Akvaryum Kötü Kokuyor: Nedeni Nedir?

Akvaryumunuz kötü kokuyor ve nedenini bilmiyor musunuz. Burada, balıklarınızı öldürmeden önce olası nedenleri ve nasıl düzeltileceğini anlatacağız.
Akvaryum Kötü Kokuyor: Nedeni Nedir?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Akvaryumlar mükemmel bir dekoratif unsurdur ve sudaki yaşamı öğrenmenin harika bir yoludur. Doğal tonlarıyla evinizde veya ofisinizde sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda sahibine doğada bir ekosistemin nasıl çalıştığını ve dengeyi sağlamak için gereken değişkenleri öğretir. Ancak, akvaryum kötü kokuyor veya kirli görünüyorsa, bu güzel deneyim mahvolur.

Bir akvaryuma ilk kez sahip olanların tanklarının bakımını yaparken kendilerini büyük zorluklarla karşı karşıya bulmaları yaygındır: Yüzeyde köpük, bulanık su, kötü kokular, balıklarının ölümü, yetersiz su değerleri ve daha birçok şey. Burada size akvaryumunuzun kötü kokmasının nedenlerini göstereceğiz ve bu kokudan kurtulmak için neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Akvaryum neden kötü kokuyor?

Akvaryumlar sürekli buharlaşan ve yakın ortamın bağıl nemini artıran bir su kütlesi olduklarından, akvaryumların “nemli” kokması (bu kulağa ne kadar gereksiz gelse de) normaldir. Kullandığınız alt tabakaya ve tankta bulunan numunelerin sayısına bağlı olarak, taze balık veya çamur gibi bazı aromaları fark etmek de yaygındır.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, kokuşmuş veya normal kabul edilemeyecek kadar rahatsız edici olabilir. Aşağıda, size bunun bazı nedenlerini ve sorunun nasıl çözüleceğini göstereceğiz.

1. Tankta ölü bir balık var

Balıklar öldüğünde, yüzücü keseleri (su sütunundaki hareket için gaz değişiminden sorumlu organ) gazlarını boşaltır ve bu da onların tankın dibine gitmelerine neden olur. Ancak vücutları parçalandıkça içindeki bakteriler daha fazla gaz sentezleyerek ölen hayvanın yüzeye çıkmasına neden olur.

Hayvanın ayrışması ve tankın yüzeyine yakınlığı, akvaryumun çürük yumurtaya benzer bir kötü kokuyla dolmasına neden olur. Bu nedenle, ölü balığı  akvaryumda bulmaya çalışın ve mümkün olan en kısa sürede çıkarın. Ayrıca bu olay çevrede hafif kimyasal dengesizliklere yol açmış olabileceğinden %20 su değişimi de yapabilirsiniz.

Bir akvaryumun dibinde yatan bir Japon balığı.

2. Aşırı besleme

Aşırı besleme, ilk kez akvaryum sahibi olanlarda en yaygın sorunlardan biridir. Tankta bu kadar çok örnek gördükten sonra, çok miktarda yiyecek tükettiklerini düşünmek yaygındır. Egzotik türlerin çoğu çok küçüktür ve ince bağırsak sistemine sahiptir.

Hemen hemen tüm balıklar günde en fazla 1-2 öğün yemekle doyurulur. Onları beslemeye başlamadan önce, akvaryumunuzdaki balık sayısına göre kaç tane kuru ürün pulunun veya peletinin uygun olduğunu evcil hayvan mağazası sahibine danışın. Ayrışması daha uzun sürdüğü için zaman zaman canlı yiyecekleri de (tuzlu su karidesi gibi) seçebilirsiniz.

Fazla yiyecek alt tabakada ayrışır, bu nedenle akvaryumunuzun kötü kokmasının sebeplerinden biri de budur.

