Köpekler Bazen Neden Kötü Kokar?

Bir evcil hayvan sahiplendiğinizde, onu ayda sadece bir kez yıkamanız söylendi. Ya da en fazla iki kez banyo yaptırmanız... Ancak, köpeğiniz yıkandıktan bir hafta sonra kötü kokmaya başlıyor. Harfi harfine bu talimatları takip etseniz bile oluyor. Neden böyle oluyor? Bu yazıda, köpeğinizin neden kötü koktuğu hakkındaki bu soruya ve diğerlerine cevap vermek istiyoruz.
Köpekler Bazen Neden Kötü Kokar?

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2019

Köpeğiniz kötü olan birçok kokusu vardır: nefesi, vücut kokusu ve hatta ıslak değilken bile kötü bir koku. Burada, evcil hayvanınıza neler olduğunu ve kötü kokuyu en aza indirmek için neler yapacağınızı göstereceğiz.

Köpekler nasıl kokar?

köpekler neden kötü kokar

Bu soruya cevap vermek kolay: Köpekler köpek gibi kokar. Kokuları bizimkinden farklı olsa bile bu kötü koktukları anlamına gelmez. Bize kötü kokuyor gibi gelebilirler. Ama durumu böyle görmeyin.

Aslında, köpekler birbirlerini birey olarak tespit etmelerine yardımcı olan özel bir kokuya sahiptir. Bu kokular aynı zamanda diğer hayvanlarla iletişim kurmalarına olanak sağlar. Köpeğinizin iyi kokmadığını düşünmeden önce bunu akılda tutmanız önemlidir.

Bir köpeğin burnu bir insandan binlerce kat daha güçlüdür. Yani, bu garip koku diğer köpekleri bir birey olarak tanımlamalarını sağlar ve arka kısımlarında çok daha gelişmiştir. Bu nokta en çok koku hormon saldıkları yerdir.

Ancak, köpeğinizin bazı kokuları normal olsa da, bazıları bunun ötesine geçer. Bazen, koku bir cilt, ağız ya da sindirim hastalığı için semptomatik olabilir. Yani, kokunun çok güçlü olduğunu düşünüyorsanız, bu makalede bu sorunu önlemeye yardımcı olabilecek bazı öneriler bulacaksınız.

Köpeğim iyi kokmuyor, bunu nasıl önleyebilirim?

Onu yıkayın ve fırçalayın

Bu makalenin başında bahsettiğimiz gibi, köpeklerin ayda en az bir kez yıkanmaları gerekir. Bu, her zamankinden daha çok kokmalarını önler.

Bunu söyledikten sonra eklemek isteriz, bir sürü insan fırçalamanın onların hijyeni için ne kadar önemli olduğunu bilmez.

Köpeğinizin kürkünü günlük olarak fırçalamanız maddeleri ve bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bunlar dışarı çıktığı zaman üzerine yapışabilecek şeylerdir. Onlardan kurtulmak köpeğinizin cildinin kötü kokmasını önler.

Ya nefesi kötü kokuyorsa?

Ağız hijyeni, insanların göz ardı ettiği şeylerden biridir ve köpeğinizin nefesini ve dişlerini sağlıklı tutmak önemlidir. Veterineriniz, ne tür bir diş macunu ve fırça kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Evcil hayvanınızın ağız hijyeni ile kendiniz ilgilenebilirsiniz. Yine de, her altı ayda bir veteriner ziyareti yapmak önemlidir. Böylece veteriner plakları ortadan kaldırabilir ve köpeğinizin sahip olabileceğini oral problemler ile ilgilenebilir.

Ciltleri

Köpeğinizin cildi kendine özgü bir kokuya sahiptir. Ama bazen bu koku çok güçlü olabilir. Bu, küf ya da bakterilerin neden olduğu bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunlar köpeğin cildinin pH derecesinde dengesizliklere yol açabilir. Sonuç olarak, daha kötü şeyler olmaya başlayabilir. Kötü bir koku fark ederseniz, yapabileceğiniz en iyi şey evcil hayvanınızı veterinere götürmektir.

Kulaklar

Genel bir kural olarak, bir köpeğin kulakları insanlarda olduğu gibi biraz daha güçlü bir koku verir. Ancak, köpeğinizin otitis gibi bir enfeksiyon geçiriyor olması da mümkündür. Bu durumda, köpeğin kafasına yakın olmadan bile kötü kokuyu alabilirsiniz.

Bu köpeğiniz için çok acı vericidir. Hatta diğer tatsız sonuçlara da neden olabilir. Evcil hayvanınıza kendiniz ilaç vermeyin ya da diğer evcil hayvan sahiplerinden öneri almayın. Onlar kendileri için nelerin işe yaradığını söylemeye çalışabilir. Ama her köpek farklıdır. Bu nedenle, tanı ve tedavi bir veteriner tarafından yapılmalıdır.

Gaz

köpeğiyle mutlu kadın

Gaz çıkardıklarında normalden daha kötü kokuyorsa, köpeğinizin bir mide veya sindirim sorunu olması muhtemeldir. Herhangi bir şüpheniz varsa onu kontrole götürün. Bunu yaparak, ayrıca evcil hayvanınızın sağlığını korumaya yardımcı olacaksınız.

Gördüğünüz gibi, evcil hayvanınızın nasıl koktuğuna dikkat etmek önemlidir. Kokunun normal mi yoksa olması gerekenden daha güçlü olup olmadığını ayırt etmeyi öğrenmelisiniz. Sonuçta, bu durum, genel olarak tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunundan kaynaklanır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.