmalısınız?

Birkaç istisna dışına, neredeyse hiç kimse doktora gitmeyi sevmez. Çoğu köpeğin veteriner korkusu olmasına şaşırmamalıyız.