3. Bitki çürüklüğü

Bitkilerle dolu bir akvaryuma sahip olmak oldukça zor. Plantlife, tanktaki balıklara çok fazla renk verir, ancak aynı zamanda iyi bakılmazsa çürüyebilir ve kötü bir koku oluşturabilir. Ek olarak, bu organik ajanların varlığı genellikle bazı alg türlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Bu durumdan kaçınmak için, tank substratının, içine ekleyeceğiniz bitki türleri için uygun olduğundan emin olun ve balığı yerleştirmeden önce bir veya 2 ay boyunca döngü yapın. Akvaryum bitkilerini balıklara zarar vermeden besleyen ürünler (sıvı kompost) da satın alabilirsiniz.

4. Filtrelerin bloke edilmesi

Tüm akvaryumlarda sürekli çalışan bir filtre bulunmalıdır. Aksi takdirde su durgunlaşır ve balıklar kısa sürede ölür. Verimliliği kaybetmemek için filtre bileşenlerini ayda en az bir kez yıkamalı ve bazı malzemeleri (sünger ve aktif karbon gibi) değiştirmelisiniz.

Bunu rutin olarak yapmazsanız, ölü bir balık, bitki parçaları veya kum artıkları filtre pompasını tıkayabilir ve düzgün çalışmasını engelleyebilir. Ayrıca mekanizma bozulmuş olabilir ve yeni bir tane alma zamanı gelmiştir.

Her zaman akvaryumunuzun boyutuna ve üye sayısına uygun bir filtre satın alın.

5. Aşırı nüfus

Balıklar en az 48 saatte bir dışkılar, ancak bu değer büyük ölçüde türe bağlıdır. Akvaryumunuz kötü kokuyorsa ve aşırı kalabalıksa, nedeni buradadır: Alt tabakada dışkı birikir, bakteriler fazla büyür ve çürüme kokusu ortaya çıkar. Bu durumlarda suyun bulanıklaşması da yaygındır.

Aşırı nüfustan kaçınmak için, her türün ihtiyaç duyduğu su miktarı hakkında daima bilgi edinin. Örneğin, bir akvaryuma eklediğiniz her lepistes balığı için 5 litre daha su olması gerekirken, altın sazan veya akvaryum balığı için balık başına 40 litre su gerekir.

6. Su koşulları

Bu, akvaryumunuzun neden kötü koktuğunu açıklayabilecek daha az yaygın nedenlerden biri olsa da, tanka girmeden önce suyun kendisinin kirli madde olabileceğini asla göz ardı etmemelisiniz. Evinizdeki boruları iyi kontrol edin, ayrıca musluktan çıkan sıvının rengini de kontrol edin. Kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

7. Temizlik eksikliği

Bazen akvaryumdaki tüm koşullar doğrudur ve yine de kötü kokar. Bu durumda, suyu ne sıklıkla değiştirdiğinizi ve tankınızla hangi hijyen rutinini uyguladığınızı kendinize sorun. Aşağıdaki listede size bu konudaki temel noktaları göstereceğiz:

  • Haftalık %10-15 veya 2 haftada bir %30 su değiştirmelisiniz. Yeni suyun klorsuz olması ve balıklar için önceden şartlandırılmış olması gerektiğini unutmayın.
  • Filtre malzemesini 15 günde bir yıkamanız ve süngerleri ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.
  • Su her değiştirildiğinde, alt tabakayı sifonlamanız ve organik maddeyi alttan çıkarmanız gerekir.
  • Akvaryumunuzda bitkiler varsa, aşırı yosun oluşumunu önlemek için camı her hafta özel aletlerle temizlemek iyi bir fikirdir.
Akvaryumda yüzen balıklar

Gördüğünüz gibi, akvaryumunuz kötü kokuyorsa, hijyen veya balıkların hayatta kalması söz konusu olduğunda bir sorun vardır. Size gösterdiğimiz tüm önerileri takip edin ve bu tatsız olayın nedenini bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Neyse ki, bunu tersine çevirmek zor değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.